webba-booking-lite - en to cs_CZ translation catalogue (905 entries)

en: Customer email
cs_CZ: E-mail zákazníka

en: Customer comment
cs_CZ: Komentář zákazníka

en: Custom data
cs_CZ: Vlastní data

en: Items count
cs_CZ: Počet položek

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Services
cs_CZ: Služby

en: Email templates
cs_CZ: Šablony e-mailů

en: Google calendars
cs_CZ: Kalendáře Google

en: Pricing rules
cs_CZ: Pravidla tvorby cen

en: Coupons
cs_CZ: Kupóny

en: Bookings
cs_CZ: Rezervace

en: Calendar
cs_CZ: Kalendář

en: Dashboard
cs_CZ: Přístrojová deska

en: Manage authorization
cs_CZ: Správa autorizace

en: Authorization failed
cs_CZ: Autorizace se nezdařila

en: Google API credentials not set
cs_CZ: Pověření Google API nejsou nastavena

en: Authorization required
cs_CZ: Vyžaduje se autorizace

en: Click on the link below to start the authorization process
cs_CZ: Kliknutím na níže uvedený odkaz zahájíte proces autorizace

en: Details:
cs_CZ: Podrobnosti:

en: Authorized
cs_CZ: Autorizované stránky

en: Calendar name on Google:
cs_CZ: Název kalendáře na Googlu:

en: Check Google API credentials, calendar ID and try to re-authorize this calendar
cs_CZ: Zkontrolujte pověření Google API, ID kalendáře a zkuste tento kalendář znovu autorizovat

en: Price for date range
cs_CZ: Cena za rozsah dat

en: Price for early booking
cs_CZ: Cena za včasnou rezervaci

en: Price based on custom field value
cs_CZ: Cena na základě hodnoty vlastního pole

en: Price for day of week and time range
cs_CZ: Cena za den v týdnu a časový rozsah

en: Price based on number of seats booked
cs_CZ: Cena podle počtu rezervovaných míst

en: Price based on number of timeslots booked
cs_CZ: Cena podle počtu rezervovaných časových úseků

en: Awaiting approval
cs_CZ: Čeká se na schválení

en: Approved
cs_CZ: Schváleno

en: Paid (awaiting approval)
cs_CZ: Zaplaceno (čeká se na schválení)

en: Paid (approved)
cs_CZ: Zaplaceno (schváleno)

en: Arrived
cs_CZ: Přijel

en: Managed by WooCommerce
cs_CZ: Spravuje WooCommerce

en: Added by the administrator (not paid)
cs_CZ: Přidáno správcem (neplacené)

en: Added by the administrator (paid)
cs_CZ: Přidáno správcem (placené)

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Service
cs_CZ: Služba

en: Approved Bookings
cs_CZ: Schválené rezervace

en: Pending Bookings
cs_CZ: Čekající rezervace

en: Priority
cs_CZ: Priorita

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Service categories
cs_CZ: Kategorie služeb

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Next
cs_CZ: Další

en: incorrect service
cs_CZ: nesprávná služba

en: incorrect email
cs_CZ: nesprávný e-mail

en: incorrect duration
cs_CZ: nesprávná doba trvání

en: incorrect quantity
cs_CZ: nesprávné množství

en: incorrect time offset
cs_CZ: nesprávný časový posun

en: incorrect time
cs_CZ: nesprávný čas

en: incorrect day
cs_CZ: nesprávný den

en: incorrect attachment
cs_CZ: nesprávné připojení

en: incorrect phone
cs_CZ: nesprávný telefon

en: Monday
cs_CZ: Pondělí

en: Tuesday
cs_CZ: Úterý

en: Wednesday
cs_CZ: Středa

en: Thursday
cs_CZ: Čtvrtek

en: Friday
cs_CZ: Pátek

en: Saturday
cs_CZ: Sobota

en: Sunday
cs_CZ: Neděle

en: Daily booking limit is reached, please select another date
cs_CZ: Denní limit rezervací je vyčerpán, vyberte prosím jiný termín

en: One-way (export)
cs_CZ: Jednosměrný (export)

en: One-way (import)
cs_CZ: Jednosměrný (dovoz)

en: Two-ways
cs_CZ: Obousměrné

en: Customer
cs_CZ: Zákazník

en: Click here to add this event to your Google Calendar.
cs_CZ: Kliknutím sem přidáte tuto událost do svého kalendáře Google.

en: Click here to cancel this booking.
cs_CZ: Kliknutím sem zrušíte tuto rezervaci.

en: Click here to approve this booking.
cs_CZ: Kliknutím zde tuto rezervaci schválíte.

en: Cardholder name
cs_CZ: Jméno držitele karty

en: City
cs_CZ: Město

en: Country
cs_CZ: Země

en: Address line 1
cs_CZ: Adresní řádek 1

en: Postal code
cs_CZ: Poštovní směrovací číslo

en: State
cs_CZ: Stát

en: Created on
cs_CZ: Vytvořeno dne

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Places booked
cs_CZ: Rezervovaná místa

en: Customer name
cs_CZ: Jméno zákazníka

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Custom fields
cs_CZ: Vlastní pole

en: Payment method
cs_CZ: Způsob platby

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Coupon
cs_CZ: Kupón

en: User IP
cs_CZ: IP adresa uživatele

en: Appointment canceled
cs_CZ: Zrušení schůzky

en: Your appointment canceled
cs_CZ: Vaše schůzka zrušena

en: Invoice
cs_CZ: Faktura

en: Name
cs_CZ: Název

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Additional information
cs_CZ: Další informace

en: incorrect id
cs_CZ: nesprávné ID

en: incorrect name
cs_CZ: nesprávný název

en: incorrect multiple limit
cs_CZ: nesprávný násobný limit

en: incorrect multiple low limit
cs_CZ: nesprávný vícenásobný nízký limit

en: incorrect prepare_time
cs_CZ: nesprávný prepare_time

en: incorrect step
cs_CZ: nesprávný krok

en: incorrect min_quantity
cs_CZ: nesprávné min_quantity

en: incorrect priority
cs_CZ: nesprávná priorita

en: incorrect price
cs_CZ: nesprávná cena

en: incorrect interval
cs_CZ: nesprávný interval

en: available
cs_CZ: k dispozici na

en: Select time slot
cs_CZ: Výběr časového intervalu

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Booking rules
cs_CZ: Pravidla rezervace

en: User interface
cs_CZ: Uživatelské rozhraní

en: Email notifications
cs_CZ: E-mailová oznámení

en: Wording / Translation
cs_CZ: Znění / překlad

en: Stripe
cs_CZ: Proužek

en: Google Calendar
cs_CZ: Kalendář Google

en: Backend interface
cs_CZ: Rozhraní backendu

en: Timezone
cs_CZ: Časové pásmo

en: Select your local timezone for both the backend and booking form.
cs_CZ: Pro zadní část i rezervační formulář vyberte místní časové pásmo.

en: Form layout
cs_CZ: Rozložení formuláře

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: For themes with narrow columns
cs_CZ: Pro témata s úzkými sloupci

en: Choose between the default layout or the layout optimized for themes with narrow columns.
cs_CZ: Můžete si vybrat mezi výchozím rozložením a rozložením optimalizovaným pro témata s úzkými sloupci.

en: Show suitable hours
cs_CZ: Zobrazit vhodné hodiny

en: Multiple bookings in one session
cs_CZ: Více rezervací v jedné relaci

en: Turn on to activate the multiple booking mode that allows booking multiple time slots in the same booking.
cs_CZ: Zapnutím aktivujete režim vícenásobné rezervace, který umožňuje rezervovat více časových úseků v rámci jedné rezervace.

en: Phone number masked input
cs_CZ: Maskované zadávání telefonního čísla

en: jQuery Masked Input Plugin
cs_CZ: zásuvný modul jQuery Masked Input

en: jQuery Mask Plugin
cs_CZ: zásuvný modul jQuery Mask

en: Disabled
cs_CZ: Bezbariérový

en: Phone format
cs_CZ: Formát telefonu

en: Customize the format for phone numbers using numeric symbols. You can use "0" to represent numeric placeholders. E.g.: (000) 000-0000. Leave this field blank if you do not wish to use a specific phone format.
cs_CZ: Přizpůsobení formátu telefonních čísel pomocí číselných symbolů. Pro číselné zástupné znaky můžete použít znak "0". Například: (000) 000-0000. Pokud si nepřejete používat konkrétní formát telefonních čísel, ponechte toto pole prázdné.

en: Phone field is mandatory
cs_CZ: Pole Telefon je povinné

en: Turn on to make the phone field mandatory.
cs_CZ: Zapnutím nastavíte pole telefonu jako povinné.

en: Show booked time slots
cs_CZ: Zobrazit rezervované časové intervaly

en: Turn on to show booked time slots as "Booked".
cs_CZ: Zapnutím zobrazíte rezervované časové intervaly jako "Rezervováno".

en: Autolock bookings
cs_CZ: Rezervace automatického zamykání

en: When one service is booked, it will automatically lock another one, preventing conflicting bookings.
cs_CZ: Po rezervaci jedné služby se automaticky uzamkne další služba, čímž se zabrání kolidujícím rezervacím.

en: Perform autolock on
cs_CZ: Proveďte automatické zamykání

en: Choose whether the autolock feature applies to all services or only services within the same category.
cs_CZ: Vyberte, zda se funkce automatického blokování vztahuje na všechny služby, nebo pouze na služby v rámci stejné kategorie.

en: All services
cs_CZ: Všechny služby

en: Services in the same category
cs_CZ: Služby ve stejné kategorii

en: Autolock for group booking services
cs_CZ: Automatické zamykání pro služby skupinových rezervací

en: Choose to either "Lock time slot" or "Reduce count of available places" when a group booking is turned on.
cs_CZ: Při zapnutí skupinové rezervace můžete zvolit buď možnost "Uzamknout časový slot", nebo "Snížit počet dostupných míst".

en: Lock time slot
cs_CZ: Uzamčení časového slotu

en: Reduce count of available places
cs_CZ: Snížení počtu dostupných míst

en: Default booking status
cs_CZ: Výchozí stav rezervace

en: Specify the default status assigned to newly created bookings.
cs_CZ: Určete výchozí stav přiřazený nově vytvořeným rezervacím.

en: Allow payments only for approved bookings
cs_CZ: Povolit platby pouze za schválené rezervace

en: Turn on to restrict payment functionality to approved bookings only.
cs_CZ: Zapnutím této možnosti omezíte platební funkce pouze na schválené rezervace.

en: Turn on to activate the coupon feature in the booking system. Read more about <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/set-up-frontend-booking-process/coupons/">Coupns setup</a>.
cs_CZ: Zapnutím aktivujete funkci kuponu v rezervačním systému. Přečtěte si více informací o <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/set-up-frontend-booking-process/coupons/">Nastavení kupónů</a>.

en: Delete unpaid bookings
cs_CZ: Odstranění nezaplacených rezervací

en: Set expiration time on booking
cs_CZ: Nastavení doby platnosti rezervace

en: Set expiration time on approve
cs_CZ: Nastavení doby platnosti na schválit

en: Turn on to automatically delete unpaid bookings.
cs_CZ: Zapnutím této možnosti automaticky odstraníte nezaplacené rezervace.

en: Delete unpaid bookings with started payment.
cs_CZ: Odstranění nezaplacených rezervací se započatou platbou.

en: Do not delete bookings with started transaction
cs_CZ: Neodstraňovat rezervace se zahájenou transakcí

en: Delete bookings with started transaction
cs_CZ: Odstranění rezervací se zahájenou transakcí

en: Choose whether to automatically remove unpaid bookings that have already initiated the payment process.
cs_CZ: Zvolte, zda chcete automaticky odstranit nezaplacené rezervace, u kterých již byl zahájen proces platby.

