webba-booking-lite - en to da translation catalogue (389 entries)

en: %s is required
da: %1 er påkrævet

en: %s must be a maximum of 256 characters
da: %s må højst være 256 tegn

en: %s must be a maximum of 65535 characters
da: %s må højst være 65535 tegn

en: 'On Booking' notification template
da: 'Booking' notifikations template

en: (filtered from _MAX_ total entries)
da: (filtreret fra i alt _MAX_ total poster)

en: : activate to sort column ascending
da: : aktiver for at sortere stigende

en: : activate to sort column descending
da: : aktiver for at sortere faldende

en: Add
da: Tilføj

en: Add appointment
da: Opret aftale

en: Add event for each appointment
da: Tilføj begivenhed til hver aftale

en: Add one event
da: Tilføj en begivenhed

en: Add to cart
da: Læg i indkøbskurven

en: Add to cart error message
da: Fejlmeddelelse for Læg i indkøbskurven

en: Add to customer's Google Calendar button text
da: Knap tekst for Tilføj til kundens Google kalender

en: Add to my Google Calendar
da: Tilføj til Google kalender

en: Additional information
da: Yderligere information

en: Additional payment information
da: Yderligere betalings information

en: Address line 1
da: Adresselinje 1

en: All services
da: Alle tjenester

en: Allow
da: Tillad

en: Allow select only maximum places
da: Tillad kun at vælge maksimalt antal pladser

en: Allow select only one place
da: Tillad kun at vælge en plads

en: Appointment canceled
da: Aftale aflyst

en: Appointment data not added to Google Calendar.
da: Aftale ikke tilføjet til Google kalender.

en: Appointments added:
da: Aftaler tilføjet:

en: Approve payment
da: Godkend betaling

en: Approved
da: Godkendt

en: Apr
da: apr

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Arrived
da: Ankommet

en: Aug
da: aug

en: August
da: august

en: Australian Dollar
da: Australske dollar

en: Authorization
da: Autorisering

en: Authorization failed
da: Autorisering fejlede

en: Authorization required
da: Autorisering nødvendig

en: Authorize
da: Autorisér

en: Authorized
da: Godkendt

en: Automatically add to cart
da: Læg automatisk i indkøbsvognen

en: Automatically delete attachments
da: Slet automatisk vedhæftninger

en: Availability date range
da: Dato interval for tilgængelighed

en: Available on
da: Tilgængelig den

en: Available placeholders:
da: Tilgængelige pladsholdere:

en: Awaiting approval
da: Afventer godkendelse

en: Bad request
da: Fejlagtig forespørgsel

en: Book an appointment on
da: Book en aftale den

en: Booked
da: Reserveret

en: Booked time slot text
da: Reserveret tidsrum tekst

en: Booking form
da: Booking formular

en: Brazilian Real
da: Brasiliansk real

en: Business hours
da: Åbningstider

en: Calendar ID
da: Kalender ID

en: Calendar name on Google:
da: Kalendernavn i Google:

en: Calendar not found
da: Kalender ikke fundet.

en: Canadian Dollar
da: Canadiske dollar

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel booking
da: Annullér booking

en: Cancelled by
da: Annulleret af

en: Cardholder name
da: Korthavers navn

en: Category name
da: Kategori navn

en: Check Google API credentials, calendar ID and try to re-authorize this calendar
da: Kontrollér Google API legitimationsoplysninger, kalender ID og prøv igen

en: City
da: By

en: Clear
da: Ryd

en: Click here to add this event to your Google Calendar.
da: Klik her for at tilføje denne begivenhed til din Google kalender.

en: Click here to approve this booking.
da: Klik her for at godkende denne booking.

en: Click here to cancel this booking.
da: Klik her for at aflyse denne booking.

en: Click here to cancel your booking.
da: Klik her for at aflyse din booking.

en: Click here to pay for your booking.
da: Klik her for at betale din booking.

