webba-booking-lite - en to fr_CA translation catalogue (997 entries)

en: "Created by" property for the events
fr_CA: Propriété "Crée par" pour les événements

en: "Message shown when customers pay for a booking or cancel their booking using the link sent in the email notification.
    Available placeholders: #name (customer name), #id (appointment id), #service (service name), #date (appointment date), #time (appointment time), #dt (appointment date and time), #start_end (appointment time in start-end format)."
fr_CA: "Message affiché lorsque les clients paient une réservation ou annulent leur réservation en utilisant le lien envoyé dans la notification par e-mail.
    Espaces réservés disponibles : #name (nom du client), #id (numéro de rendez-vous), #service (nom du service), #date (date du rendez-vous), #time (heure du rendez-vous), #dt (date et heure du rendez-vous), #start_end (heure du rendez-vous en format début-fin).

en: "Select the services for which a whole day will be automatically locked once at least one time slot is booked. 
    Note: With autolock turned on, connected service bookings are considered when locking a day."
fr_CA: "Sélectionner les services pour lesquels une journée entière sera automatiquement verrouillée une fois au moins un créneau horaire réservé. 
    Remarque : Lorsque le verrouillage automatique est activé, les réservations de services connectés sont prises en compte lors du verrouillage d’un jour."

en: "Select the services for which time slots before and after the booking will be automatically locked.
    Note: With autolock turned on, connected service bookings are considered when locking time slots."
fr_CA: "Sélectionner les services pour lesquels les plages horaires avant et après la réservation seront automatiquement verrouillées.
    Remarque : Lorsque le verrouillage automatique est activé, les réservations de services connectés sont prises en compte lors du verrouillage des plages horaires."

en: %s is required
fr_CA: %s est requis

en: %s must be a maximum of 256 characters
fr_CA: %s doit être un maximum de 256 caractères

en: %s must be a maximum of 65535 characters
fr_CA: %s doit être un maximum de 65535 caractères

en: 'On Booking' notification template
fr_CA: Modèle de notification 'pendant la réservation'

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fr_CA: (filtré à partir du total des entrées _MAX_ )

en: : activate to sort column ascending
fr_CA:  : activer pour trier la colonne ascendante

en: : activate to sort column descending
fr_CA:  : activer pour trier la colonne descendante

en: Action for 'Paid' booking status
fr_CA: Statut de la réservation par défaut

en: Active appointments
fr_CA: Rendez-vous actifs

en: Add
fr_CA: Ajouter

en: Add amount to order (deposit)
fr_CA: Ajouter le montant à la commande (dépôt)

en: Add any additional comments related to the booking.
fr_CA: Ajouter tout commentaire supplémentaire lié à la réservation.

en: Add appointment
fr_CA: Ajouter un rendez-vous

en: Add event for each appointment
fr_CA: Ajouter un événement pour chaque rendez-vous

en: Add one event
fr_CA: Ajouter un événement

en: Add the currency multiplier to update the price before it is sent to PayPal. It is helpful when your service price is set in a currency not supported by PayPal, and you need to convert it to a PayPal-supported currency before checkout. If you do not require currency conversion, leave this field empty.
fr_CA: Ajouter le multiplicateur de devises pour mettre à jour le prix avant qu’il ne soit envoyé à PayPal. Il est utile lorsque le prix de votre service est fixé dans une devise non prise en charge par PayPal et que vous devez le convertir en une devise prise en charge par PayPal avant de passer à la caisse. Si vous n’avez pas besoin de conversion de devise, laissez ce champ vide.

en: Add to cart
fr_CA: Ajouter au panier

en: Add to cart error message
fr_CA: Message d’erreur "Ajouter au panier"

en: Add to customer's Google Calendar button text
fr_CA: Ajouter au texte du bouton Google Agenda du client

en: Add to my Google Calendar
fr_CA: Ajouter à mon calendrier Google

en: Add users who need access to this service's schedule.
fr_CA: Ajoutez des utilisateurs qui ont besoin d’accéder à l’horaire de ce service.

en: Added by the administrator (not paid)
fr_CA: Ajouté par l’administrateur (non payé)

en: Added by the administrator (paid)
fr_CA: Ajouté par l’administrateur (payé)

en: Additional information
fr_CA: information complémentaire

en: Additional payment information
fr_CA: renseignements supplémentaires sur le paiement

en: Address line 1
fr_CA: Adresse ligne 1

en: Admin calendar event creation
fr_CA: Création de l’événement du calendrier d’administration

en: Administrator
fr_CA: Envoyer un e-mail à l'administrateur

en: Advanced Settings
fr_CA: Configuration des options avancées

en: All
fr_CA: Autoriser

en: All Categories
fr_CA: Catégories

en: All services
fr_CA: Tous les services

en: Allow
fr_CA: Autoriser

en: Allow attachments
fr_CA: Autoriser les pièces jointes

en: Allow cancellation of paid bookings
fr_CA: Autoriser les annulations des réservations payées

en: Allow only one booking per day from an email
fr_CA: Autoriser uniquement une réservation par jour pour une adresse mail

en: Allow only one booking per service from an email
fr_CA: Autoriser uniquement une réservation par service pour une adresse mail

en: Allow only one booking per time slot from an email
fr_CA: Autoriser une seule réservation par tranche horaire à partir d’un courriel

en: Allow payments only for approved bookings
fr_CA: Autoriser les paiements uniquement aux réservations validées

en: Allow select only maximum places
fr_CA: Autoriser seulement la sélection d'un maximum de places

en: Allow select only one place
fr_CA: Autoriser seulement la sélection d'une seule place

en: Allow time slots to cross midnight
fr_CA: Autoriser les plages horaires de traverser minuit

en: Amount
fr_CA: Montant

en: Appearance
fr_CA: Apparence

en: Apply
fr_CA: Appliquer

en: Apply and close
fr_CA: Appliquer et fermer

en: Apply coupon button text
fr_CA: Appliquer le texte du bouton de coupon

en: Apply only for the next days of the week
fr_CA: Appliquer seulement pour les prochains jours de la semaine

en: Appointment
fr_CA: Rendez-vous

en: Appointment canceled
fr_CA: Rendez-vous annulée

en: Appointment data not added to Google Calendar.
fr_CA: Données de rendez-vous non ajoutées à Google Agenda.

en: Appointments added:
fr_CA: Réservations ajoutées :

en: Approve payment
fr_CA: Valider le paiement

en: Approve payment button text
fr_CA: texte du bouton Valider le paiement

en: Approved
fr_CA: Validé

en: Approved Bookings
fr_CA: Réservations approuvées

en: Apr
fr_CA: Avr

en: April
fr_CA: Avril

en: Are you sure?
fr_CA: Êtes vous sûr ?

en: Arrived
fr_CA: Arrivé

en: Attach iCal file to the email
fr_CA: Joindre le fichier iCal au courriel

en: Aug
fr_CA: Aoû

en: August
fr_CA: Août

en: Australian Dollar
fr_CA: Dollar Australien

en: Authorization
fr_CA: Autorisation

en: Authorization failed
fr_CA: Echec de l'autorisation

en: Authorize
fr_CA: Autoriser

en: Authorized
fr_CA: Autorisé

en: Auto-advance to the next step in the booking form
fr_CA: Date et heure dans la barre latérale du formulaire de réservation.