en: Time to pay (in minutes)
cs_CZ: Doba do zaplacení (v minutách)

en: Specify the time given to the customer (in minutes) for completing the payment before the booking is automatically deleted.
cs_CZ: Zadejte čas (v minutách), který má zákazník na dokončení platby, než bude rezervace automaticky smazána.

en: Cancellation buffer (in minutes)
cs_CZ: Rezerva pro zrušení (v minutách)

en: Set the cutoff time (in minutes) before the scheduled booking when customers cannot cancel or modify their bookings.
cs_CZ: Nastavte dobu (v minutách) před plánovanou rezervací, kdy zákazníci nemohou zrušit nebo změnit svou rezervaci.

en: Allow cancellation of paid bookings
cs_CZ: Umožnit zrušení zaplacených rezervací

en: Allow
cs_CZ: Povolit

en: Disallow
cs_CZ: Zakázat

en: Turn on to allow customers to cancel their paid bookings.
cs_CZ: Zapnutím umožníte zákazníkům zrušit jejich zaplacené rezervace.

en: Allow only one booking per time slot from an email
cs_CZ: Povolit pouze jednu rezervaci na časový interval z e-mailu

en: Turn on to restrict customers from making multiple bookings for the same time slot using the same email address.
cs_CZ: Zapnutím této funkce omezíte zákazníkům možnost provést více rezervací na stejný časový interval pomocí stejné e-mailové adresy.

en: Allow only one booking per day from an email
cs_CZ: Povolit pouze jednu rezervaci denně z e-mailu

en: Turn on to restrict customers from making multiple bookings for the same day using the same email address.
cs_CZ: Zapnutím této funkce omezíte zákazníkům možnost provést více rezervací na stejný den pomocí stejné e-mailové adresy.

en: Allow only one booking per service from an email
cs_CZ: Povolit pouze jednu rezervaci na službu z e-mailu

en: Turn on to restrict customers from making multiple bookings for the same service using the same email address.
cs_CZ: Zapnutím této funkce omezíte zákazníkům možnost provést více rezervací stejné služby pomocí stejné e-mailové adresy.

en: Delete pending bookings (in minutes)
cs_CZ: Odstranění čekajících rezervací (v minutách)

en: Specify the minutes (X) after which "Awaiting Approval" bookings will be automatically deleted. To disable automatic deletion, set the value to 0.
cs_CZ: Zadejte minuty (X), po jejichž uplynutí budou rezervace "Čekající na schválení" automaticky odstraněny. Chcete-li automatické mazání zakázat, nastavte hodnotu na 0.

en: Maximum number of bookings at a specific time
cs_CZ: Maximální počet rezervací v určitém čase

en: Set the system-wide maximum number of bookings allowed at any given time for all services. Leave it empty for no restrictions.
cs_CZ: Nastavení maximálního počtu rezervací povoleného v daném okamžiku pro všechny služby v celém systému. Pokud nechcete žádné omezení, ponechte tuto položku prázdnou.

en: Maximum number of bookings on a specific day
cs_CZ: Maximální počet rezervací v určitý den

en: Set the limit for the maximum number of bookings across all services in a day. Leave it empty for no restrictions.
cs_CZ: Nastavte limit pro maximální počet rezervací ve všech službách za den. Pokud nechcete žádné omezení, ponechte tuto položku prázdnou.

en: Lock time slot if at least one place is booked
cs_CZ: Uzamknout časový slot, pokud je rezervováno alespoň jedno místo

en: Select the services for which a time slot will be automatically locked once at least one place is booked. Note: With autolock turned on, connected service bookings are considered when locking time slots.
cs_CZ: Vyberte služby, pro které se časový slot automaticky uzamkne, jakmile je rezervováno alespoň jedno místo. Poznámka: Při zapnutém automatickém zamykání se při zamykání časových slotů zohledňují rezervace připojených služeb.

en: Lock whole day if at least one time slot is booked
cs_CZ: Uzamčení celého dne, pokud je rezervován alespoň jeden časový slot

en: Lock one time slot before and after booking
cs_CZ: Uzamčení jednoho časového intervalu před a po rezervaci

en: "Select the services for which time slots before and after the booking will be automatically locked.
    Note: With autolock turned on, connected service bookings are considered when locking time slots."
cs_CZ: "Vyberte služby, pro které budou časové intervaly před a po rezervaci automaticky uzamčeny.
    Poznámka: Při zapnutém automatickém zamykání se při zamykání časových intervalů berou v úvahu rezervace připojených služeb."

en: Special business hours
cs_CZ: Zvláštní pracovní doba

en: Modify the business hours of specific services on particular dates.
cs_CZ: Upravit pracovní dobu konkrétních služeb v konkrétních termínech.

en: Example 1: 1 01/15/2023 15:00-18:00
cs_CZ: Příklad 1: 1 15. 1. 2023 15:00-18:00 hod

en: This indicates that the service with the ID 1 will be available on 01/15/2023 from 15:00 to 18:00.
cs_CZ: To znamená, že služba s ID 1 bude dostupná 15.1.2023 od 15:00 do 18:00.

en: Example 2: 01/15/2023 15:00-18:00
cs_CZ: Příklad 2: 15.01.2023 15:00-18:00 hod

en: This means that all services will be available on 01/15/2023 from 15:00 to 18:00.
cs_CZ: To znamená, že všechny služby budou k dispozici 15. 1. 2023 od 15:00 do 18:00.

en: Load CSS & JS only on the booking page
cs_CZ: Načtení CSS a JS pouze na stránce rezervace

en: Turn on to load CSS and JS files only when the booking form shortcode is detected on the page, optimizing performance for non-booking pages.
cs_CZ: Zapněte načítání souborů CSS a JS pouze v případě, že je na stránce detekován zkrácený kód rezervačního formuláře, čímž se optimalizuje výkon stránek, které nejsou určeny k rezervaci.

en: Disable booked dates in calendar
cs_CZ: Zakázat rezervované termíny v kalendáři

en: No
cs_CZ: Ne

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Yes (including bookings from neighboring services.)
cs_CZ: Ano (včetně rezervací od sousedních služeb.)

en: Disable date in the calendar if no free time slots found.
cs_CZ: Zakázat datum v kalendáři, pokud nejsou nalezeny žádné volné časové intervaly.

en: Holidays
cs_CZ: Dovolená

en: Set dates when your business is closed, and no new bookings will be accepted.
cs_CZ: Nastavte data, kdy je vaše firma zavřená, a nové rezervace nebudou přijímány.

en: Recurring holidays
cs_CZ: Opakující se svátky

en: Turn on to set holidays as recurring yearly.
cs_CZ: Zapnutím nastavíte svátky jako každoročně se opakující.

en: Send booking confirmation email (to customer)
cs_CZ: Odeslání e-mailu s potvrzením rezervace (zákazníkovi)

en: Turn on to automatically send a booking confirmation email to the customer after booking.
cs_CZ: Zapněte automatické odeslání e-mailu s potvrzením rezervace zákazníkovi po provedení rezervace.

en: Attach iCal file to the email
cs_CZ: Připojení souboru iCal k e-mailu

en: Turn on to attach iCal file to the booking confirmation email sent to customer.
cs_CZ: Zapnutí možnosti přiložit soubor iCal k e-mailu s potvrzením rezervace zaslaným zákazníkovi.

en: Booking confirmation email subject line (booking done by the customer)
cs_CZ: Předmět e-mailu s potvrzením rezervace (rezervace provedená zákazníkem)

en: Customize the subject line for the email sent to the customer after they make a booking
cs_CZ: Přizpůsobení předmětu e-mailu zaslaného zákazníkovi po provedení rezervace

en: List of available placeholders
cs_CZ: Seznam dostupných zástupných symbolů

en: Booking confirmation email message (booking done by the customer)
cs_CZ: E-mailová zpráva s potvrzením rezervace (rezervaci provedl zákazník)

en: Customize the email message sent to the customer after they make a booking.
cs_CZ: Přizpůsobte e-mailovou zprávu zaslanou zákazníkovi po provedení rezervace.

en: Booking confirmation email subject line (booking done by the admin)
cs_CZ: Předmět e-mailu s potvrzením rezervace (rezervaci provede správce)

en: Booking confirmation email message (booking done by the admin)
cs_CZ: E-mailová zpráva s potvrzením rezervace (rezervaci provede správce)

en: Send booking approval email (to customer)
cs_CZ: Odeslání e-mailu o schválení rezervace (zákazníkovi)

en: Turn on to automatically send a notification email to the customer once their booking request is approved.
cs_CZ: Zapněte automatické zasílání upozornění e-mailem zákazníkovi, jakmile je jeho požadavek na rezervaci schválen.

en: Booking approval email subject line
cs_CZ: Předmět e-mailu o schválení rezervace

en: Your booking has been approved
cs_CZ: Vaše rezervace byla schválena

en: Booking approval email message
cs_CZ: E-mailová zpráva o schválení rezervace

en: Send admin a copy of booking approval email
cs_CZ: Odeslání kopie e-mailu o schválení rezervace správci

en: Turn on if you want to send a copy of the booking approval email to the admin. Please note that the copy will be sent only if the booking is approved via the approval link.
cs_CZ: Zapněte, pokud chcete odeslat kopii e-mailu o schválení rezervace správci. Upozorňujeme, že kopie bude odeslána pouze v případě, že je rezervace schválena prostřednictvím schvalovacího odkazu.

en: Send booking cancelation email (to admin)
cs_CZ: Odeslání e-mailu o zrušení rezervace (správci)

en: Turn on to automatically send a booking cancelation email to the admin after a booking is canceled.
cs_CZ: Zapněte automatické odesílání e-mailu o zrušení rezervace správci po jejím zrušení.

en: Booking cancelation email subject line
cs_CZ: Předmět e-mailu o zrušení rezervace

en: Booking canceled
cs_CZ: Zrušení rezervace

en: Booking cancelation email message
cs_CZ: E-mailová zpráva o zrušení rezervace

en: Send booking cancelation email (to customer)
cs_CZ: Odeslání e-mailu o zrušení rezervace (zákazníkovi)

en: Turn on to automatically send a booking cancelation email to the customer after a booking is canceled.
cs_CZ: Zapněte automatické odeslání e-mailu o zrušení rezervace zákazníkovi po jejím zrušení.

en: Booking cancelation email message (cancelation done by the admin)
cs_CZ: E-mailová zpráva o zrušení rezervace (zrušení provede správce)

en: Booking cancelation email message  (cancelation done by the customer)
cs_CZ: E-mailová zpráva o zrušení rezervace (zrušení provede zákazník)

en: Booking confirmation email message
cs_CZ: E-mailová zpráva s potvrzením rezervace

en: Send booking confirmation email (to admin)
cs_CZ: Odeslání e-mailu s potvrzením rezervace (správci)

en: Turn on to automatically send a booking confirmation email to the admin.
cs_CZ: Zapněte automatické odesílání e-mailu s potvrzením rezervace správci.

en: Turn on to attach iCal file to the booking confirmation email sent to the admin.
cs_CZ: Zapněte možnost přiložit soubor iCal k e-mailu s potvrzením rezervace zaslaným správci.

en: Booking confirmation mail subject line
cs_CZ: Předmět e-mailu s potvrzením rezervace

en: New booking of #service_name
cs_CZ: Nová rezervace #service_name

en: Send payment received email (to admin)
cs_CZ: Odeslání e-mailu o přijaté platbě (správci)

en: Turn on to automatically send an email notification to the administrator when a payment for a booking is received.
cs_CZ: Zapněte automatické zasílání e-mailového oznámení správci, když je přijata platba za rezervaci.