en: Click on the link below to start the authorization process
da: Klik på linket nedenfor for at indlede autoriseringsprocessen

en: Click to display the service schedule:
da: Klik for at se tjeneste kalenderen:

en: Close
da: Luk

en: Comma
da: Komma

en: Comment
da: Kommentar

en: Country
da: Land

en: Coupon
da: Kupon

en: Coupon applied
da: Kupon anvendt

en: Coupon not applied
da: Kupon ikke anvendt

en: Coupons
da: Kuponer

en: Create at least one service.
da: Opret mindst en tjeneste

en: Create multiple bookings
da: Opret flere bookinger

en: Created on
da: Oprettet den

en: Currency multiplier
da: Valuta multiplikator

en: Current invoice number
da: Gældende faktura nummer

en: Custom data
da: Brugerdefineret data

en: Custom field columns
da: Brugerdefineret data kolonner

en: Custom fields
da: Brugerdefinerede felter

en: Customer
da: Kunde

en: Customer comment
da: Kunde kommentar

en: Customer email
da: Kunde email

en: Customer name
da: Kunde navn

en: Customer name in the backend
da: Kunde navn i backend

en: Customer's time zone
da: Kundens tidszone

en: Czech Koruna
da: Tjekkisk koruna

en: Daily booking limit is reached, please select another date
da: Daglig booking grænse er nået, vælg venligst en anden dato

en: Daily booking limit is reached, please select another date.
da: Daglig booking grænse er nået, vælg venligst en anden dato.

en: Danish Krone
da: Danske kroner

en: Date
da: Dato

en: Date format (backend)
da: Datoformat (backend)

en: Dec
da: dec

en: Default
da: Standard

en: Default form
da: standard formular

en: Delete
da: Slet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disable booked dates in calendar
da: Deaktiver bookede datoer i kalenderen

en: Disable date in the calendar if no free time slots found.
da: Deaktiver datoer i kalenderen, hvis der ikke er nogen fri tider.

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disabled (do not update status)
da: Deaktiveret (opdatér ikke status)

en: Disallow
da: Tillad ikke

en: Discount
da: Rabat

en: Discount (fixed)
da: Rabat (fast)

en: Discount (percentage)
da: Rabat (procent)

en: Displayed when customer tries to cancel paid booking.
da: Vises når en kunde forsøger at annullere en betalt aftale.

en: Do not send invoice
da: send ikke faktura

en: Duration (minutes)
da: Varighed (minuter)

en: EU GDPR Compliance
da: EU GDPR overholdelse

en: Element not found
da: Elementet blev ikke fundet

en: Email notifications
da: email notifikationer

en: Email template
da: email skabelon

en: Email templates
da: email skabeloner

en: Error: invalid calendar ID
da: Fejl: ugyldig kalender ID

en: Export for group services
da: Eksportér for gruppe tjenester

en: Failed
da: Mislykket

en: Feb
da: feb

en: February
da: Februar

en: Field %s is empty
da: Feltet %s er tomt

en: Filters
da: filtre

en: Filters for
da: filtre for

en: First
da: Første

en: Font size for card element on mobile devices
da: Skriftstørrelse for kort emelemt på mobile enheder

en: Forbidden
da: Forbudt

en: Fri
da: Fre

en: Friday
da: Fredag

en: From: email
da: Fra: email

en: From: name
da: Fra: navn

en: Gap (minutes)
da: Åbning (minutter)

en: General
da: Generelt

en: Google API Client ID
da: Google API klient ID

en: Google API Client Secret
da: Google API klient Secret

en: Google API credentials not set
da: Google API legitimationsoplysninger ikke sat

en: Google Calendar
da: Google kalender

en: Google calendar
da: Google kalender

en: Google calendar event adding error message
da: Google kalender begivenhed tilføje fejlmeddelelse

en: Google calendar event adding success message
da: Google kalender begivenhed tilføje succes meddelelse

en: Google calendars
da: Google kalendere

en: Here _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
da: Her _START_ til _END_ af ialt _TOTAL_ poster

en: Hide address
da: skjul adresse

en: Holidays
da: Helligdage

en: Hong Kong Dollar
da: Hong Kong dollar

en: Hungarian Forint
da: Ungarske Forint

en: ID of cancelled appointment
da: ID for annulleret aftale

en: IMPORTANT NOTICE: add the following URL in the Google Cloud Console or contact administrator before authorization:
da: VIGTIGT: tilføj denne URL i Google Cloud Console eller kontact administratoren før authorisering:

en: Invoice
da: Faktura

en: Invoice notification template
da: Faktura notifikation template

en: Israeli New Sheqel
da: Israelsk ny shekel

en: Items count
da: Element antal

en: Jan
da: jan

en: January
da: januar

en: Japanese Yen
da: Japanske yen

en: Jul
da: jul

en: July
da: juli

en: Jun
da: jun

en: June
da: juni

en: Last
da: Sidste

en: Let users select count
da: Lad brugerne vælge antal

en: List of available placeholders
da: Liste over tilgængelige pladsholdere

en: Load Stripe API
da: Indlæs Stripe API

en: Load Stripe javascript
da: Indlæs Stripe javascript

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Lock time slot if at least one place is booked
da: lås tiden hvis mindst en aftale er booket

en: Lock whole day if at least one time slot is booked
da: Lås hele dagen hvis mindst en tid er booket

en: Malaysian Ringgit
da: Malaysiske ringgit

en: Manage authorization
da: Administrer godkeldelser

en: Managed by WooCommerce
da: Administreret af WooCommerce

en: Mar
da: mar

en: March
da: Marts

en: Maximum booking count per time slot
da: Maksimal antal aftaler per tid

en: May
da: Maj

en: Message for Bank transfer payment method
da: Meddelelse for Bankoverførsel metoden

en: Message for Pay on arrival payment method
da: Meddelelse for betaling ved ankomst metoden

en: Meta key for WooCommerce product
da: Meta key for WooCommerce

en: Mexican Peso
da: Mexicansk peso

en: Minimum booking count per time slot
da: Mindste antal bookings per tids interval

en: Mode
da: Tilstand

en: Mon
da: Man

en: Monday
da: Mandag

en: Multiple bookings in one session
da: Flere aftaler i en session

en: Name
da: Navn

en: New
da: Ny

en: New Zealand Dollar
da: New Zealandske dollar

en: Next
da: Næste

en: Next month
da: Næste måned

en: No
da: Nej

en: No data available
da: Ingen data tilgængelig

en: No data available.
da: Ingen data tilgængelig.

en: No matching records found
da: Ingen match fundet

en: Norwegian Krone
da: Norsk krone

en: Oct
da: okt

en: October
da: Oktober

en: One-way (export)
da: Envejs (eksport)

en: One-way (import)
da: Envejs (import)

en: Only on the booking page (not recommended)
da: Kun på booking siden (frarådes)

en: Or category
da: Eller kategori

en: Order service by
da: Bestille tjeneste af

en: Overbooking error
da: Overbooking fejl

en: Override Stripe card element error messages
da: Overskriv Stripe kort element fejl meddelelse

en: Paid (approved)
da: Betalt (godkendt)

en: Paid (awaiting approval)
da: Betalt (afventer godkendelse)'

en: Paid booking can't be canceled.
da: Betalt booking kan ikke aflyses.

en: Pay by bank transfer
da: Betaling via bankoverførsel

en: Pay now with PayPal
da: Betal nu med PayPal

en: Pay on arrival
da: Betal ved ankomst

en: Pay with credit card
da: Betal med kreditkort

en: PayPal Live ClientID
da: PayPal Live klientID

en: PayPal Live Secret
da: PayPal Live hemmelig nøgle

en: PayPal Sandbox ClientID
da: PayPal Sandkasse ClientID

en: PayPal Sandbox Secret
da: PayPal Sandkasse hemmelig nøgle

en: PayPal currency
da: PayPal valuta

en: PayPal mode
da: PayPal tilstand

en: Payment canceled.
da: Betaling annuleret.

en: Payment details
da: Betaling detaljer

en: Payment details title
da: Betaling detaljer titel

en: Payment method
da: Betalingsmetode

en: Payment method not supported
da: Betalingsmetode understøttes ikke

en: Payment methods
da: Betalingsmetoder

en: Philippine Peso
da: Fillippinske peso

en: Phone
da: Telefon

en: Phone format
da: Telefonnr format

en: Placeholder for custom field:
da: Pladsholder for brugerdefineret felt:

en: Places booked
da: Bookede steder

en: Please, enter your email to confirm cancelation
da: Indtast venligst din email adresse for at bekræfte aflysningen

en: Please, set at least one filter
da: Sæt venligst mindst et filter

en: Polish Zloty
da: Polske zloty

en: Postal code
da: Postnummer

en: Pound Sterling
da: Pund sterling

en: Preparation time (minutes)
da: Forberedelsestid (minutter)

en: Previous
da: Forrige

en: Previous  month
da: Forrige måned

en: Price
da: Pris

en: Price format
da: Prisformat

en: Priority
da: Prioritet

en: Priority (ascending)
da: Prioritet (stigende)

en: Priority (descending)
da: Prioritet (faldende)

en: Processing...
da: Behandler...