en: Autolock bookings
fr_CA: Réservations en verrouillage automatique

en: Autolock for group booking services
fr_CA: Verrouillage automatique pour les services de groupes de réservation

en: Automatically add to cart
fr_CA: Supprimer automatiquement les pièces jointes

en: Automatically delete attachments
fr_CA: Supprimer automatiquement les pièces jointes

en: Availability date range
fr_CA: Disponibilité de plage de dates

en: Available
fr_CA: Disponible

en: Available on
fr_CA: Disponible sur

en: Available placeholders:
fr_CA: Espaces réservés disponibles :

en: Awaiting approval
fr_CA: En attente de validation

en: Back
fr_CA: Précedent

en: Back button text
fr_CA: Texte bouton Précédent

en: Backend interface
fr_CA: Interface Backend

en: Bad request
fr_CA: demande incorrecte

en: Bank transfer option label
fr_CA: Étiquette d’option de virement bancaire

en: Based on status before payment
fr_CA: Selon le statut avant paiement

en: Basic Settings
fr_CA: Réglages

en: Block time slots after X hours from the current time
fr_CA: Bloquer les plages horaires après X heures à partir de l’heure actuelle

en: Book
fr_CA: Réserver

en: Book an appointment on
fr_CA: Fixer un rendez-vous le

en: Booked
fr_CA: Réservé

en: Booked time slot text
fr_CA: Texte de la plage horaire réservée

en: Booking
fr_CA: Réservation

en: Booking ID
fr_CA: identifiant de réservation

en: Booking SMS:
fr_CA: SMS de réservation :

en: Booking approval SMS:
fr_CA: SMS d’approbation de la réservation :

en: Booking approval email message
fr_CA: Courriel de validation de la réservation

en: Booking approval email subject line
fr_CA: Objet du courriel d’approbation de la réservation

en: Booking cancelation email message
fr_CA: Message électronique d’annulation de réservation

en: Booking cancelation email message  (cancelation done by the customer)
fr_CA: Courriel d’annulation de réservation (annulation effectuée par le client)

en: Booking cancelation email message (cancelation done by the admin)
fr_CA: Courriel d’annulation de réservation (annulation effectuée par l’administrateur)

en: Booking cancelation email subject line
fr_CA: Objet du courriel d’annulation de réservation

en: Booking canceled
fr_CA: Réservation annulée

en: Booking changes template
fr_CA: Modèle de changement de réservation

en: Booking confirmation  has been sent to your email address.
fr_CA: La confirmation de réservation a été envoyée à votre adresse de courriel.

en: Booking confirmation email message
fr_CA: Message du courriel de confirmation de réservation

en: Booking confirmation email message (booking done by the admin)
fr_CA: Courriel de confirmation de réservation (réservation effectuée par l’administrateur)

en: Booking confirmation email message (booking done by the customer)
fr_CA: Courriel de confirmation de réservation (réservation effectuée par le client)

en: Booking confirmation email subject line (booking done by the admin)
fr_CA: Objet du courriel de confirmation de réservation (réservation effectuée par l’administrateur)

en: Booking confirmation email subject line (booking done by the customer)
fr_CA: Objet du courriel de confirmation de réservation (réservation effectuée par le client)

en: Booking confirmation mail subject line
fr_CA: Sujet du courriel de confirmation de réservation

en: Booking confirmation<br>  has been sent to your email address.
fr_CA: La confirmation de réservation<br> a été envoyée à votre adresse de courriel.

en: Booking data added to Google Calendar.
fr_CA: Données de réservation ajoutées à Google Agenda.

en: Booking data not added to Google Calendar.
fr_CA: Données de réservation non ajoutées à Google Agenda.

en: Booking details
fr_CA: Détails de la réservation

en: Booking doesn't exist.
fr_CA: La réservation n’existe pas.

en: Booking form
fr_CA: Formulaire de réservation

en: Booking form settings
fr_CA: Paramètres du formulaire de réservation

en: Booking form title
fr_CA: Titre du formulaire de réservation

en: Booking not added to cart
fr_CA: Réservation non ajoutée au panier

en: Booking rules
fr_CA: Règles de réservation

en: Booking token error message
fr_CA: Message d’erreur du jeton de réservation

en: Bookings
fr_CA: Réservations

en: Bookings approved:
fr_CA: Réservations approuvées :

en: Bookings approved: #count
fr_CA: Réservations approuvées : #count

en: Bookings canceled:
fr_CA: Réservations annulées :

en: Bookings canceled: #count
fr_CA: Réservations annulées : #count

en: Bookings made in the last 24 hours
fr_CA: Aucune réservation dans les dernières 24 heures

en: Bookings not found.
fr_CA: Réservations non trouvées.

en: Brazilian Real
fr_CA: Réal Brésilien

en: Business hours
fr_CA: Heures d'ouverture

en: By default, one booking is allowed per time slot. If you accept group reservations, set the maximum number of bookings allowed per time slot.
fr_CA: Par défaut, une réservation est autorisée par tranche horaire. Si vous acceptez les réservations de groupe, définissez le nombre maximum de réservations autorisées par tranche horaire.

en: CSV delimiter
fr_CA: Séparateur CSV

en: Calendar
fr_CA: Calendrier

en: Calendar ID
fr_CA: ID de calendrier

en: Calendar name on Google:
fr_CA: Nom du calendrier dans Google :

en: Calendar not found
fr_CA: Calendrier introuvable

en: Canadian Dollar
fr_CA: Dollar Canadien

en: Cancel
fr_CA: Annulation

en: Cancel booking
fr_CA: Annuler la réservation

en: Cancellation
fr_CA: Annulation

en: Cancellation buffer (in minutes)
fr_CA: Tampon d’annulation (en minutes)

en: Cancellation button text
fr_CA: Texte du bouton d’annulation

en: Cancellation error message
fr_CA: Message d’erreur d’annulation

en: Cancellation form label
fr_CA: Étiquette du formulaire d’annulation

en: Cancellation form title
fr_CA: Étiquette du formulaire d’annulation

en: Cancellation success message
fr_CA: Message pour la réussite de l’annulation

en: Cancelled appointments
fr_CA: Rendez-vous annulés

en: Cancelled by
fr_CA: Annulé par

en: Cardholder name
fr_CA: Nom du titulaire de la carte

en: Categories
fr_CA: Catégories

en: Category
fr_CA: Catégorie

en: Category label
fr_CA: Etiquette de catégorie

en: Category label on the booking form.
fr_CA: Étiquette de catégorie sur le formulaire de réservation.

en: Category name
fr_CA: Nom de catégorie

en: Check Google API credentials, calendar ID and try to re-authorize this calendar
fr_CA: Vérifier les informations d’identification de l’API Google, l’ID du calendrier et essayez de ré-autoriser ce calendrier

en: Choose a service...
fr_CA: Sélectionnez un service

en: Choose an action
fr_CA: Choisir une action

en: Choose between alphabetical order (A - Z) or order by priority for displaying services on the booking form.
fr_CA: Choisir entre l’ordre alphabétique (A - Z) ou l’ordre de priorité pour afficher les services sur le formulaire de réservation.