en: Payment received email subject line
cs_CZ: Předmět e-mailu o přijaté platbě

en: Payment received email message
cs_CZ: Přijatá platba e-mailová zpráva

en: Send payment received email (to customer)
cs_CZ: Odeslání e-mailu o přijaté platbě (zákazníkovi)

en: Turn on to automatically send an email notification to the customer when a payment for a booking is received.
cs_CZ: Zapněte automatické zasílání e-mailového oznámení zákazníkovi po přijetí platby za rezervaci.

en: Send status "Arrived" email (to customer)
cs_CZ: Odeslání e-mailu se stavem "Dorazil" (zákazníkovi)

en: Turn on to automatically send an email notification to the customer when the status of their booking is changed to "Arrived."
cs_CZ: Zapněte automatické zasílání e-mailového oznámení zákazníkovi, když se stav jeho rezervace změní na "Přijel"

en: Status "Arrived" email subject line
cs_CZ: Stav "Arrived" předmět e-mailu

en: Status "Arrived" email message
cs_CZ: Stav "Arrived" e-mailová zpráva

en: Send reminder email (to admin)
cs_CZ: Odeslání e-mailové upomínky (správci)

en: Turn on to send admin automatic email reminders for upcoming bookings.
cs_CZ: Zapněte zasílání automatických e-mailových upomínek správci pro nadcházející rezervace.

en: Reminder email subject line
cs_CZ: Předmět e-mailu pro připomenutí

en: Reminder email message
cs_CZ: Připomínací e-mailová zpráva

en: Send reminder email (to customer)
cs_CZ: Odeslání e-mailové upomínky (zákazníkovi)

en: Turn on to send customers automatic email reminders for their upcoming bookings.
cs_CZ: Zapněte zasílání automatických e-mailových upomínek zákazníkům na jejich nadcházející rezervace.

en: Send reminders to customers in X days
cs_CZ: Odesílání upomínek zákazníkům za X dní

en: Select the timing for the reminder notification. For instance, set the value to 0 for the day of booking, 1 for one day before the booking, 2 for two days before, and so on.
cs_CZ: Vyberte čas upozornění na upomínku. Nastavte například hodnotu 0 pro den rezervace, 1 pro jeden den před rezervací, 2 pro dva dny před rezervací atd.

en: Reminder email subject line
cs_CZ: Předmět e-mailu pro připomenutí

en: Reminder sending time
cs_CZ: Čas odeslání upomínky

en: Set the preferred hour for email reminders sent to customers and admins, based on your local timezone.
cs_CZ: Nastavení preferované hodiny pro e-mailové upomínky zasílané zákazníkům a správcům na základě místního časového pásma.

en: Send reminders only for approved bookings.
cs_CZ: Odesílejte upomínky pouze pro schválené rezervace.

en: Turn on to send reminder email notifications only for approved bookings.
cs_CZ: Zapněte zasílání e-mailových upozornění s připomenutím pouze pro schválené rezervace.

en: Send invoice to a customer (HTML format)
cs_CZ: Odeslání faktury zákazníkovi (formát HTML)

en: Do not send invoice
cs_CZ: Neposílejte fakturu

en: Send invoice on booking
cs_CZ: Odeslat fakturu při rezervaci

en: Send invoice on approval
cs_CZ: Odeslání faktury po schválení

en: Send invoice on payment complete
cs_CZ: Odeslání faktury po dokončení platby

en: Choose whether you would like to send an invoice to the customer and specify when the invoice email should be sent.
cs_CZ: Zvolte, zda chcete zákazníkovi zaslat fakturu, a určete, kdy má být e-mail s fakturou odeslán.

en: Invoice email subject line
cs_CZ: Předmět e-mailu faktury

en: Current invoice number
cs_CZ: Aktuální číslo faktury

en: Set the starting number for your invoices. Use the placeholder #invoice_number in your notifications. Each time a customer makes a payment, the value of this option will be increased by one.
cs_CZ: Nastavte počáteční číslo faktur. V oznámeních použijte zástupný symbol #invoice_number. Pokaždé, když zákazník provede platbu, zvýší se hodnota této možnosti o jedničku.

en: Send admin a copy of invoice email
cs_CZ: Odeslání kopie e-mailu s fakturou správci

en: Turn on if you want to send a copy of the invoice email to the admin.
cs_CZ: Zapněte, pokud chcete odeslat kopii e-mailu s fakturou správci.

en: Notification subject (when booking changes)
cs_CZ: Předmět oznámení (při změně rezervace)

en: Customize the subject line for booking changes notification email.
cs_CZ: Přizpůsobte předmět e-mailu s oznámením o změnách rezervace.

en: Override default reply-to headers with booking-related data
cs_CZ: Přepsání výchozích záhlaví odpovědí na odpovědi údaji souvisejícími s rezervacemi

en: From: name
cs_CZ: Od: jméno

en: Enter the name that will be displayed as the sender in the email notifications.
cs_CZ: Zadejte jméno, které se bude zobrazovat jako odesílatel v e-mailových oznámeních.

en: From: email
cs_CZ: Od: e-mail

en: Enter the email that will be displayed as the sender in the email notifications.
cs_CZ: Zadejte e-mail, který se bude zobrazovat jako odesílatel v e-mailových oznámeních.

en: Send copies of admin email notifications to addresses
cs_CZ: Odesílání kopií e-mailových oznámení správce na adresy

en: Enter the email addresses where you want to receive copies of admin notifications. Separate multiple email addresses with comma.
cs_CZ: Zadejte e-mailové adresy, na které chcete dostávat kopie oznámení správce. Více e-mailových adres oddělte čárkou.

en: Notifications landing page
cs_CZ: Vstupní stránka Oznámení

en: Specify the landing page URL for payment or cancelation. This page should include the [webbabooking] shortcode.
cs_CZ: Zadejte adresu URL cílové stránky pro platbu nebo zrušení. Tato stránka by měla obsahovat zkratku [webbabooking].

en: Number of dates in the dropdown input
cs_CZ: Počet dat v rozevíracím seznamu

en: Used only for dropdown date select
cs_CZ: Používá se pouze pro rozbalovací výběr data

en: Number of dates in the calendar
cs_CZ: Počet dat v kalendáři

en: Specify the number of dates displayed in the calendar.
cs_CZ: Zadejte počet dat zobrazených v kalendáři.

en: Time slot format
cs_CZ: Formát časového intervalu

en: Choose between displaying only the start time or both the start and end times in the time slots.
cs_CZ: Můžete si vybrat, zda chcete v časových úsecích zobrazit pouze čas začátku nebo čas začátku i konce.

en: end
cs_CZ: konec

en: CSV delimiter
cs_CZ: Oddělovač CSV

en: If your date format includes a comma, use a semicolon. Otherwise, select the comma.
cs_CZ: Pokud formát data obsahuje čárku, použijte středník. V opačném případě vyberte čárku.

en: Comma
cs_CZ: Čárka

en: Semicolon
cs_CZ: Středník

en: Load Pickadate javascript
cs_CZ: Načíst javascript Pickadate

en: Turn off if other plugins in your WordPress installation are using the pickadate date picker.
cs_CZ: Vypněte, pokud jiné pluginy v instalaci WordPressu používají pickadate date picker.

en: Tax
cs_CZ: Daň

en: Tax used for online payments.
cs_CZ: Daň používaná pro online platby.

en: Do not tax the deposit (service fee)
cs_CZ: Nezdanit zálohu (poplatek za službu)

en: Turn on to avoid adding tax to the deposit. Important note: when this is turned on, do not use subtotal and tax placeholders.
cs_CZ: Zapnutím se vyhnete připočtení daně k záloze. Důležité upozornění: je-li tato funkce zapnutá, nepoužívejte zástupné symboly mezisoučtu a daně.

en: Fractional digits in price
cs_CZ: Zlomkové číslice v ceně

en: Write the number of decimal places to show for prices. E.g. Write 1 for prices to appear as 25.1 or 2 for prices to appear as 25.10.
cs_CZ: Napište počet desetinných míst, která se mají zobrazit u cen. Např. napište 1 pro ceny, které se mají zobrazit jako 25,1, nebo 2 pro ceny, které se mají zobrazit jako 25,10.

en: Fraction separator in prices
cs_CZ: Separátor frakcí v cenách

en: Choose the symbol or character to separate decimals in prices. E.g. Use either a period (.) or a comma (,).
cs_CZ: Vyberte symbol nebo znak pro oddělení desetinných míst v cenách. Např. použijte tečku (.) nebo čárku (,).

en: List of dynamic placeholders
cs_CZ: Seznam dynamických zástupných symbolů

en: Enter a comma-separated list of placeholders to remove from the string if they are not replaced with values. This is useful if you are using different custom fields for services and as a result some custom field placeholders are not replaced.
cs_CZ: Zadejte čárkou oddělený seznam zástupných znaků, které mají být z řetězce odstraněny, pokud nejsou nahrazeny hodnotami. To je užitečné, pokud pro služby používáte různá vlastní pole a v důsledku toho nejsou některé zástupné znaky vlastních polí nahrazeny.

en: Load javascript files in the footer
cs_CZ: Načtení javascriptových souborů v zápatí

en: Enabling this option may increase page loading time in some cases.
cs_CZ: Povolení této možnosti může v některých případech prodloužit dobu načítání stránky.

en: Service label
cs_CZ: Servisní štítek

en: Select a service
cs_CZ: Výběr služby

en: Service label on the booking form.
cs_CZ: Označení služby v rezervačním formuláři.

en: Category label
cs_CZ: Štítek kategorie

en: Select category
cs_CZ: Vyberte kategorii

en: Category label on the booking form.
cs_CZ: Označení kategorie v rezervačním formuláři.

en: Date label
cs_CZ: Štítek s datem

en: Book an appointment on
cs_CZ: Rezervujte si schůzku na

en: Date label on the booking form.
cs_CZ: Označení data na rezervačním formuláři.

en: Select date input placeholder
cs_CZ: Zvolte zástupný symbol pro zadání data

en: date
cs_CZ: datum

en: Select date input placeholder on the booking form.
cs_CZ: Vyberte místo pro zadání data v rezervačním formuláři.

en: Booking form title
cs_CZ: Název rezervačního formuláře

en: Text above the booking form. List of available placeholders.
cs_CZ: Text nad rezervačním formulářem. Seznam dostupných zástupných symbolů.

en: Booked time slot text
cs_CZ: Text rezervovaného časového slotu

en: Booked
cs_CZ: Rezervováno

en: Text on a booked time slot.
cs_CZ: Text na rezervovaný časový interval.

en: Name label
cs_CZ: Štítek s názvem

en: Name label on the booking form.
cs_CZ: Štítek se jménem na rezervačním formuláři.

en: Email label
cs_CZ: E-mailový štítek

en: Email label on the booking form.
cs_CZ: E-mailový štítek v rezervačním formuláři.

en: Phone label
cs_CZ: Štítek telefonu

en: Phone label on the booking form.
cs_CZ: Telefonní štítek na rezervačním formuláři.

en: Comment label
cs_CZ: Štítek s komentářem

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Comment label on the booking form.
cs_CZ: Štítek s komentářem v rezervačním formuláři.

en: Quantity label
cs_CZ: Štítek s množstvím

en: How many people per time slot?
cs_CZ: Kolik lidí připadá na jeden časový interval?