en: Publishable key
da: Publicerbar nøgke

en: Re-authorize
da: Godkend igen

en: Recurring holidays
da: Tilbagevendende fridage

en: Redirect to page when payment is successful
da: Omdiriger til side, når betaling er gennemført

en: Reminder notification template
da: Template for påmindelses notifikation

en: Remove authorization
da: Fjern autorisation

en: Sandbox
da: Sandkasse

en: Sat
da: Lør

en: Saturday
da: Lørdag

en: Save
da: Gem

en: Save and close
da: Gem og luk

en: Schedule
da: Tidsplan

en: Search
da: Søg

en: Search time slots
da: Søg tider

en: Secret key
da: Hemmelig nøgle

en: Select a service
da: Vælg tjeneste

en: Select category
da: Vælg kategori

en: Select date input placeholder
da: Vælg data input plasholder

en: Select service
da: Vælg tjeneste

en: Select time slot
da: Vælg tider

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Send invoice on approval
da: Send faktura ved godkendelse

en: Send invoice on booking
da: Send faktura ved booking

en: Send invoice on payment complete
da: Send faktura ved gennemført betaling

en: Sep
da: sep

en: Service
da: Tjeneste

en: Service categories
da: Tjeneste kategorier

en: Service category
da: Tjeneste kategori

en: Service name
da: Tjeneste navn

en: Services
da: Tjenester

en: Set 0 to not disable time slots
da: Vælg 0 for ikke at deaktivere tider

en: Set expiration time on approve
da: Sæt udløbstid ved godkendelse

en: Set expiration time on booking
da: Sæt udløbstid ved booking

en: Settings
da: Opsætning

en: Show _MENU_ entries
da: Vis _MENU_ indgange

en: Show booked time slots
da: Vis bookede tider

en: Show locked time slots as booked
da: Vis låst tid som booket

en: Show more
da: Vis flere

en: Show next week
da: Vis næste uge

en: Show night hours time slots in previous day
da: Vis nattider for forrige dag

en: Show suitable hours
da: Vis passende tider

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
da: Vis 0 til 0 af 0 poster

en: Singapore Dollar
da: Singaporeansk dollar

en: Something went wrong, please try again.
da: Noget gik galt, prøv venligst igen.

en: Sorry, you can not cancel because you have exceeded the time allowed to do so.
da: Du kan desværre ikke aflyse, da det er for sent at gøre det.

en: Special business hours
da: Specielle åbningstider

en: Start - End
da: Start- Slut

en: State
da: Tilstand

en: Status
da: Tilstand

en: Step (minutes)
da: Trin (minutter)

en: Stripe API error message
da: Stripe API fejlmeddelelse

en: Stripe card element error message
da: Stripe kort fejlmeddelelse

en: Subtotal
da: Subtotaler

en: Subtotal title
da: Subtotaler titel

en: Sun
da: Søn

en: Sunday
da: Søndag

en: Swedish Krona
da: Svensk krone

en: Swiss Franc
da: Schweiziske franc

en: Taiwan New Dollar
da: Taiwan, nye dollar

en: Tax
da: Skat

en: Template
da: Skabelon

en: Thai Baht
da: Thailandske baht

en: The Google Calendar API require PHP 5.4 or greater. Your version is
da: Google kalender API kræver PHP 5.4 eller nyere. Din version er

en: There are no bookings available for payment.
da: Der er ingen aftaler tilgængelig for betaling

en: Thu
da: Tors

en: Thursday
da: Torsdag

en: Time
da: Tid

en: Time slot format
da: Tid knap format

en: Time slot(s) already booked.
da: Tidblok allerede booket

en: Time slots not found message
da: Tidblok ikke fundet meddelelse

en: Timezone
da: Tidszone

en: Today
da: I dag

en: Toggle editor
da: Skift editor

en: Total locked:
da: Total låst:

en: Total title
da: Total titel

en: Total unlocked:
da: Total tid

en: Tue
da: Tirs

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Two-ways
da: Tovejs

en: U.S. Dollar
da: Amerikanske dollar

en: Unable to cancel booking, please check the email you've entered.
da: Kan ikke afbestille booking, kontroller venligst den angivne email adresse.