en: Choose between displaying only the start time or both the start and end times in the time slots.
fr_CA: Choisir entre afficher uniquement l’heure de début ou les deux heures de début et de fin dans les plages horaires.

en: Choose between the default layout or the layout optimized for themes with narrow columns.
fr_CA: Choisir entre la disposition par défaut ou la disposition optimisée pour les thèmes avec des colonnes étroites.

en: Choose how group services are integrated with the events in Google calendar.
fr_CA: Choisir comment les services de groupe sont intégrés aux événements dans Google Agenda.

en: Choose how many places customer can select in the group service booking.
fr_CA: Choisir le nombre de places que le client peut sélectionner dans la réservation de service de groupe.

en: Choose how to update the status after booking is paid with Stripe. To keep the current status unchanged, select "Based on status before payment".
fr_CA: Choisir comment mettre à jour le statut après le paiement de la réservation avec Stripe. Pour conserver le statut actuel, sélectionner "Basé sur le statut avant le paiement".

en: Choose services
fr_CA: Tous les services

en: Choose the appropriate booking status from the options available.
fr_CA: Choisir le statut de réservation approprié parmi les options disponibles.

en: Choose the calendar connection mode
fr_CA: Choisissez le mode de connexion du calendrier

en: Choose the desired status update after a booking has been paid through WooCommerce.
fr_CA: Choisir la mise à jour de statut souhaitée après le paiement d’une réservation via WooCommerce.

en: Choose the service(-s) for which the coupon will be applicable.
fr_CA: Choisir le(s) service(s) pour lequel le coupon sera applicable.

en: Choose the symbol or character to separate decimals in prices. E.g. Use either a period (.) or a comma (,).
fr_CA: Choisir le symbole ou le caractère pour séparer les décimales dans les prix. Par exemple, utilisez un point (.) ou une virgule (,).

en: Choose the time zone to be used for events added to the customer's calendar.
fr_CA: Choisir le fuseau horaire à utiliser pour les événements ajoutés au calendrier du client.

en: Choose to either "Lock time slot" or "Reduce count of available places" when a group booking is turned on.
fr_CA: Choisissez soit "Verrouiller le créneau horaire" ou "Réduire le nombre de places disponibles" lorsqu’une réservation de groupe est activée.

en: Choose whether the autolock feature applies to all services or only services within the same category.
fr_CA: Choisissez si le verrouillage automatique s’applique à tous les services ou uniquement aux services de la même catégorie.

en: Choose whether to automatically remove unpaid bookings that have already initiated the payment process.
fr_CA: Choisissez de supprimer automatiquement les réservations non payées qui ont déjà commencé le processus de paiement.

en: Choose whether you would like to send an invoice to the customer and specify when the invoice email should be sent.
fr_CA: Choisir si vous souhaitez envoyer une facture au client et spécifiez quand le courriel de facture doit être envoyé.

en: City
fr_CA: Ville

en: Clear
fr_CA: Effacer

en: Click here to add this event to your Google Calendar.
fr_CA: Cliquer ici pour ajouter l'évènement à votre calendrier Google

en: Click here to approve this booking.
fr_CA: Cliquer ici pour valider cette réservation

en: Click here to cancel this booking.
fr_CA: Cliquer ici pour annuler cette réservation

en: Click here to cancel your booking.
fr_CA: Cliquer ici pour annuler votre réservation.

en: Click here to open your meeting in Zoom
fr_CA: Cliquer ici pour ouvrir votre réunion dans Zoom

en: Click here to pay for your booking.
fr_CA: Cliquer ici pour payer votre réservation.

en: Click on the link below to start the authorization process
fr_CA: Cliquez sur le lien ci-dessous pour commencer le processus d’autorisation

en: Click to display the service schedule:
fr_CA: Cliquer pour afficher l'agenda du service

en: Click to open schedule tools:
fr_CA: Cliquer pour ouvrir les outils de planification :

en: Client ID
fr_CA: ID Client

en: Client secret
fr_CA: secret du client

en: Close
fr_CA: Fermer

en: Comma
fr_CA: virgule

en: Comment
fr_CA: Commentaire

en: Comment label
fr_CA: Etiquette de commentaire

en: Comment label on the booking form.
fr_CA: Etiquette de commentaire sur le formulaire de réservation

en: Confirm
fr_CA: Confirmer

en: Congrats! You are all set!
fr_CA: Félicitations! Vous êtes prêts!

en: Consider the availability of overlapping time intervals
fr_CA: Tenir compte de la disponibilité des intervalles de temps qui se chevauchent

en: Continue
fr_CA: Continuer

en: Country
fr_CA: Pays

en: Coupon applied
fr_CA: Coupon appliqué

en: Coupon field label
fr_CA: Libellé du champ coupon

en: Coupon label
fr_CA: Étiquette de coupon

en: Coupon not applied
fr_CA: Coupon non appliqué

en: Create Zoom events
fr_CA: Créer des événements Zoom

en: Create at least one service.
fr_CA: Créez au moins un service

en: Create multiple bookings
fr_CA: Créer plusieurs réservations

en: Created by
fr_CA: Crée le

en: Created on
fr_CA: Crée le

en: Credit card option label
fr_CA: Étiquette d’option de carte de crédit

en: Currency multiplier
fr_CA: Multiplicateur de devises

en: Current invoice number
fr_CA: Numéro de facture actuel

en: Custom
fr_CA: Client

en: Custom data
fr_CA: Données personnalisées

en: Custom field ID
fr_CA: ID de champ personnalisé

en: Custom field columns
fr_CA: Colonnes de champs personnalisés

en: Custom field value
fr_CA: Valeur du champ personnalisé

en: Custom fields
fr_CA: Champs personnalisées

en: Customer
fr_CA: Client

en: Customer comment
fr_CA: Commentaires du client

en: Customer email
fr_CA: adresse mail du client

en: Customer name
fr_CA: Nom du client

en: Customer name in the backend
fr_CA: Nom du client dans le backend

en: Customer's time zone
fr_CA: Fuseau horaire du client

en: Customize the email message sent to the customer after they make a booking.
fr_CA: Personnalisez le courriel envoyé au client après sa réservation.

en: Customize the format for phone numbers using numeric symbols. You can use "0" to represent numeric placeholders. E.g.: (000) 000-0000. Leave this field blank if you do not wish to use a specific phone format.
fr_CA: Personnalisez le format des numéros de téléphone à l’aide de symboles numériques. Vous pouvez utiliser « 0 » pour représenter les espaces réservés numériques. Par exemple : (000) 000-0000. Laissez ce champ vide si vous ne souhaitez pas utiliser un format de téléphone spécifique.

en: Customize the subject line for booking changes notification email.
fr_CA: Personnaliser l’objet du courriel de notification de modification de réservation.

en: Customize the subject line for the email sent to the customer after they make a booking
fr_CA: Personnaliser l’objet du courriel envoyé au client après sa réservation.