en: Quantity label on the booking form for group bookings. Available placeholders: #service
cs_CZ: Označení množství v rezervačním formuláři pro skupinové rezervace. Dostupné zástupné symboly: dostupné položky: #service

en: Thank you message
cs_CZ: Děkuji za zprávu

en: Customize the thank you message displayed after a booking is made. Leave it empty to use the default formatted thank you message.
cs_CZ: Přizpůsobení děkovné zprávy zobrazené po provedení rezervace. Pokud ji necháte prázdnou, použijete výchozí formátovanou děkovnou zprávu.

en: Time slots not found message
cs_CZ: Zpráva o nenalezených časových slotech

en: Unfortunately we were unable to meet your search criteria. Please change the criteria and try again.
cs_CZ: Bohužel se nám nepodařilo splnit vaše kritéria vyhledávání. Změňte prosím kritéria a zkuste to znovu.

en: Message displayed when no time slots are found for the selected service and date.
cs_CZ: Zpráva se zobrazí, když pro vybranou službu a datum nejsou nalezeny žádné časové intervaly.

en: PayPal option label
cs_CZ: Štítek možnosti PayPal

en: Pay now with PayPal
cs_CZ: Plaťte nyní pomocí služby PayPal

en: Label for PayPal payment method
cs_CZ: Štítek pro platební metodu PayPal

en: Credit card option label
cs_CZ: Štítek s možností kreditní karty

en: Pay with credit card
cs_CZ: Platba kreditní kartou

en: Label for Stripe payment method
cs_CZ: Štítek pro platební metodu Stripe

en: Stripe card element error message
cs_CZ: Chybová zpráva prvku karty Stripe

en: incorrect input
cs_CZ: nesprávné zadání

en: Error message that appears if an issue occurs with the Stripe payment method. To show this message go to Stripe -> Advanced Settings and turn on "override Stripe card element error messages".
cs_CZ: Chybová zpráva, která se zobrazí, pokud dojde k problému s platební metodou Stripe. Chcete-li tuto zprávu zobrazit, přejděte na Stripe -> Pokročilá nastavení a zapněte "přepisovat chybová hlášení prvku karty Stripe".

en: Stripe API error message
cs_CZ: Chybová zpráva rozhraní Stripe API

en: Payment failed: #response
cs_CZ: Platba se nezdařila: #odpověď

en: Stripe API error message during payment processing. Placeholders: #response.
cs_CZ: Chybová zpráva rozhraní Stripe API při zpracování platby. Zástupné symboly: #response.

en: Pay on arrival option label
cs_CZ: Štítek s možností platby při příjezdu

en: Pay on arrival
cs_CZ: Platba při příjezdu

en: Label for Pay on arrival payment method.
cs_CZ: Označení pro způsob platby Pay on arrival.

en: Message for Pay on arrival payment method
cs_CZ: Zpráva pro způsob platby Pay on arrival

en: Message for Pay on arrival payment method.
cs_CZ: Zpráva pro způsob platby Pay on arrival.

en: Bank transfer option label
cs_CZ: Štítek s možností bankovního převodu

en: Pay by bank transfer
cs_CZ: Platba bankovním převodem

en: Label for Bank transfer payment method.
cs_CZ: Označení pro způsob platby bankovním převodem.

en: Message for Bank transfer payment method
cs_CZ: Zpráva pro způsob platby bankovním převodem

en: Pay by the bank transfer.
cs_CZ: Zaplaťte bankovním převodem.

en: Message for Bank transfer payment method.
cs_CZ: Zpráva pro způsob platby bankovním převodem.

en: Meta key for WooCommerce product
cs_CZ: Meta klíč pro produkt WooCommerce

en: Booking
cs_CZ: Rezervace

en: Label for services in WooCommerce.
cs_CZ: Štítek pro služby ve WooCommerce.

en: WooCommerce option label
cs_CZ: Štítek možností WooCommerce

en: Add to cart
cs_CZ: Přidat do košíku

en: User in the cart item
cs_CZ: Uživatel v položce košíku

en: Add to cart error message
cs_CZ: Chybová zpráva Přidat do košíku

en: Error message that appears if an issue occurs with adding a booking to WooCommerce cart.
cs_CZ: Chybová zpráva, která se zobrazí, pokud dojde k problému s přidáním rezervace do košíku WooCommerce.

en: Payment details title
cs_CZ: Platební údaje název

en: Payment details
cs_CZ: Platební údaje

en: Message above the payment details.
cs_CZ: Zpráva nad platebními údaji.

en: Payment item text
cs_CZ: Text platební položky

en: Price format
cs_CZ: Formát ceny

en: Price format on the booking form. Required placeholder: #price. E.g.: $#price.
cs_CZ: Formát ceny v rezervačním formuláři. Povinný zástupný symbol: #price. Např.: $#cena.

en: Subtotal title
cs_CZ: Dílčí součet názvu

en: Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet

en: Label for the subtotal amount in payment details
cs_CZ: Označení mezisoučtu v údajích o platbě

en: Tax label
cs_CZ: Daňový štítek

en: Label for the tax in payment details
cs_CZ: Označení daně v údajích o platbě

en: Service fee label
cs_CZ: Štítek s poplatkem za službu

en: Service fee
cs_CZ: Poplatek za služby

en: Label for the service fee in payment details
cs_CZ: Označení poplatku za službu v údajích o platbě

en: Discount label
cs_CZ: Etiketa se slevou

en: Discount
cs_CZ: Sleva

en: Label for the discount
cs_CZ: Štítek pro slevu

en: Total title
cs_CZ: Celkový název

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Label for the total amount in payment details
cs_CZ: Označení celkové částky v údajích o platbě

en: No bookings for payment message
cs_CZ: Žádné rezervace pro zprávu o platbě

en: There are no bookings available for payment.
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádné rezervace za úplatu.

en: Message shown when there are no bookings available for payment
cs_CZ: Zpráva zobrazená v případě, že nejsou k dispozici žádné rezervace k platbě

en: Show locked time slots as booked
cs_CZ: Zobrazit zamčené časové intervaly jako rezervované

en: Turn on to show locked time slots as "Booked".
cs_CZ: Zapnutím zobrazíte uzamčené časové intervaly jako "Rezervováno".

en: Allow attachments
cs_CZ: Povolení příloh

en: Turn on to allow users to attach files in the booking form. Please include the file input field in the custom form. For more information, see <a href="https://webba-booking.com/documentation/set-up-frontend-booking-process/using-custom-fields-in-the-booking-form/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Custom fields</a>.
cs_CZ: Zapnutím povolíte uživatelům přikládat soubory do rezervačního formuláře. Do vlastního formuláře zahrňte pole pro zadávání souborů. Další informace naleznete v <a href="https://webba-booking.com/documentation/set-up-frontend-booking-process/using-custom-fields-in-the-booking-form/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Vlastní pole</a>.

en: Automatically delete attachments
cs_CZ: Automatické odstraňování příloh

en: Highly Recommended: Turn this on to automatically delete the attachment as soon as the notification is sent.
cs_CZ: Důrazně doporučujeme: Zapnutím této možnosti se příloha automaticky odstraní, jakmile je oznámení odesláno.

en: Disable advanced security checks
cs_CZ: Zakázat pokročilé kontroly zabezpečení

en: Order service by
cs_CZ: Objednejte si službu

en: Choose between alphabetical order (A - Z) or order by priority for displaying services on the booking form.
cs_CZ: Pro zobrazení služeb v rezervačním formuláři si můžete vybrat mezi abecedním řazením (A - Z) nebo řazením podle priority.

en: Priority (descending)
cs_CZ: Priorita (sestupně)

en: Priority (ascending)
cs_CZ: Priorita (vzestupně)

en: Show night hours time slots in previous day
cs_CZ: Zobrazit časové intervaly nočních hodin v předchozím dni

en: Specify the number of hours after midnight to display on the next day's calendar.
cs_CZ: Zadejte počet hodin po půlnoci, které se mají zobrazit v kalendáři následujícího dne.

en: Allow time slots to cross midnight
cs_CZ: Povolení časových intervalů do překročení půlnoci

en: Turn on to allow time slots that extend beyond midnight.
cs_CZ: Zapnutím povolíte časové intervaly, které přesahují půlnoc.

en: Block time slots after X hours from the current time
cs_CZ: Blokování časových intervalů po X hodinách od aktuálního času

en: Set 0 to not disable time slots
cs_CZ: Nastavte 0, abyste nezakázali časové intervaly

en: EU GDPR Compliance
cs_CZ: Soulad s GDPR v EU

en: Turn on to align the booking system with GDPR guidelines, providing enhanced data protection and privacy for customer information.
cs_CZ: Zapnutím se rezervační systém přizpůsobí pokynům GDPR a zajistí lepší ochranu dat a soukromí informací o zákaznících.

en: Disallow booking of the current time slot
cs_CZ: Zakázat rezervaci aktuálního časového intervalu

en: Turn on to prevent customers from making bookings for the current time slot.
cs_CZ: Zapnutím zabráníte zákazníkům v rezervaci aktuálního časového intervalu.

en: Consider the availability of overlapping time intervals
cs_CZ: Zvažte dostupnost překrývajících se časových intervalů

en: Turn on this option to control the availability of time slots for the same service when they overlap. When turned on, the system will automatically adjust the availability to avoid double booking.
cs_CZ: Zapnutím této možnosti můžete kontrolovat dostupnost časových intervalů pro stejnou službu, pokud se překrývají. Po zapnutí systém automaticky upraví dostupnost, aby se zabránilo dvojí rezervaci.

en: Set the status to "Arrived" X minutes after the end of the booking
cs_CZ: Nastavení stavu na "Přijel" X minut po ukončení rezervace

en: Specify the number of minutes after the end of the booking when the status should be automatically changed to "Arrived." Leave the field empty to keep the status unchanged.
cs_CZ: Zadejte počet minut po ukončení rezervace, kdy se má stav automaticky změnit na "Přijel" Pokud chcete, aby se stav nezměnil, ponechte pole prázdné.

en: PayPal payment cancelation message
cs_CZ: Zpráva o zrušení platby PayPal

en: Payment canceled.
cs_CZ: Platba zrušena.

en: Message shown when payment with PayPal is canceled
cs_CZ: Zpráva zobrazená při zrušení platby přes PayPal

en: Cancellation
cs_CZ: Zrušení

en: Cancellation button text
cs_CZ: Text tlačítka pro zrušení

en: Cancel booking
cs_CZ: Zrušit rezervaci

en: Text of the cancelation button
cs_CZ: Text tlačítka pro zrušení

en: Booking details
cs_CZ: Podrobnosti o rezervaci

en: "Message shown when customers pay for a booking or cancel their booking using the link sent in the email notification.
    Available placeholders: #name (customer name), #id (appointment id), #service (service name), #date (appointment date), #time (appointment time), #dt (appointment date and time), #start_end (appointment time in start-end format)."
cs_CZ: "Zpráva zobrazená, když zákazník zaplatí za rezervaci nebo zruší rezervaci pomocí odkazu zaslaného v e-mailovém oznámení.
    Dostupné zástupné symboly: #(jméno zákazníka), #id (id schůzky), #service (název služby), #date (datum schůzky), #time (čas schůzky), #dt (datum a čas schůzky), #start_end (čas schůzky ve formátu start-end)."

en: Cancellation error message
cs_CZ: Chybová zpráva o zrušení

en: Unable to cancel booking, please check the email you've entered.
cs_CZ: Rezervaci nelze zrušit, zkontrolujte prosím zadaný e-mail.

en: Message shown when an error occurs on cancelation
cs_CZ: Zpráva zobrazená při chybě při zrušení

en: Warning message on cancel booking (reason: paid booking)
cs_CZ: Varovná zpráva při zrušení rezervace (důvod: zaplacená rezervace)

en: Paid booking can't be canceled.
cs_CZ: Zaplacenou rezervaci nelze zrušit.