en: Unable to create payment.
da: Kunne ikke oprette betaling.

en: Unfortunately we were unable to meet your search criteria. Please change the criteria and try again.
da: Vi var desværre ikke i stand til at indfri dine søgekriterier. Ret dem venligst op prøv igen.

en: Usage limit
da: Grænse for brug

en: Use Webba Booking time zone
da: Brug Webba Booking tidszone.

en: Use customer's calendar time zone
da: Brug kundens kalender tidszone

en: Used
da: Brugt

en: User
da: Bruger

en: User IP
da: Bruger IP

en: Users
da: Brugere

en: Validate WooCommerce coupons as Webba Coupons
da: Valider WooCommerce kuponer som Webba Kuponer

en: Validation of %s failed
da: Validering af %s mislykkedes

en: Value of %s is not acceptable
da: Værdien af %s er uacceptabel

en: Warning message on cancel booking (buffer)
da: Advarselsmeddelelse for aflys booking (buffer)

en: Warning message on cancel booking (reason: paid booking)
da: Advarselsmeddelelse for aflys booking (årsag: betalt booking)

en: Wed
da: Ons

en: Wednesday
da: Onsdag

en: WooCommerce not found
da: WooCommerce ikke fundet

en: Yes
da: Ja

en: Yes, delete it.
da: Ja, slet.

en: Yes, load version 6.21.1 (not recommended)
da: Ja, indlæs version 6.21.1 (ikke anbefalet)

en: Yes, load version 7.26.0
da: Ja, indlæs version 7.26.0

en: You have reached your booking limit.
da: Du har nået din booking grænse.

en: Your appointment canceled
da: Din aftale er aflyst

en: Your booking has been approved
da: Din booking er blevet godkendt

en: Your booking should be paid on arrival
da: Din booking skal betales ved ankomsten

en: authentication with Stripe's API failed
da: autentificering med Stripe's API fejlede

en: authorization failed
da: autorisering fejlede

en: authorization required
da: autorisering nødvendig

en: available
da: tilgængelig

en: coupon code
da: kupon kode

en: date
da: dato

en: end
da: slut

en: from
da: fra

en: generic Stripe error
da: generisk Stripe fejl

en: incorrect amount
da: forkert beløb

en: incorrect attachment
da: forkert vedhæftning

en: incorrect day
da: forkert dag

en: incorrect duration
da: forkert varighed

en: incorrect email
da: forkert email

en: incorrect id
da: forkert id

en: incorrect interval
da: forkert interval

en: incorrect min_quantity
da: forkert minimum antal

en: incorrect multiple limit
da: forkert multibel grænse

en: incorrect multiple low limit
da: forkert multibel lav grænse

en: incorrect name
da: forkert navn

en: incorrect phone
da: forkert telefon

en: incorrect prepare_time
da: forkert forberedelsestid

en: incorrect price
da: forkert pris

en: incorrect priority
da: forkert prioritet

en: incorrect quantity
da: forkert antal

en: incorrect service
da: forkert tjeneste

en: incorrect step
da: forkert trin

en: incorrect time
da: forkert tid

en: incorrect time offset
da: forkert tidsafvigelse

en: invalid parameters were supplied to Stripe's API
da: Ugyldige parametre blev sendt til Stripe's API

en: invalid payment id
da: Ugyldig betalingsid

en: jQuery Mask Plugin
da: jQuery maske Plugin

en: jQuery Masked Input Plugin
da: jQuery maske input Plugin

en: m/d/y
da: m/d/å

en: network communication with Stripe failed
da: net kommunikation med Stripe fejlede

en: select option
da: Vælg tilvalg

en: select...
da: vælg...

en: too many requests made to the API too quickly
da: for mange forespørgsler foretaget til API'en for hurtigt

en: unable to initalize Stripe object
da: Kunne ikke initialisere Stripe objekt

en: unknown error
da: ukendt fejl