en: Customize the thank you message displayed after a booking is made. Leave it empty to use the default formatted thank you message.
fr_CA: Personnaliser le message de remerciement affiché après une réservation. Le laisser vide pour utiliser le message de remerciement formaté par défaut.

en: Czech Koruna
fr_CA: Couronne Tchèque

en: Daily booking limit is reached, please select another date
fr_CA: Limite de réservation quotidienne dépssée, veuillez svp sélectionner une autre date

en: Daily booking limit is reached, please select another date.
fr_CA: La limite de réservation quotidienne est atteinte, veuillez sélectionner une autre date.

en: Daily limit message
fr_CA: Message de limite quotidienne

en: Danish Krone
fr_CA: Couronne Danoise

en: Dashboard
fr_CA: Tableau de bord

en: Date and time
fr_CA: Date et horaire

en: Date and time step title
fr_CA: Titre de l’étape de la date et de l’heure

en: Date and time title in the booking form sidebar.
fr_CA: Date et heure dans la barre latérale du formulaire de réservation.

en: Date auto lock / unlock
fr_CA: Date de verrouillage/déverrouillage automatique

en: Date format (backend)
fr_CA: Format de date (backend)

en: Date label
fr_CA: Etiquette Date

en: Date label on the booking form.
fr_CA: Étiquette de date sur le formulaire de réservation.

en: Date range
fr_CA: Plage de date

en: Day of week and time range
fr_CA: Jour de la semaine et plage horaire

en: Dea #customer_name, we would like to remind that you have booked the #service_name tomorrow at #appointment_time.
fr_CA: Cher #customer_name, nous aimerions vous rappeler que vous avez réservé le #service_name demain à #appointment_time.

en: Dear #customer_name, You have successfully booked #service_name on #appointment_day at #appointment_time.
fr_CA: Cher #customer_name, Vous avez réservé #service_name le #appointment_day à #appointment_time.

en: Dear #customer_name, your booking on #appointment_day at #appointment_time has been approved.
fr_CA: Cher #customer_name, votre réservation sur #appointment_day à #appointment_time a été approuvée.

en: Dear #customer_name, your booking on #appointment_day at #appointment_time has been paid.
fr_CA: Cher #customer_name, votre réservation sur #appointment_day à #appointment_time a été approuvée.

en: Dec
fr_CA: Déc

en: December
fr_CA: Décembre

en: Default
fr_CA: Défaut

en: Default booking status
fr_CA: Statut de la réservation par défaut

en: Default form
fr_CA: Formulaire par défaut

en: Default number of days on Bookings page
fr_CA: Nombre de jours par défaut sur la page Réservations

en: Define the time period during which the coupon will be valid.
fr_CA: Définir la durée de validité du coupon.

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: Delete bookings with started transaction
fr_CA: Effacer les réservations avec une transaction en cours

en: Delete pending bookings (in minutes)
fr_CA: Supprimer les réservations en attente (en minutes)

en: Delete unpaid bookings
fr_CA: Supprimer les réservations impayées

en: Delete unpaid bookings with started payment.
fr_CA: Effacer les réservations non payées avec le paiement commencé

en: Deselect all services
fr_CA: Sélectionnez un service

en: Details
fr_CA: Détails

en: Details step title
fr_CA: Titre de l’étape Détails

en: Details:
fr_CA: Détails :

en: Disable advanced security checks
fr_CA: Désactiver les contrôles de sécurité avancés

en: Disable booked dates in calendar
fr_CA: Désactiver les dates réservées dans le calendrier

en: Disable date in the calendar if no free time slots found.
fr_CA: Désactiver la date dans le calendrier si aucun créneau horaire libre n’est trouvé.

en: Disabled
fr_CA: Désactivé

en: Disabled (do not update status)
fr_CA: Désactivé (ne pas mettre à jour l’état)

en: Disallow
fr_CA: Désactiver

en: Disallow booking of the current time slot
fr_CA: Refuser la réservation du créneau horaire actuel

en: Discount
fr_CA: Réduction

en: Discount (fixed)
fr_CA: Réduction (fixe)

en: Discount (percentage)
fr_CA: Réduction (pourcentage)

en: Discount label
fr_CA: Étiquette de réduction

en: Displayed when customer tries to cancel paid booking.
fr_CA: Affiché lorsque le client essaie d’annuler la réservation payée.

en: Do not change this option if you do not plan to use the same Google calendars on different websites with Webba Booking.
fr_CA: Ne pas modifier cette option si vous ne prévoyez pas d’utiliser les mêmes calendriers Google sur différents sites Web avec Webba Booking.

en: Do not delete bookings with started transaction
fr_CA: Ne pas effacer les réservations avec une transaction en cours

en: Do not send invoice
fr_CA: Ne pas envoyer de facture

en: Do not tax the deposit (service fee)
fr_CA: Ne pas taxer le dépôt (frais de service)

en: Duplication of bookings is highly discouraged because it can lead to errors in determining free timeslots.
fr_CA: La duplication des réservations est fortement déconseillée car elle peut conduire à des erreurs dans la détermination des créneaux horaires libres.

en: Duration
fr_CA: Durée

en: Duration (minutes)
fr_CA: Durée (minutes)

en: EU GDPR Compliance
fr_CA: Conformité au RGPD de l’UE

en: Element not found
fr_CA: Elément non trouvé

en: Email label
fr_CA: Etiquette de courriel

en: Email label on the booking form.
fr_CA: Etiquette de courriel sur le formulaire de réservation

en: Email notifications
fr_CA: Notifications via Email

en: Email template
fr_CA: Modèle de courriel

en: Email templates
fr_CA: modèles de courriel

en: Enable this option if you need to validate wooCommerce coupons as Webba coupons.
fr_CA: Activer cette option si vous devez valider les coupons wooCommerce en tant que coupons Webba.

en: Enabling this option may increase page loading time in some cases.
fr_CA: L’activation de cette option peut augmenter le temps de chargement de la page dans certains cas.

en: Enter a comma-separated list of custom field IDs. To set custom column headers, use square brackets with the desired titles. For example: custom-field1[Title 1],custom-field2[Title 2].
fr_CA: Entrer une liste d’ID de champ personnalisés séparés par des virgules. Pour définir des en-têtes de colonne personnalisés, utiliser des crochets avec les titres souhaités. Par exemple : custom-field1[Titre 1],custom-field2[Titre 2].

en: Enter a comma-separated list of placeholders to remove from the string if they are not replaced with values. This is useful if you are using different custom fields for services and as a result some custom field placeholders are not replaced.
fr_CA: Entrer une liste d’espaces réservés séparés par des virgules à supprimer de la chaîne s’ils ne sont pas remplacés par des valeurs. Ceci est utile si vous utilisez différents champs personnalisés pour les services et que, par conséquent, certains espaces réservés de champ personnalisés ne sont pas remplacés.

en: Enter a coupon code.
fr_CA: Entrez un code promo.

en: Enter a description of the service.
fr_CA: Entrez une description du service.

en: Enter a name to identify the calendar.
fr_CA: Entrer un nom pour identifier le calendrier.