en: Displayed when customer tries to cancel paid booking.
cs_CZ: Zobrazí se, když se zákazník pokusí zrušit zaplacenou rezervaci.

en: Warning message on cancel booking (buffer)
cs_CZ: Varovná zpráva při zrušení rezervace (vyrovnávací paměť)

en: Sorry, you can not cancel because you have exceeded the time allowed to do so.
cs_CZ: Je nám líto, ale objednávku nemůžete zrušit, protože jste překročili povolenou dobu.

en: Message shown when a customer tries to cancel a booking within a time frame that does not allow cancellations. Buffer time is set in Booking rules -> Cancellation buffer (in minutes)
cs_CZ: Zpráva se zobrazí, když se zákazník pokusí zrušit rezervaci v časovém rámci, který zrušení nepovoluje. Vyrovnávací čas je nastaven v části Pravidla rezervace -> Vyrovnávací čas pro zrušení rezervace (v minutách)

en: Text of the payment link sent to a customer
cs_CZ: Text platebního odkazu zaslaného zákazníkovi

en: Click here to pay for your booking.
cs_CZ: Klikněte zde a zaplaťte za rezervaci.

en: Text of the payment link sent to a customer in the email notification.
cs_CZ: Text platebního odkazu zaslaného zákazníkovi v e-mailovém oznámení.

en: Text of the cancelation link sent to a customer
cs_CZ: Text odkazu na zrušení zaslaný zákazníkovi

en: Click here to cancel your booking.
cs_CZ: Kliknutím sem zrušíte svou rezervaci.

en: Text of the booking cancelation link sent to a customer in the email notification.
cs_CZ: Text odkazu na zrušení rezervace zaslaný zákazníkovi v e-mailovém oznámení.

en: Text of the cancellation link sent to an admin
cs_CZ: Text odkazu na zrušení zaslaný správci

en: Text of the booking cancelation link sent to the admin in the email notification.
cs_CZ: Text odkazu na zrušení rezervace zaslaný správci v e-mailovém oznámení.

en: Text of the booking approval link sent to the admin in the email notification.
cs_CZ: Text odkazu pro schválení rezervace zaslaný správci v e-mailovém oznámení.

en: Text of the link for adding event to customer's Google Calendar
cs_CZ: Text odkazu pro přidání události do kalendáře Google zákazníka

en: Text of the link to add a booking to Google Calendar. Sent to a customer in the email notification.
cs_CZ: Text odkazu pro přidání rezervace do Kalendáře Google. Odesláno zákazníkovi v e-mailovém oznámení.

en: Add to customer's Google Calendar button text
cs_CZ: Přidání textu tlačítka do kalendáře Google zákazníka

en: Add to my Google Calendar
cs_CZ: Přidat do mého kalendáře Google

en: Text of the link included in the email notification
cs_CZ: Text odkazu v e-mailovém oznámení

en: Google calendar event adding success message
cs_CZ: Zpráva o úspěšném přidání události do kalendáře Google

en: Booking data added to Google Calendar.
cs_CZ: Přidání údajů o rezervacích do Kalendáře Google.

en: Message shown when booking is added to the Google Calendar.
cs_CZ: Zpráva zobrazená při přidání rezervace do Kalendáře Google.

en: Google calendar event adding error message
cs_CZ: Chybová zpráva o přidání události do kalendáře Google

en: Appointment data not added to Google Calendar.
cs_CZ: Údaje o schůzkách se nepřidávají do Kalendáře Google.

en: Message shown when there was an issue with adding a booking to the Google Calendar.
cs_CZ: Zpráva zobrazená v případě, že došlo k problému s přidáním rezervace do Kalendáře Google.

en: Booking token error message
cs_CZ: Chybové hlášení rezervačního tokenu

en: Booking doesn't exist.
cs_CZ: Rezervace neexistuje.

en: Message shown when booking link (cancelation, approval, payment) is invalid in the email notification.
cs_CZ: Zpráva zobrazená při neplatnosti odkazu rezervace (zrušení, schválení, platba) v e-mailovém oznámení.

en: Google calendar event / iCal summary (for admin)
cs_CZ: Přehled událostí kalendáře Google / iCal (pro správce)

en: Available placeholders:
cs_CZ: Dostupné zástupné symboly:

en: Placeholder for custom field:
cs_CZ: Zástupný symbol pro vlastní pole:

en: Google calendar event / iCal description (for admin)
cs_CZ: Popis události v kalendáři Google / iCal (pro správce)

en: Google calendar event / iCal summary (for customer)
cs_CZ: Přehled událostí kalendáře Google / iCal (pro zákazníka)

en: Google calendar event / iCal description (for customer)
cs_CZ: Popis události v kalendáři Google / iCal (pro zákazníka)

en: Your appointment id is #appointment_id
cs_CZ: Vaše ID schůzky je #appointment_id

en: Daily limit message
cs_CZ: Zpráva o denním limitu

en: Daily booking limit is reached, please select another date.
cs_CZ: Denní limit rezervací je vyčerpán, vyberte si prosím jiný termín.

en: Message shown when daily booking limit reached. Adjust the daily booking limits in the Settings -> Booking Rules.
cs_CZ: Zpráva zobrazená při dosažení denního limitu rezervací. Upravte denní limity rezervací v Nastavení -> Pravidla rezervací.

en: User limit message
cs_CZ: Zpráva o limitu uživatele

en: You have reached your booking limit.
cs_CZ: Dosáhli jste svého rezervačního limitu.

en: Message shown when user limit is reached. Adjust the user booking limits in the Settings -> Booking Rules.
cs_CZ: Zpráva zobrazená při dosažení limitu uživatele. Upravte limity rezervací uživatelů v Nastavení -> Pravidla rezervací.

en: PayPal mode
cs_CZ: Režim PayPal

en: Select "Sandbox" to test the integration, and "Live" for actual payment processing.
cs_CZ: Pro testování integrace vyberte možnost "Sandbox" a pro skutečné zpracování plateb možnost "Live".

en: Live
cs_CZ: Živě

en: PayPal Sandbox ClientID
cs_CZ: ID klienta služby PayPal Sandbox

en: PayPal Sandbox Secret
cs_CZ: Tajemství sandboxu PayPal

en: PayPal Live ClientID
cs_CZ: ID klienta služby PayPal Live

en: PayPal Live Secret
cs_CZ: Tajemství služby PayPal Live

en: PayPal currency
cs_CZ: Měna PayPal

en: Select the currency to use for PayPal payments.
cs_CZ: Vyberte měnu, kterou chcete používat pro platby PayPal.

en: Australian Dollar
cs_CZ: Australský dolar

en: Brazilian Real
cs_CZ: Brazilský real

en: Canadian Dollar
cs_CZ: Kanadský dolar

en: Czech Koruna
cs_CZ: Česká koruna

en: Danish Krone
cs_CZ: Dánská koruna

en: Hong Kong Dollar
cs_CZ: Hongkongský dolar

en: Hungarian Forint
cs_CZ: Maďarský forint

en: Israeli New Sheqel
cs_CZ: Izraelský nový šekel

en: Japanese Yen
cs_CZ: Japonský jen

en: Malaysian Ringgit
cs_CZ: Malajský ringgit

en: Mexican Peso
cs_CZ: Mexické peso

en: Norwegian Krone
cs_CZ: Norská koruna

en: New Zealand Dollar
cs_CZ: Novozélandský dolar

en: Philippine Peso
cs_CZ: Filipínské peso

en: Polish Zloty
cs_CZ: Polský zlotý

en: Pound Sterling
cs_CZ: Libra šterlinků

en: Singapore Dollar
cs_CZ: Singapurský dolar

en: Swedish Krona
cs_CZ: Švédská koruna

en: Swiss Franc
cs_CZ: Švýcarský frank

en: Taiwan New Dollar
cs_CZ: Nový tchajwanský dolar

en: Thai Baht
cs_CZ: Thajský baht

en: U.S. Dollar
cs_CZ: Americký dolar

en: Hide address
cs_CZ: Skrýt adresu

en: Turn on to hide address on PayPal checkout.
cs_CZ: Zapněte skrývání adresy při placení přes PayPal.

en: Redirect to page when payment is successful
cs_CZ: Přesměrování na stránku při úspěšné platbě

en: Enter the URL where customers should be redirected after a successful payment. If left empty, customers will stay on the booking form page after completing the payment.
cs_CZ: Zadejte adresu URL, na kterou mají být zákazníci přesměrováni po úspěšné platbě. Pokud zůstane prázdné, zákazníci po dokončení platby zůstanou na stránce rezervačního formuláře.

en: Currency multiplier
cs_CZ: Měnový multiplikátor

en: Add the currency multiplier to update the price before it is sent to PayPal. It is helpful when your service price is set in a currency not supported by PayPal, and you need to convert it to a PayPal-supported currency before checkout. If you do not require currency conversion, leave this field empty.
cs_CZ: Přidáním měnového násobitele aktualizujte cenu před odesláním do služby PayPal. To je užitečné, pokud je cena služby nastavena v měně, kterou PayPal nepodporuje, a vy ji potřebujete před pokladnou převést na měnu podporovanou systémem PayPal. Pokud převod měny nevyžadujete, ponechte toto pole prázdné.

en: Text of the Zoom meeting URL
cs_CZ: Text adresy URL schůzky Zoom

en: Click here to open your meeting in Zoom
cs_CZ: Kliknutím sem otevřete schůzku v aplikaci Zoom

en: Text displayed as the link to the Zoom meeting.
cs_CZ: Text zobrazený jako odkaz na schůzku Zoom.

en: Publishable key
cs_CZ: Publikovatelný klíč

en: Secret key
cs_CZ: Tajný klíč

en: Stripe currency
cs_CZ: Měna Stripe

en: Select the currency to use for Stripe payments.
cs_CZ: Vyberte měnu, kterou chcete používat pro platby Stripe.

en: Load Stripe javascript
cs_CZ: Načtení javascriptu Stripe

en: Select how the Stripe Javascript needs to be loaded
cs_CZ: Zvolte, jak má být načten Javascript služby Stripe

en: Only on the booking page (not recommended)
cs_CZ: Pouze na stránce rezervace (nedoporučuje se)

en: Load Stripe API
cs_CZ: Načtení rozhraní API služby Stripe

en: Yes, load version 7.26.0
cs_CZ: Ano, načtěte verzi 7.26.0

en: Yes, load version 6.21.1 (not recommended)
cs_CZ: Ano, načtěte verzi 6.21.1 (nedoporučuje se)

en: Select how to load Stripe API. Set 'no' or 6.21.1 only if there is a conflict with another plugin that uses Stripe.
cs_CZ: Vyberte, jak načíst rozhraní Stripe API. Nastavte "ne" nebo 6.21.1 pouze v případě konfliktu s jiným pluginem, který používá Stripe.

en: Hide the postal code field
cs_CZ: Skrytí pole poštovního směrovacího čísla

en: Turn on to hide the postal code field in the Stripe checkout.
cs_CZ: Zapnutím této možnosti skryjete pole poštovního směrovacího čísla v pokladně Stripe.

en: Override Stripe card element error messages
cs_CZ: Přepsání chybových hlášení prvku karty Stripe

en: Turn on to override the default error message displayed for Stripe card elements. To customize the error message, navigate to Wording/Translation -> Advanced Settings and modify the "Stripe card element error message" according to your preferences.
cs_CZ: Zapnutím přepíšete výchozí chybovou zprávu zobrazenou pro prvky karty Stripe. Chcete-li chybové hlášení upravit, přejděte na Wording/Překlad -> Rozšířená nastavení a upravte "chybové hlášení prvku karty Stripe" podle svých preferencí.

en: Additional payment information
cs_CZ: Další informace o platbě

en: Select the additional fields that you wish to include in the Stripe payment process.
cs_CZ: Vyberte další pole, která chcete zahrnout do platebního procesu Stripe.

en: Enter the URL where customers should be redirected after successful payment. If left empty, customers will stay on the booking form page after completing the payment.
cs_CZ: Zadejte adresu URL, na kterou mají být zákazníci přesměrováni po úspěšné platbě. Pokud zůstane prázdné, zůstanou zákazníci po dokončení platby na stránce rezervačního formuláře.

en: Font size for card element on mobile devices
cs_CZ: Velikost písma pro prvek karty v mobilních zařízeních

en: Set the card element font size on mobile devices. Leave empty for the default input field font size.
cs_CZ: Nastavení velikosti písma prvku karty na mobilních zařízeních. Pro výchozí velikost písma vstupního pole ponechte prázdné.

en: Set status after booking is paid with Stripe to
cs_CZ: Nastavení stavu po zaplacení rezervace pomocí služby Stripe na

en: Choose how to update the status after booking is paid with Stripe. To keep the current status unchanged, select "Based on status before payment".
cs_CZ: Zvolte, jak aktualizovat stav po zaplacení rezervace pomocí služby Stripe. Chcete-li zachovat aktuální stav beze změny, vyberte možnost "Na základě stavu před zaplacením".

en: Based on status before payment
cs_CZ: Na základě stavu před platbou

en: Google API Client ID
cs_CZ: ID klienta Google API

en: Google API Client Secret
cs_CZ: Tajemství klienta Google API

en: "Created by" property for the events
cs_CZ: vlastnost "Created by" pro události

en: Do not change this option if you do not plan to use the same Google calendars on different websites with Webba Booking.
cs_CZ: Tuto možnost neměňte, pokud neplánujete používat stejné kalendáře Google na různých webových stránkách s Webba Booking.

en: Customer's time zone
cs_CZ: Časové pásmo zákazníka

en: Choose the time zone to be used for events added to the customer's calendar.
cs_CZ: Vyberte časové pásmo, které se má použít pro události přidané do kalendáře zákazníka.

en: Use Webba Booking time zone
cs_CZ: Použití časového pásma Webba Booking

en: Use customer's calendar time zone
cs_CZ: Použití časového pásma kalendáře zákazníka

en: Admin calendar event creation
cs_CZ: Vytváření událostí v kalendáři správce

en: Specify when the event should be added to the admin's calendar when creating bookings.
cs_CZ: Určete, kdy má být událost přidána do kalendáře správce při vytváření rezervací.

en: On booking
cs_CZ: Při rezervaci

en: On payment or approval
cs_CZ: Při platbě nebo schválení

en: Group services synchronization
cs_CZ: Synchronizace skupinových služeb

en: Choose how group services are integrated with the events in Google calendar.
cs_CZ: Zvolte způsob integrace skupinových služeb s událostmi v kalendáři Google.

en: Ignore free events
cs_CZ: Ignorování bezplatných událostí

en: Turn on if free Google Calendar events should not be considered in 2-ways synchronization.
cs_CZ: Zapněte, pokud by volné události Kalendáře Google neměly být brány v úvahu při obousměrné synchronizaci.

en: Ignore events added by Webba Booking
cs_CZ: Ignorovat události přidané uživatelem Webba Booking

en: Turn on if Webba Booking events should not be considered in 2-ways synchronization.
cs_CZ: Zapněte, pokud se události rezervace Webba nemají brát v úvahu při obousměrné synchronizaci.

en: Export for group services
cs_CZ: Export pro skupinové služby

en: Select the method of exporting group services.
cs_CZ: Vyberte způsob exportu služeb skupiny.

en: Add one event
cs_CZ: Přidat jednu událost

en: Add event for each appointment
cs_CZ: Přidání události pro každou schůzku

en: Send an alert email to administrator if any issue occurred with the integration
cs_CZ: Odeslání výstražného e-mailu správci, pokud se vyskytne nějaký problém s integrací

en: Turn on to alert admin about issues with integration. Notification is sent to the email set in the service settings.
cs_CZ: Zapněte pro upozornění správce na problémy s integrací. Upozornění se odesílá na e-mail nastavený v nastavení služby.

en: Version of Google Client API
cs_CZ: Verze rozhraní API klienta Google

en: Modify this setting only if you have other plugins in your WordPress that utilize a different version of the Google API and conflicts have arisen.
cs_CZ: Toto nastavení upravte pouze v případě, že máte ve WordPressu jiné pluginy, které využívají jinou verzi rozhraní Google API, a došlo ke konfliktu.

en: Validate WooCommerce coupons as Webba Coupons
cs_CZ: Ověření platnosti kupónů WooCommerce jako kupónů Webba

en: Enable this option if you need to validate wooCommerce coupons as Webba coupons.
cs_CZ: Tuto možnost povolte, pokud potřebujete ověřit kupóny wooCommerce jako kupóny Webba.

en: Status of the booking paid with WooCommerce
cs_CZ: Stav rezervace zaplacené pomocí WooCommerce

en: Choose the desired status update after a booking has been paid through WooCommerce.
cs_CZ: Vyberte požadovanou aktualizaci stavu po zaplacení rezervace prostřednictvím služby WooCommerce.

en: Disabled (do not update status)
cs_CZ: Zakázáno (neaktualizovat stav)

en: Prefill fields in WooCommerce checkout with the data used in the booking form
cs_CZ: Předvyplnění polí v pokladně WooCommerce údaji použitými v rezervačním formuláři

en: Turn on to prefill fields in the WooCommerce checkout with the data entered in the Webba booking form.
cs_CZ: Zapněte předvyplňování polí v pokladně WooCommerce údaji zadanými v rezervačním formuláři Webba.

en: Client ID
cs_CZ: ID klienta

en: Client secret
cs_CZ: Tajemství klienta

en: Authorization
cs_CZ: Autorizace

en: Zoom meeting creation
cs_CZ: Vytvoření schůzky v aplikaci Zoom

en: Select when to create the meeting in Zoom - on booking or on payment or booking approval.
cs_CZ: Vyberte, kdy se má schůzka v aplikaci Zoom vytvořit - při rezervaci nebo při platbě či schválení rezervace.

en: Customer name in the backend
cs_CZ: Název zákazníka v backendu

en: Use this option to display custom fields alongside the customer name in the appointments table and schedules. For instance, you can show the customer's name and last name by using the placeholder #name #field_lastname. In this example, the last name is stored in a custom field with the ID "lastname". Remember to include the #name placeholder in the value of this option for it to work correctly.
cs_CZ: Tuto možnost použijte k zobrazení vlastních polí vedle jména zákazníka v tabulce schůzek a rozvrhů. Můžete například zobrazit jméno a příjmení zákazníka pomocí zástupného pole #jméno #pole_příjmení. V tomto příkladu je příjmení uloženo ve vlastním poli s ID "lastname". Nezapomeňte do hodnoty této možnosti zahrnout zástupný symbol #jméno, aby správně fungovala.

en: Date format (backend)
cs_CZ: Formát data (backend)

en: m/d/y
cs_CZ: m/d/r

en: Select how the date will be displayed on the Appointments page in the admin area.
cs_CZ: Vyberte, jak se bude datum zobrazovat na stránce Schůzky v oblasti správce.

en: Time slots format on the schedule page
cs_CZ: Formát časových intervalů na stránce s rozvrhem

en: Select how to display time slots on the Schedule page.
cs_CZ: Zvolte způsob zobrazení časových intervalů na stránce Plán.

en: Start - End
cs_CZ: Začátek - konec

en: Custom field columns
cs_CZ: Vlastní sloupce polí

en: Enter a comma-separated list of custom field IDs. To set custom column headers, use square brackets with the desired titles. For example: custom-field1[Title 1],custom-field2[Title 2].
cs_CZ: Zadejte čárkou oddělený seznam ID vlastních polí. Chcete-li nastavit vlastní záhlaví sloupců, použijte hranaté závorky s požadovanými názvy. Například: custom-field1[Title 1],custom-field2[Title 2].

en: Default number of days on Bookings page
cs_CZ: Výchozí počet dní na stránce Rezervace

en: Set the default number of days to be displayed on the appointment page. To improve performance, consider using a lower value.
cs_CZ: Nastavení výchozího počtu dnů, které se mají zobrazit na stránce schůzky. Pro zlepšení výkonu zvažte použití nižší hodnoty.

en: Twilio ACCOUNT SID
cs_CZ: ID účtu Twilio

en: Twilio phone number or Messaging Service SID
cs_CZ: Telefonní číslo Twilio nebo SID služby zasílání zpráv

en: The phone number must start with a + sign.
cs_CZ: Telefonní číslo musí začínat znaménkem +.

en: Send SMS after customer makes a booking
cs_CZ: Odeslání SMS po provedení rezervace zákazníkem

en: Turn on to send booking SMS notifications to customers when they make a booking.
cs_CZ: Zapněte zasílání oznámení SMS o rezervaci zákazníkům, když provedou rezervaci.

en: Send SMS after admin adds a booking
cs_CZ: Odeslání SMS po přidání rezervace správcem

en: Turn on to send booking SMS notifications to customers when the booking was done by an admin.
cs_CZ: Zapněte zasílání oznámení SMS o rezervaci zákazníkům, pokud rezervaci provedl správce.

en: Booking SMS:
cs_CZ: Rezervační SMS:

en: Dear #customer_name, You have successfully booked #service_name on #appointment_day at #appointment_time.
cs_CZ: Vážený #jméno_zákazníka, úspěšně jste si rezervoval/a #službu_jméno na #den_objednání v #čas_objednání.

en: Send booking reminder SMS
cs_CZ: Odeslání SMS s připomenutím rezervace

en: Turn on to send booking reminder SMS notifications to customers.
cs_CZ: Zapněte zasílání SMS upozornění na připomenutí rezervace zákazníkům.

en: Send reminder to customer X days before booking
cs_CZ: Odeslání připomenutí zákazníkovi X dní před rezervací

en: Select the timing for the booking reminder SMS. For instance, set the value to 0 for the day of booking, 1 for one day before the booking, 2 for two days before, and so on.
cs_CZ: Zvolte čas pro zasílání SMS s připomenutím rezervace. Nastavte například hodnotu 0 pro den rezervace, 1 pro jeden den před rezervací, 2 pro dva dny před rezervací atd.

en: Reminder message
cs_CZ: Připomínková zpráva

en: Dea #customer_name, we would like to remind that you have booked the #service_name tomorrow at #appointment_time.
cs_CZ: Vážená paní #jméno_zákazníka, rádi bychom Vám připomněli, že jste si na zítřek rezervovala #jméno_služby na #čas_objednání.

en: Send booking approval SMS
cs_CZ: Odeslání SMS o schválení rezervace

en: Turn on to send booking approval SMS notifications to customers once their booking has been approved.
cs_CZ: Zapněte zasílání SMS oznámení o schválení rezervace zákazníkům, jakmile je jejich rezervace schválena.

en: Booking approval SMS:
cs_CZ: Schválení rezervace pomocí SMS:

en: Dear #customer_name, your booking on #appointment_day at #appointment_time has been approved.
cs_CZ: Vážený #jméno_zákazníka, vaše rezervace na #den_objednávky_v_času_objednávky byla schválena.