en: Enter a name to identify the email template.
fr_CA: Entrer un nom pour identifier le modèle de courriel.

en: Enter a name to identify the pricing rule.
fr_CA: Entrer un nom pour identifier la règle de tarification.

en: Enter category name.
fr_CA: Entrer un nom de catégorie

en: Enter service name.
fr_CA: Entrer un nom de service

en: Enter the Google API Client ID. <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/google-calendar/">Read more on how to set up Google Calendar integration.</a>.
fr_CA: Entrez l’ID client de l’API Google. <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/google-calendar/">Pour en savoir plus sur la configuration de l’intégration de Google Calendar. </a>.

en: Enter the Google API Client Secret. <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/google-calendar/">Read more on how to set up Google Calendar integration.</a>.
fr_CA: Entrez le secret du client Google API. <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/google-calendar/">Pour en savoir plus sur la configuration de l’intégration de Google Calendar. </a>.

en: Enter the URL where customers should be redirected after a successful payment. If left empty, customers will stay on the booking form page after completing the payment.
fr_CA: Entrer l’URL où les clients doivent être redirigés après un paiement réussi. Si laissé vide, les clients resteront sur la page du formulaire de réservation après avoir terminé le paiement.

en: Enter the URL where customers should be redirected after successful payment. If left empty, customers will stay on the booking form page after completing the payment.
fr_CA: Entrer l’URL où les clients doivent être redirigés après le paiement réussi. Si laissé vide, les clients resteront sur la page du formulaire de réservation après avoir terminé le paiement.

en: Enter the customer's email address.
fr_CA: Entrer l’adresse courriel du client.

en: Enter the customer's phone number.
fr_CA: Entrer le numéro de téléphone du client.

en: Enter the duration of each booking.
fr_CA: Entrez la durée de chaque réservation.

en: Enter the email address of administrators who will receive notifications for bookings related to this service.
fr_CA: Entrer le courriel des administrateurs qui recevront des notifications pour les réservations liées à ce service.

en: Enter the email addresses where you want to receive copies of admin notifications. Separate multiple email addresses with comma.
fr_CA: Entrez les adresses de courriel où vous souhaitez recevoir des copies des avis d’administrateur. Séparez plusieurs adresses de courriel par une virgule.

en: Enter the email that will be displayed as the sender in the email notifications.
fr_CA: Entrez le courriel qui sera affiché comme expéditeur dans les notifications par courriel.

en: Enter the name of the customer.
fr_CA: Entrez le nom du client.

en: Enter the name that will be displayed as the sender in the email notifications.
fr_CA: Entrer le nom qui sera affiché comme expéditeur dans les notifications par courriel.

en: Enter the time needed between bookings. Default is zero for back-to-back scheduling.
fr_CA: Entrer le temps nécessaire entre les réservations. La valeur par défaut est zéro pour la planification consécutive.

en: Enter your Calendar ID.
fr_CA: Entrez votre ID de calendrier.

en: Error message that appears if an issue occurs with adding a booking to WooCommerce cart.
fr_CA: Message d’erreur qui s’affiche si un problème se produit lors de l’ajout d’une réservation au panier WooCommerce.

en: Error message that appears if an issue occurs with the Stripe payment method. To show this message go to Stripe -> Advanced Settings and turn on "override Stripe card element error messages".
fr_CA: Message d’erreur qui s’affiche si un problème se produit avec la méthode de paiement Stripe. Pour afficher ce message, aller dans Stripe -> Paramètres avancés et activer "override Stripe card element error messages".

en: Error: invalid calendar ID
fr_CA: Erreur : ID de calendrier non valide

en: Example 1: 1 01/15/2023 15:00-18:00
fr_CA: Exemple 1: 1 01/15/2023 15:00-18:00

en: Example 2: 01/15/2023 15:00-18:00
fr_CA: Exemple 2: 01/15/2023 15:00-18:00

en: Except the following dates
fr_CA: Sauf les dates suivantes

en: Export for group services
fr_CA: Export pour les services du groupe

en: Export to CSV
fr_CA: Exporter en CSV

en: External calendar for group services
fr_CA: Calendrier externe pour les services de groupe

en: Failed
fr_CA: Echec

en: Feb
fr_CA: Fév

en: February
fr_CA: Février

en: Field %s is empty
fr_CA: Le champ %s est vide

en: Filters
fr_CA: Filtres

en: Filters for
fr_CA: Filtres pour

en: Finish the Setup Wizard
fr_CA: Terminer l’assistant de configuration

en: First
fr_CA: Premier

en: Fixed / percent
fr_CA: Fixe / pourcentage

en: Font size for card element on mobile devices
fr_CA: Taille de police pour l’élément de carte sur les appareils mobiles

en: For themes with narrow columns
fr_CA: Pour les thèmes avec des colonnes étroites

en: Forbidden
fr_CA: Interdit

en: Form layout
fr_CA: Disposition du formulaire

en: Fraction separator in prices
fr_CA: Séparateur de fractions dans les prix

en: Fractional digits in price
fr_CA: Fractions de chiffres dans le prix

en: Fri
fr_CA: Ven

en: Friday
fr_CA: Vendredi

en: From
fr_CA: De

en: From: email
fr_CA: De : Email

en: From: name
fr_CA: De : nom

en: Gallery
fr_CA: Galerie

en: Gap (minutes)
fr_CA: Ecart(minutes)

en: General
fr_CA: Général

en: Google API Client ID
fr_CA: Identifiant client de l’API Google

en: Google API credentials not set
fr_CA: Les informations d’identification de l’API Google ne sont pas définies

en: Google Calendar
fr_CA: Calendrier Google

en: Google calendar
fr_CA: Calendrier Google

en: Google calendar event / iCal description (for admin)
fr_CA: Événement Google Agenda / Description iCal (pour l’administrateur)

en: Google calendar event / iCal description (for customer)
fr_CA: Événement Google Agenda / Description iCal (pour le client)

en: Google calendar event / iCal summary (for admin)
fr_CA: Événement Google Agenda / Résumé iCal (pour l’administrateur)

en: Google calendar event / iCal summary (for customer)
fr_CA: Événement Google Agenda / Résumé iCal (pour le client)

en: Google calendar event adding error message
fr_CA: Événement de calendrier Google ajoutant un message d’erreur

en: Google calendar event adding success message
fr_CA: Événement de calendrier Google ajoutant un message de réussite

en: Google calendars
fr_CA: Calendriers Google

en: Group services synchronization
fr_CA: Synchronisation des services de groupe

en: Hello %s
fr_CA: Bonjour %s

en: Here _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fr_CA: Ici _START_ à _END_ sur _TOTAL_ entrées

en: Here are some additional options you may want to consider:
fr_CA: Voici d’autres options à envisager :

en: Hide address
fr_CA: Masquer l’adresse

en: Hide the postal code field
fr_CA: Masquer le champ du code postal

en: Highly Recommended: Turn this on to automatically delete the attachment as soon as the notification is sent.
fr_CA: Fortement recommandé : Activer cette option pour supprimer automatiquement la pièce jointe dès que la notification est envoyée.