en: Date and time
cs_CZ: Datum a čas

en: Details
cs_CZ: Podrobnosti na

en: Payment
cs_CZ: Platba

en: Your local time
cs_CZ: Váš místní čas

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Please tell us how you would like to pay
cs_CZ: Sdělte nám prosím, jak chcete platit

en: Available
cs_CZ: Dostupné na

en: Overbooking error
cs_CZ: Chyba při překročení rezervace

en: Appointments added:
cs_CZ: Přidání jmenování:

en: Export to CSV
cs_CZ: Export do CSV

en: Start export
cs_CZ: Zahájení exportu

en: Please wait...
cs_CZ: Počkejte prosím...

en: New
cs_CZ: Nový

en: January
cs_CZ: Leden

en: February
cs_CZ: Únor

en: March
cs_CZ: Březen

en: April
cs_CZ: Duben

en: May
cs_CZ: Květen

en: June
cs_CZ: Červen

en: July
cs_CZ: Červenec

en: August
cs_CZ: Srpen

en: September
cs_CZ: Září

en: October
cs_CZ: Říjen

en: November
cs_CZ: Listopad

en: December
cs_CZ: Prosinec

en: Feb
cs_CZ: Únor

en: Apr
cs_CZ: Duben

en: Sep
cs_CZ: Září

en: Oct
cs_CZ: Říjen

en: Dec
cs_CZ: Prosinec

en: Tue
cs_CZ: Út

en: Wed
cs_CZ: St

en: Thu
cs_CZ: Čt

en: Fri
cs_CZ: Pá

en: Today
cs_CZ: Dnes

en: Clear
cs_CZ: Přehledně

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Duplication of bookings is highly discouraged because it can lead to errors in determining free timeslots.
cs_CZ: Duplikace rezervací se důrazně nedoporučuje, protože může vést k chybám při určování volných časových úseků.

en: No data available
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádné údaje

en: Add appointment
cs_CZ: Přidat schůzku

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Appointment
cs_CZ: Jmenování

en: Delete
cs_CZ: Odstranit

en: Show next week
cs_CZ: Výstava příští týden

en: Confirm
cs_CZ: Potvrďte

en: Next month
cs_CZ: Příští měsíc

en: Previous  month
cs_CZ: Předchozí měsíc

en: Something went wrong, please try again.
cs_CZ: Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu.

en: Time slot(s) already booked.
cs_CZ: Časový slot (časové sloty) je již rezervován.

en: No available dates message
cs_CZ: Žádné dostupné termíny zpráva

en: Book
cs_CZ: Kniha

en: Wrong field
cs_CZ: Špatné pole

en: Approve payment
cs_CZ: Schválení platby

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Unable to open booking
cs_CZ: Nelze otevřít rezervaci

en: Payment method not set
cs_CZ: Způsob platby není nastaven

en: Payment intent not set
cs_CZ: Záměr platby není nastaven

en: Unable to initalize Stripe object
cs_CZ: Nelze inicializovat objekt Stripe

en: Invalid payment id
cs_CZ: Neplatné ID platby

en: Booking ID
cs_CZ: ID rezervace

en: Limit reached
cs_CZ: Dosažený limit

en: Time slot was not booked
cs_CZ: Časový slot nebyl rezervován

en: Coupon applied
cs_CZ: Použitý kupón

en: Coupon not applied
cs_CZ: Kupón nebyl uplatněn

en: Unable to create payment.
cs_CZ: Nelze vytvořit platbu.

en: wrong booking ids
cs_CZ: chybné rezervační ID

en: wrong amount given
cs_CZ: špatně uvedená částka

en: unable to open booking
cs_CZ: nelze otevřít rezervaci

en: unable to initalize Stripe object
cs_CZ: nelze inicializovat objekt Stripe

en: invalid payment id
cs_CZ: neplatné ID platby

en: incorrect amount
cs_CZ: nesprávná částka

en: Total locked:
cs_CZ: Celkem uzamčeno:

en: Total unlocked:
cs_CZ: Celkem odemčeno:

en: No bookings in the last 24 hours
cs_CZ: Žádné rezervace za posledních 24 hodin

en: You have %s new bookings in the past 24 hours
cs_CZ: Za posledních 24 hodin jste provedli %s nových rezervací

en: Of slots are booked
cs_CZ: Ze slotů jsou rezervovány

en: No. of bookings
cs_CZ: Počet rezervací

en: Revenue (approved)
cs_CZ: Příjmy (schválené)

en: Revenue (pending)
cs_CZ: Příjmy (čekají na vyřízení)

en: Webba Booking
cs_CZ: Webba Rezervace

en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

en: SETTINGS
cs_CZ: NASTAVENÍ

en: Setup Advanced Options
cs_CZ: Rozšířené možnosti nastavení

en: Finish the Setup Wizard
cs_CZ: Dokončení Průvodce nastavením

en: Schedule
cs_CZ: Plán

en: Date range
cs_CZ: Rozsah dat

en: Pricing
cs_CZ: Stanovení cen

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Service name
cs_CZ: Název služby

en: Enter service name.
cs_CZ: Zadejte název služby.

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Enter a description of the service.
cs_CZ: Zadejte popis služby.

en: Specify a date range if the service is only valid for a specific period of time.
cs_CZ: Pokud je služba platná pouze po určitou dobu, zadejte rozsah dat.

en: Availability date range
cs_CZ: Rozsah dat dostupnosti

en: Select the days and time intervals when this service is available for booking.
cs_CZ: Vyberte dny a časové intervaly, kdy je tato služba k dispozici pro rezervaci.

en: Business hours
cs_CZ: Pracovní doba

en: Set the service price. If you're not using online payments, keep it zero.
cs_CZ: Nastavení ceny služby. Pokud nepoužíváte online platby, nechte ji nulovou.

en: If you have multiple services in one form, set the display priority by entering a priority number. A lower number indicates a higher priority.
cs_CZ: Pokud máte v jednom formuláři více služeb, nastavte prioritu zobrazení zadáním čísla priority. Nižší číslo znamená vyšší prioritu.

en: If you accept group reservations, you can specify the minimum number of bookings required per time slot.
cs_CZ: Pokud přijímáte skupinové rezervace, můžete zadat minimální počet rezervací požadovaný pro jeden časový interval.

en: Minimum booking count per time slot
cs_CZ: Minimální počet rezervací na časový slot

en: By default, one booking is allowed per time slot. If you accept group reservations, set the maximum number of bookings allowed per time slot.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení je povolena jedna rezervace na časový interval. Pokud přijímáte skupinové rezervace, nastavte maximální počet povolených rezervací na jeden časový interval.

en: Maximum booking count per time slot
cs_CZ: Maximální počet rezervací na časový interval

en: Booking form
cs_CZ: Rezervační formulář

en: Default form
cs_CZ: Výchozí formulář

en: Google calendar
cs_CZ: Kalendář Google

en: If you have other calendars you'd like to integrate with, please provide the external iCal Calendar URLs.
cs_CZ: Pokud máte jiné kalendáře, se kterými chcete provést integraci, uveďte adresy URL externích kalendářů iCal.

en: Take into account the external calendar (ics)
cs_CZ: Zohlednění externího kalendáře (ics)

en: External calendar for group services
cs_CZ: Externí kalendář pro skupinové služby

en: Reduce availability
cs_CZ: Snížení dostupnosti

en: Add users who need access to this service's schedule.
cs_CZ: Přidání uživatelů, kteří potřebují přístup k rozvrhu této služby.

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: Enter the duration of each booking.
cs_CZ: Zadejte dobu trvání každé rezervace.

en: Duration (minutes)
cs_CZ: Doba trvání (v minutách)

en: Specify the buffer period for new reservations. E.g., if it's 9 AM and you want to offer time slots starting 24 hours later, enter 1440 (24 hours * 60 minutes).
cs_CZ: Zadejte vyrovnávací období pro nové rezervace. Např. pokud je 9 hodin ráno a chcete nabízet časové intervaly od 24 hodin později, zadejte 1440 (24 hodin * 60 minut).

en: Preparation time (minutes)
cs_CZ: Doba přípravy (v minutách)

en: Enter the time needed between bookings. Default is zero for back-to-back scheduling.
cs_CZ: Zadejte dobu potřebnou mezi rezervacemi. Výchozí hodnota je nula pro plánování back-to-back.

en: Gap (minutes)
cs_CZ: Mezera (v minutách)

en: Step (minutes)
cs_CZ: Krok (v minutách)

en: Select a template for booking confirmation notifications.
cs_CZ: Vyberte šablonu pro oznámení o potvrzení rezervace.

en: 'On Booking' notification template
cs_CZ: šablona oznámení "Při rezervaci

en: Select a template for booking reminders.
cs_CZ: Vyberte šablonu pro připomenutí rezervace.

en: Reminder notification template
cs_CZ: Šablona upozornění na připomenutí

en: Select a template for invoices.
cs_CZ: Vyberte šablonu pro faktury.

en: Invoice notification template
cs_CZ: Šablona oznámení faktury

en: Select a template for booking changes notifications.
cs_CZ: Vyberte šablonu pro oznámení o změnách rezervace.

en: Booking changes template
cs_CZ: Šablona změn rezervace

en: Select the preferred payment method(s) for this service.
cs_CZ: Vyberte preferovaný způsob (způsoby) platby za tuto službu.

en: Payment methods
cs_CZ: Platební metody

en: Specify the necessary deposit amount for booking. Leave it 0 for full upfront payment.
cs_CZ: Uveďte částku zálohy potřebnou k rezervaci. Pro platbu předem v plné výši ponechte hodnotu 0.

en: Add amount to order (deposit)
cs_CZ: Přidání částky k objednávce (záloha)

en: WooCommerce product ID
cs_CZ: ID produktu WooCommerce

en: Create Zoom events
cs_CZ: Vytváření událostí Zoom

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Category name
cs_CZ: Název kategorie

en: Enter category name.
cs_CZ: Zadejte název kategorie.

en: Select the services to be included in this category.
cs_CZ: Vyberte služby, které mají být zahrnuty do této kategorie.

en: Email template
cs_CZ: Šablona e-mailu

en: Enter a name to identify the email template.
cs_CZ: Zadejte název pro identifikaci šablony e-mailu.

en: Use the text editor to prepare the email template. <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/placeholders/">
cs_CZ: K přípravě šablony e-mailu použijte textový editor. <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/placeholders/">

en: Template
cs_CZ: Šablona

en: Enter the name of the customer.
cs_CZ: Zadejte jméno zákazníka.

en: Select the service for which the booking is being made.
cs_CZ: Vyberte službu, pro kterou se rezervace provádí.

en: Select the booking date.
cs_CZ: Vyberte datum rezervace.

en: Select the booking time.
cs_CZ: Vyberte čas rezervace.

en: Specify the number of places being booked for this appointment.
cs_CZ: Uveďte počet míst rezervovaných pro tuto schůzku.

en: Enter the customer's email address.
cs_CZ: Zadejte e-mailovou adresu zákazníka.

en: Enter the customer's phone number.
cs_CZ: Zadejte telefonní číslo zákazníka.

en: Add any additional comments related to the booking.
cs_CZ: Přidejte další poznámky týkající se rezervace.

en: If the payment has already been made, enter the payment amount paid for 1 person.
cs_CZ: Pokud již byla platba provedena, zadejte částku platby zaplacenou za 1 osobu.

en: Choose the appropriate booking status from the options available.
cs_CZ: Z dostupných možností vyberte příslušný stav rezervace.

en: ID of cancelled appointment
cs_CZ: ID zrušené schůzky

en: Cancelled by
cs_CZ: Zrušeno

en: Enter a name to identify the calendar.
cs_CZ: Zadejte název pro identifikaci kalendáře.