en: Holidays
fr_CA: Vacances

en: Hong Kong Dollar
fr_CA: Dollar Hong Kong

en: How many people can book the same timeslot?
fr_CA: Combien de personne par plage horaire ?

en: How many people per time slot?
fr_CA: Combien de personne par plage horaire ?

en: How to add the booking from to my website?
fr_CA: Comment ajouter la réservation depuis sur mon site ?

en: Hungarian Forint
fr_CA: Forint Hongrois

en: I need more services
fr_CA: Service incorrect

en: ID of cancelled appointment
fr_CA: ID du rendez-vous annulé

en: IMPORTANT NOTICE: add the following URL in the Google Cloud Console or contact administrator before authorization:
fr_CA: REMARQUE IMPORTANTE : ajoutez l’URL suivante dans la console Google Cloud ou contactez l’administrateur avant l’autorisation :

en: IMPORTANT: if you disable this option, make sure to not cache pages with the booking form.
fr_CA: IMPORTANT : si vous désactivez cette option, assurez-vous de ne pas mettre en cache les pages avec le formulaire de réservation.

en: If the payment has already been made, enter the payment amount paid for 1 person.
fr_CA: Si le paiement a déjà été effectué, entrer le montant payé pour 1 personne.

en: If you accept group reservations, you can specify the minimum number of bookings required per time slot.
fr_CA: Si vous acceptez les réservations de groupe, vous pouvez spécifier le nombre minimum de réservations requises par tranche horaire.

en: If you have multiple services in one form, set the display priority by entering a priority number. A lower number indicates a higher priority.
fr_CA: Si vous avez plusieurs services dans un seul formulaire, définissez la priorité d’affichage en entrant un numéro de priorité. Un nombre inférieur indique une priorité plus élevée.

en: If you have other calendars you'd like to integrate with, please provide the external iCal Calendar URLs.
fr_CA: Si vous souhaitez intégrer d’autres calendriers, veuillez fournir les URL externes du calendrier iCal.

en: If your date format includes a comma, use a semicolon. Otherwise, select the comma.
fr_CA: Si votre format de date comprend une virgule, utiliser un point-virgule. Sinon, sélectionner la virgule.

en: Ignore events added by Webba Booking
fr_CA: Ignorer les événements ajoutés par Webba Booking

en: Ignore free events
fr_CA: Ignorer les événements gratuits

en: Interests/Conversions
fr_CA: Intérêts et conversions

en: Invalid payment id
fr_CA: Numéro de paiement non valide

en: Invoice
fr_CA: Facture

en: Invoice email subject line
fr_CA: Objet du courriel de facturation

en: Invoice notification template
fr_CA: Modèle de notification de facture

en: Israeli New Sheqel
fr_CA: Nouveau Shequel Israëlien

en: Items count
fr_CA: Nombre d'items

en: January
fr_CA: Janvier

en: Japanese Yen
fr_CA: Yen Japonais

en: Jul
fr_CA: Jui

en: July
fr_CA: Juillet

en: Jun
fr_CA: Jui

en: June
fr_CA: Juin

en: Label for "Apply" coupon button
fr_CA: Étiquette pour le bouton de coupon "Appliquer"

en: Label for Bank transfer payment method.
fr_CA: Etiquette pour la méthode de paiement par transfert bancaire.

en: Label for Pay on arrival payment method.
fr_CA: Etiquette pour la méthode de paiement "payer sur place"

en: Label for PayPal payment method
fr_CA: Étiquette pour le mode de paiement PayPal

en: Label for Stripe payment method
fr_CA: Étiquette pour la méthode de paiement Stripe

en: Label for available spots
fr_CA: Étiquette pour les emplacements disponibles

en: Label for payment approval button.
fr_CA: Étiquette pour le bouton de validation de paiement.

en: Label for services in WooCommerce.
fr_CA: Etiquette pour les services WooCommerce

en: Label for the discount
fr_CA: Etiquette pour la réduction

en: Label for the service fee in payment details
fr_CA: Étiquette pour les frais de service dans les détails de paiement

en: Label for the subtotal amount in payment details
fr_CA: Étiquette du montant du sous-total dans les détails du paiement

en: Label for the tax in payment details
fr_CA: Étiquette pour la taxe dans les détails de paiement

en: Label for the total amount in payment details
fr_CA: Libellé du montant total dans les détails de paiement

en: Label shown above the payment methods
fr_CA: Étiquette affichée au-dessus des méthodes de paiement

en: Last
fr_CA: Dernier

en: Launch Setup Wizard
fr_CA: Lancer l’assistant de configuration

en: Let users select count
fr_CA: Laisser les utilisateurs sélectionner le nombre

en: Let users select count (no default value)
fr_CA: Laisser les utilisateurs sélectionner le nombre (pas de valeur par défaut)

en: Limit reached
fr_CA: Limite atteinte

en: List of available placeholders
fr_CA: Liste des places réservées disponibles

en: List of dynamic placeholders
fr_CA: Liste des espaces réservés dynamiques

en: Load CSS & JS only on the booking page
fr_CA: Charger CSS et JS uniquement sur la page de réservation

en: Load Pickadate javascript
fr_CA: Charger le javascript Pickadate

en: Load Stripe API
fr_CA: Charger l'API Stripe

en: Load Stripe javascript
fr_CA: Charger le javascript Stripe

en: Load javascript files in the footer
fr_CA: Charger les fichiers javascript dans le pied de page

en: Loading...
fr_CA: Chargement ...

en: Lock dates in the range
fr_CA: Verrouiller les dates dans la plage

en: Lock one time slot before and after booking
fr_CA: Etiquette créneaux horaires frontend

en: Lock time slot
fr_CA: Plage horaire de verrouillage

en: Lock time slot if at least one place is booked
fr_CA: Verrouiller le créneau horaire si au moins une place est réservée

en: Lock time slots in the range
fr_CA: Verrouiller les plages horaires dans la plage

en: Lock whole day if at least one time slot is booked
fr_CA: Verrouiller toute la journée si au moins une plage horaire est réservée

en: M d, Y
fr_CA: M j, A

en: Malaysian Ringgit
fr_CA: Ringgit Maleysien

en: Manage authorization
fr_CA: Gérer l’autorisation

en: Managed by WooCommerce
fr_CA: Géré par Woo Commerce

en: Manual lock / unlock
fr_CA: Verrouillage/déverrouillage manuel

en: March
fr_CA: Mars

en: Maximum booking count per time slot
fr_CA: Réservation maximum limite pour un créneau horaire

en: Maximum number of bookings at a specific time
fr_CA: Nombre maximum de réservations à un moment précis

en: Maximum number of bookings on a specific day
fr_CA: Nombre maximum de réservations sur un jour spécifique

en: Message above the payment details.
fr_CA: Message au-dessus des détails de paiement.

en: Message displayed when no time slots are found for the selected service and date.
fr_CA: Message affiché lorsqu’aucun créneau horaire n’est trouvé pour le service et la date sélectionnés.

en: Message for Bank transfer payment method
fr_CA: Message pour la méthode de paiement par transfert bancaire

en: Message for Bank transfer payment method.
fr_CA: Message pour la méthode de paiement par transfert bancaire.