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: select option
cs_CZ: vybrat možnost

en: Enter your Calendar ID.
cs_CZ: Zadejte své ID kalendáře.

en: Calendar ID
cs_CZ: ID kalendáře

en: Choose the calendar connection mode
cs_CZ: Výběr režimu připojení kalendáře

en: Mode
cs_CZ: Režim

en: Enter a coupon code.
cs_CZ: Zadejte kód kupónu.

en: Define the time period during which the coupon will be valid.
cs_CZ: Definujte dobu platnosti kupónu.

en: Available on
cs_CZ: K dispozici na

en: Choose the service(-s) for which the coupon will be applicable.
cs_CZ: Vyberte službu(-y), na kterou(-é) se bude kupón vztahovat.

en: Specify the Usage limit for the coupon - the maximum number of times it can be applied. Leaving it blank means unlimited use.
cs_CZ: Zadejte limit použití kuponu - maximální počet použití. Ponechání prázdného pole znamená neomezené použití.

en: Usage limit
cs_CZ: Limit použití

en: Used
cs_CZ: Použité

en: Speficy the fixed amount that will be applied as the discount.
cs_CZ: Vyjádřete pevnou částku, která bude použita jako sleva.

en: Discount (fixed)
cs_CZ: Sleva (pevná)

en: Speficy the percentage that will be applied as the discount.
cs_CZ: Vyjádřete procento, které bude použito jako sleva.

en: Discount (percentage)
cs_CZ: Sleva (v procentech)

en: Pricing rule
cs_CZ: Pravidlo tvorby cen

en: Enter a name to identify the pricing rule.
cs_CZ: Zadejte název pro identifikaci pravidla pro stanovení ceny.

en: Specify the order for applying pricing rules to a service. This matters when you apply multiple rules for the same service.
cs_CZ: Určete pořadí, v jakém se na službu použijí pravidla pro stanovení ceny. To je důležité, pokud pro stejnou službu použijete více pravidel.

en: low
cs_CZ: nízká

en: medium
cs_CZ: střední

en: high
cs_CZ: vysoká

en: Minimum number of days before the booked date
cs_CZ: Minimální počet dní před rezervovaným datem

en: Custom field ID
cs_CZ: ID vlastního pole

en: Operator
cs_CZ: Operátor

en: equals
cs_CZ: se rovná

en: more than
cs_CZ: více než

en: less than
cs_CZ: méně než

en: Custom field value
cs_CZ: Hodnota vlastního pole

en: Number of seats
cs_CZ: Počet míst

en: Number of timeslots
cs_CZ: Počet časových úseků

en: Only timeslots in the same service
cs_CZ: Pouze časové úseky ve stejné službě

en: Day of week and time range
cs_CZ: Den v týdnu a časový rozsah

en: Action
cs_CZ: Akce

en: increase
cs_CZ: zvýšit

en: reduce
cs_CZ: snížit

en: replace
cs_CZ: nahradit

en: Set the value by which the price will be increased, decreased, or replaced.
cs_CZ: Nastavte hodnotu, o kterou bude cena zvýšena, snížena nebo nahrazena.

en: Amount
cs_CZ: Částka

en: Fixed / percent
cs_CZ: Pevná / procenta

en: fixed
cs_CZ: pevný

en: percent
cs_CZ: procenta

en: Multiply amount by the field value
cs_CZ: Vynásobte částku hodnotou pole

en: The field is related to the number of seats booked
cs_CZ: Pole se vztahuje k počtu rezervovaných míst

en: unknown error
cs_CZ: neznámá chyba

en: too many requests made to the API too quickly
cs_CZ: příliš mnoho požadavků na rozhraní API provedených příliš rychle

en: invalid parameters were supplied to Stripe's API
cs_CZ: rozhraní API společnosti Stripe byly zadány nesprávné parametry

en: authentication with Stripe's API failed
cs_CZ: ověření pomocí rozhraní API služby Stripe selhalo

en: network communication with Stripe failed
cs_CZ: selhala síťová komunikace se službou Stripe

en: generic Stripe error
cs_CZ: obecná chyba Stripe

en: Payment method not supported
cs_CZ: Způsob platby není podporován

en: WooCommerce not found
cs_CZ: WooCommerce nebyl nalezen

en: Webba Booking services
cs_CZ: Webba Rezervační služby

en: Webba Booking pricing rules
cs_CZ: Pravidla pro stanovení ceny rezervace Webba

en: #service_name on #appointment_day at #appointment_time
cs_CZ: #jméno_služby v #den_jmenování v #čas_jmenování

en: No data available.
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádné údaje.

en: %s is required
cs_CZ: %s je vyžadováno

en: %s must be a maximum of 256 characters
cs_CZ: %s musí mít maximálně 256 znaků

en: Value of %s is not acceptable
cs_CZ: Hodnota %s není přijatelná

en: %s must be a maximum of 65535 characters
cs_CZ: %s musí mít maximálně 65535 znaků

en: Validation of %s failed
cs_CZ: Ověření %s se nezdařilo

en: Field %s is empty
cs_CZ: Pole %s je prázdné

en: Loading...
cs_CZ: Načítání...

en: Element not found
cs_CZ: Prvek nebyl nalezen

en: Bad request
cs_CZ: Špatná žádost

en: Failed
cs_CZ: Neúspěšný

en: Forbidden
cs_CZ: Zakázané

en: Please, set at least one filter
cs_CZ: Nastavte prosím alespoň jeden filtr

en: Here _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
cs_CZ: Zde _Začátek_ až _Konec_ _Celkového_ počtu záznamů

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
cs_CZ: Zobrazeno 0 až 0 z 0 záznamů

en: (filtered from _MAX_ total entries)
cs_CZ: (filtrováno z _MAX_ celkových záznamů)

en: Show _MENU_ entries
cs_CZ: Zobrazit položky _MENU_

en: Processing...
cs_CZ: Zpracování...

en: Search
cs_CZ: Vyhledávání

en: No matching records found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné odpovídající záznamy

en: First
cs_CZ: První

en: Last
cs_CZ: Poslední

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: : activate to sort column ascending
cs_CZ: : aktivace řazení sloupce vzestupně

en: : activate to sort column descending
cs_CZ: : aktivace seřazení sloupce sestupně

en: Filters for
cs_CZ: Filtry pro

en: Apply and close
cs_CZ: Použít a zavřít

en: Filters
cs_CZ: Filtry

en: Save and close
cs_CZ: Uložit a zavřít

en: Are you sure?
cs_CZ: Jste si jistý?

en: Yes, delete it.
cs_CZ: Ano, vymažte ji.

en: select all
cs_CZ: vybrat vše

en: deselect all
cs_CZ: zrušit výběr všech

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Select service
cs_CZ: Zvolte službu

en: How to add the booking from to my website?
cs_CZ: Jak přidat rezervaci z na své webové stránky?

en: Error: invalid calendar ID
cs_CZ: Chyba: neplatné ID kalendáře

en: Calendar not found
cs_CZ: Kalendář nebyl nalezen

en: The Google Calendar API require PHP 5.4 or greater. Your version is
cs_CZ: Rozhraní Google Calendar API vyžaduje PHP 5.4 nebo vyšší. Vaše verze je

en: Schedule tools
cs_CZ: Nástroje pro plánování

en: Hello %s
cs_CZ: Ahoj %s

en: Interests/Conversions
cs_CZ: Zájmy/konverze

en: Week
cs_CZ: Týden

en: approved
cs_CZ: schváleno

en: pending
cs_CZ: čeká na

en: authorization required
cs_CZ: požadovaná autorizace

en: IMPORTANT NOTICE: add the following URL in the Google Cloud Console or contact administrator before authorization:
cs_CZ: DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: před autorizací přidejte následující adresu URL do služby Google Cloud Console nebo kontaktujte správce:

en: Authorize
cs_CZ: Autorizovat

en: authorization failed
cs_CZ: autorizace se nezdařila

en: Re-authorize
cs_CZ: Opětovné schválení

en: Remove authorization
cs_CZ: Odebrání oprávnění

en: Launch Setup Wizard
cs_CZ: Spuštění Průvodce nastavením

en: Click to open schedule tools:
cs_CZ: Kliknutím otevřete nástroje pro plánování:

en: Create at least one service.
cs_CZ: Vytvořte alespoň jednu službu.

en: Click to display the service schedule:
cs_CZ: Kliknutím zobrazíte plán služeb:

en: Schedule Tools
cs_CZ: Nástroje pro plánování

en: Manual lock / unlock
cs_CZ: Ruční zamykání / odemykání

en: Date auto lock / unlock
cs_CZ: Automatické zamykání / odemykání data

en: Time slot auto lock / unlock
cs_CZ: Automatické uzamčení / odemčení časového slotu

en: Create multiple bookings
cs_CZ: Vytvoření více rezervací

en: Choose an action
cs_CZ: Zvolte akci

en: Or category
cs_CZ: Nebo kategorie

en: Lock dates in the range
cs_CZ: Uzamčení dat v rozsahu

en: Except the following dates
cs_CZ: S výjimkou následujících termínů

en: Apply only for the next days of the week
cs_CZ: Platí pouze pro následující dny v týdnu

en: Lock time slots in the range
cs_CZ: Uzamčení časových intervalů v rozsahu

en: From
cs_CZ: Z

en: To
cs_CZ: Na

en: Select date
cs_CZ: Zvolte datum

en: Welcome to the Setup Wizard! Create your first service/event:
cs_CZ: Vítejte v Průvodci nastavením! Vytvořte svou první službu/událost:

en: Booking form settings
cs_CZ: Nastavení rezervačního formuláře

en: Congrats! You are all set!
cs_CZ: Gratulujeme! Vše je připraveno!

en: This is a shortcode for the booking form, place it in the page you want it to appear:
cs_CZ: Toto je zkratka pro rezervační formulář, umístěte ji na stránku, na které se má zobrazit:

en: Here are some additional options you may want to consider:
cs_CZ: Zde je několik dalších možností, které byste mohli zvážit:

en: Booking data not added to Google Calendar.
cs_CZ: Údaje o rezervaci nejsou přidány do Kalendáře Google.

en: Pay with a bank transfer
cs_CZ: Platba bankovním převodem

en: select...
cs_CZ: vybrat...

en: Start booking
cs_CZ: Zahájení rezervace

en: Bookings approved:
cs_CZ: Schválené rezervace:

en: Bookings canceled:
cs_CZ: Zrušení rezervací:

en: Bookings not found.
cs_CZ: Rezervace nebyly nalezeny.

en: Payment cancelled
cs_CZ: Zrušení platby

en: Bookings approved: #count
cs_CZ: Schválené rezervace: #count

en: Bookings canceled: #count
cs_CZ: Zrušení rezervací: #počet

en: Your booking should be paid on arrival
cs_CZ: Rezervaci je třeba uhradit při příjezdu

en: coupon code
cs_CZ: kód kupónu

en: Show more
cs_CZ: Zobrazit více

en: from
cs_CZ: z

en: Search time slots
cs_CZ: Vyhledávání časových intervalů

en: Please, enter email
cs_CZ: Zadejte prosím e-mail

en: Please, enter customer name
cs_CZ: Zadejte prosím jméno zákazníka

en: Please, enter phone number
cs_CZ: Zadejte prosím telefonní číslo

en: You will be redirected to PayPal to approve the payment.
cs_CZ: Budete přesměrováni na službu PayPal, kde můžete platbu schválit.

en: Thank you for your booking!
cs_CZ: Děkujeme vám za rezervaci!

en: Booking confirmation<br>  has been sent to your email address.
cs_CZ: Potvrzení rezervace<br> bylo odesláno na vaši e-mailovou adresu.

en: Total amount:
cs_CZ: Celková částka:

en: Booking confirmation  has been sent to your email address.
cs_CZ: Potvrzení rezervace bylo odesláno na vaši e-mailovou adresu.