en: Message for Pay on arrival payment method
fr_CA: Message pour la méthode de paiement "payer sur place"

en: Message for Pay on arrival payment method.
fr_CA: pour la méthode de paiement "payer sur place".

en: Message shown when a customer tries to cancel a booking within a time frame that does not allow cancellations. Buffer time is set in Booking rules -> Cancellation buffer (in minutes)
fr_CA: Message affiché lorsqu’un client tente d’annuler une réservation dans un délai qui ne permet pas les annulations. Le temps tampon est défini dans les règles de réservation -> Tampon d’annulation (en minutes)

en: Message shown when an error occurs on cancelation
fr_CA: Message affiché lorsqu’une erreur se produit lors de l’annulation

en: Message shown when booking is added to the Google Calendar.
fr_CA: Message affiché lorsque la réservation est ajoutée au calendrier Google.

en: Message shown when booking link (cancelation, approval, payment) is invalid in the email notification.
fr_CA: Message affiché lorsque le lien de réservation (annulation, approbation, paiement) est invalide dans la notification par courriel.

en: Message shown when daily booking limit reached. Adjust the daily booking limits in the Settings -> Booking Rules.
fr_CA: Message affiché lorsque la limite de réservation quotidienne est atteinte. Ajustez les limites de réservation quotidiennes dans les paramètres -> Règles de réservation.

en: Message shown when payment with PayPal is canceled
fr_CA: Message affiché lorsque le paiement avec PayPal est annulé

en: Message shown when there are no bookings available for payment
fr_CA: Message affiché lorsqu’il n’y a pas de réservations disponibles pour le paiement

en: Message shown when there was an issue with adding a booking to the Google Calendar.
fr_CA: Message affiché lorsqu’il y a un problème avec l’ajout d’une réservation au calendrier Google.

en: Message shown when user limit is reached. Adjust the user booking limits in the Settings -> Booking Rules.
fr_CA: Message affiché lorsque la limite d’utilisateur est atteinte. Ajustez les limites de réservation de l’utilisateur dans les paramètres -> Règles de réservation.

en: Meta key for WooCommerce product
fr_CA: Clé méta pour un produit WooCommerce

en: Mexican Peso
fr_CA: Peso Mexicain

en: Minimum booking count per time slot
fr_CA: Nombre minimum de réservations par tranche horaire

en: Minimum number of days before the booked date
fr_CA: Nombre minimum de jours avant la date réservée

en: Minutes label
fr_CA: Etiquette des minutes

en: Minutes label in the services step.
fr_CA: Étiquette Minutes à l’étape des services.

en: Modify the business hours of specific services on particular dates.
fr_CA: Modifier les heures d’ouverture de services spécifiques à des dates particulières.

en: Modify this setting only if you have other plugins in your WordPress that utilize a different version of the Google API and conflicts have arisen.
fr_CA: Modifier ce paramètre uniquement si vous avez d’autres plugins dans votre WordPress qui utilisent une version différente de l’API Google et que des conflits sont apparus.

en: Mon
fr_CA: Lun

en: Monday
fr_CA: Lundi

en: Multiple bookings in one session
fr_CA: Réservation multiple sur une session

en: Multiple seat selection mode
fr_CA: Mode de sélection de plusieurs sièges

en: Multiply amount by the field value
fr_CA: Multiplier le montant par la valeur du champ

en: My first service
fr_CA: Service incorrect

en: Name
fr_CA: Nom

en: Name label
fr_CA: Etiquette Nom

en: Name label on the booking form.
fr_CA: Etiquette Nom surt le formulaire de réservation

en: New
fr_CA: Nouveau

en: New Zealand Dollar
fr_CA: Dollar Néo Zellandais

en: New booking
fr_CA: À la réservation

en: New booking of #service_name
fr_CA: Nouvelle réservation de #service_name

en: Next
fr_CA: Suivant

en: Next button text
fr_CA: Texte bouton Suivant

en: Next month
fr_CA: Mois suivant

en: No
fr_CA: Non

en: No available dates message
fr_CA: Aucun message de date disponible

en: No bookings for payment message
fr_CA: Pas de réservations pour les messages de paiement

en: No bookings in the last 24 hours
fr_CA: Aucune réservation dans les dernières 24 heures

en: No data available
fr_CA: pas de données disponibles

en: No data available.
fr_CA: Données non disponibles.

en: No matching records found
fr_CA: Aucun enregistrement correspondant trouvé

en: No. of bookings
fr_CA: Nb de réservations

en: Norwegian Krone
fr_CA: Couronne Norvégienne

en: Notification subject (when booking changes)
fr_CA: Objet de la notification (lorsque la réservation change)

en: Notifications landing page
fr_CA: Page de renvoi des avis

en: November
fr_CA: Novembre

en: Number of dates in the calendar
fr_CA: Nombre de dates dans le calendrier

en: Number of dates in the dropdown input
fr_CA: Nombre de dates dans le menu déroulant

en: Number of seats
fr_CA: nombre de places

en: Number of timeslots
fr_CA: Nombre de plages horaires

en: October
fr_CA: Octobre

en: Of slots are booked
fr_CA: Des créneaux sont réservés

en: On booking
fr_CA: À la réservation

en: On mobile, you'll find a step separator. For instance, '1 of 3' (steps). Translate the seperator "of."
fr_CA: Sur mobile, vous trouverez un séparateur d’étapes. Par exemple, '1 sur 3' (étapes). Traduire le seperator "of."

en: On payment or approval
fr_CA: Sur paiement ou validation

en: One-way (export)
fr_CA: Unidirectionnel (exportation)

en: One-way (import)
fr_CA: Unidirectionnel (importation)

en: Only on the booking page (not recommended)
fr_CA: Uniquement sur la page de réservation (non recommandé)

en: Only timeslots in the same service
fr_CA: Seulement les créneaux horaires dans le même service

en: Operator
fr_CA: Opérateur

en: Or category
fr_CA: Ou catégorie

en: Order service by
fr_CA: Classer les service par

en: Overbooking error
fr_CA: Erreur de surréservation

en: Override Stripe card element error messages
fr_CA: Outrepasser les messages d’erreur de l’élément Carte de 
    Stripe

en: Override default reply-to headers with booking-related data
fr_CA: Outrepasser les en-têtes de réponse par défaut avec des données liées à la réservation

en: Paid (approved)
fr_CA: Paiement validé

en: Paid (awaiting approval)
fr_CA: Payé (en attente de validation)

en: Paid booking can't be canceled.
fr_CA: La réservation payée ne peut pas être annulée.

en: Pay by bank transfer
fr_CA: Payer par transfert bancaire

en: Pay by the bank transfer.
fr_CA: Payer par transfert bancaire.

en: Pay now with PayPal
fr_CA: Payer maintenant avec Paypal

en: Pay on arrival
fr_CA: Payer sur place

en: Pay on arrival option label
fr_CA: Etiquette payer surplace

en: Pay with a bank transfer
fr_CA: Payer par virement bancaire

en: Pay with credit card
fr_CA: Payer avec une carte de crédit

en: PayPal
fr_CA: Paypal

en: PayPal Live ClientID
fr_CA: ID Client Live Paypal

en: PayPal Sandbox ClientID
fr_CA: ID Client PayPal Sandbox

en: PayPal currency
fr_CA: devise PayPal

en: PayPal mode
fr_CA: mode PayPal

en: PayPal option label
fr_CA: Etiquette pour l'option Paypal

en: PayPal payment cancelation message
fr_CA: Message d’annulation de paiement PayPal

en: PayPal payment redirect notice
fr_CA: Avis de redirection de paiement PayPal

en: Payment
fr_CA: Paiement

en: Payment canceled.
fr_CA: Paiement annulé

en: Payment cancelled
fr_CA: Paiement annulé

en: Payment details
fr_CA: Détails du paiement

en: Payment details title
fr_CA: Titre des renseignements sur le paiement

en: Payment failed: #response
fr_CA: Échec du paiement : #réponse

en: Payment intent not set
fr_CA: Intention de paiement non établie

en: Payment item text
fr_CA: Texte de l’item de paiement

en: Payment method
fr_CA: Méthode de paiement

en: Payment method not set
fr_CA: Mode de paiement non défini

en: Payment method not supported
fr_CA: Mode de paiement non pris en charge

en: Payment methods
fr_CA: Méthodes de paiement

en: Payment methods title
fr_CA: Titre du mode de paiement

en: Payment received SMS:
fr_CA: message du courriel de paiement reçu

en: Payment received email message
fr_CA: message du courriel de paiement reçu

en: Payment received email subject line
fr_CA: Objet du paiement reçu par courriel

en: Payment step title
fr_CA: Titre de l’étape de paiement

en: Payment title in the booking form sidebar.
fr_CA: Titre du paiement dans la barre latérale du formulaire de réservation.

en: Pending Bookings
fr_CA: Réservations en attente

en: Perform autolock on
fr_CA: Activer le verrouillage automatique

en: Philippine Peso
fr_CA: Peso des Philippines

en: Phone
fr_CA: Téléphone

en: Phone field is mandatory
fr_CA: Le champ téléphone est obligatoire

en: Phone format
fr_CA: Format du téléphone

en: Phone label
fr_CA: Etiquette Téléphone

en: Phone label on the booking form.
fr_CA: Etiquette de téléphone sur le formulaire de réservation

en: Phone number masked input
fr_CA: Saisie masquée du numéro de téléphone

en: Placeholder for custom field:
fr_CA: Espace réservé au champ personnalisé :

en: Places booked
fr_CA: Places réservées

en: Please tell us how you would like to pay
fr_CA: Moyen de paiement :

en: Please wait...
fr_CA: Attendre SVP ...

en: Please, enter customer name
fr_CA: Saisir le nom du client

en: Please, enter email
fr_CA: Entrer une adresse de courriel

en: Please, enter phone number
fr_CA: Entrer votre numéro de téléphone

en: Please, enter your email to confirm cancelation
fr_CA: Veuillez entrer votre email pour confirmer l’annulation

en: Please, remove time range intersections.
fr_CA: Veuillez supprimer les intersections de temps.

en: Please, set at least one filter
fr_CA: SVP, réglez au moins un filtre

en: Polish Zloty
fr_CA: Zloty Polonais

en: Postal code
fr_CA: Code postal

en: Pound Sterling
fr_CA: Livre Sterling

en: Prefill fields in WooCommerce checkout with the data used in the booking form
fr_CA: Préremplir les champs dans WooCommerce checkout avec les données utilisées dans le formulaire de réservation

en: Preparation time (minutes)
fr_CA: Temps de préparation (minutes)

en: Previous
fr_CA: Précédent

en: Previous  month
fr_CA: Mois précédent

en: Price
fr_CA: Prix

en: Price based on custom field value
fr_CA: Prix basé sur la valeur du champ personnalisé

en: Price based on number of seats booked
fr_CA: Prix basé sur le nombre de sièges réservés

en: Price based on number of timeslots booked
fr_CA: Prix basé sur le nombre de créneaux horaires réservés

en: Price for date range
fr_CA: Prix pour la plage de dates

en: Price for day of week and time range
fr_CA: Prix pour le jour de la semaine et la plage horaire

en: Price for early booking
fr_CA: Prix pour réservation anticipée

en: Price format
fr_CA: Format de prix

en: Price format on the booking form. Required placeholder: #price. E.g.: $#price.
fr_CA: Format du prix sur le formulaire de réservation. Espace réservé requis : #price. Par exemple : $#price.

en: Pricing
fr_CA: Tarif

en: Pricing rule
fr_CA: Règle de tarification

en: Pricing rules
fr_CA: Règles de prix

en: Priority
fr_CA: Priorité

en: Priority (ascending)
fr_CA: Priorité (croissant)

en: Priority (descending)
fr_CA: Priorité (décroissant)

en: Processing...
fr_CA: Traitement...

en: Publishable key
fr_CA: Clé publique

en: Quantity label
fr_CA: Etiquette de quantité

en: Quantity label on the booking form for group bookings. Available placeholders: #service
fr_CA: Étiquette de quantité sur le formulaire de réservation pour les réservations de groupe. Espaces réservés disponibles : #service

en: Re-authorize
fr_CA: Réautoriser

en: Recurring holidays
fr_CA: Jours fériés récurrents

en: Redirect to page when payment is successful
fr_CA: Rediriger vers la page lorsque le paiement est réussi

en: Reduce availability
fr_CA: Réduire la disponibilité

en: Reduce count of available places
fr_CA: Réduire le nombre de places disponibles

en: Reminder email message
fr_CA: Message de courriel de rappel

en: Reminder email subject line
fr_CA: Objet du courriel de rappel

en: Reminder email subject line
fr_CA: Objet du courriel de rappel

en: Reminder message
fr_CA: Message de rappel

en: Reminder notification template
fr_CA: Modèle d’avis de rappel

en: Reminder sending time
fr_CA: Rappel de l'heure d'envoi

en: Remove authorization
fr_CA: Supprimer l’autorisation

en: Revenue (approved)
fr_CA: Revenus (approuvés)

en: Revenue (pending)
fr_CA: Revenus (en attente)

en: SETTINGS
fr_CA: PARAMETRES

en: Sat
fr_CA: Sam

en: Saturday
fr_CA: Samedi

en: Save
fr_CA: Sauvegarder

en: Save and close
fr_CA: Sauvegarder et fermer

en: Schedule
fr_CA: Calendrier

en: Schedule Tools
fr_CA: Outils de planification

en: Schedule tools
fr_CA: Outils de planification

en: Search
fr_CA: Recherche

en: Search time slots
fr_CA: Rechercher des créneaux horaires

en: Secret key
fr_CA: Clé secrète

en: Select "Sandbox" to test the integration, and "Live" for actual payment processing.
fr_CA: Sélectionner "Sandbox" pour tester l’intégration, et "Live" pour le traitement des paiements réels.

en: Select a service
fr_CA: Sélectionnez un service

en: Select a template for booking changes notifications.
fr_CA: Sélectionner un modèle pour les notifications de modification de réservation.

en: Select a template for booking confirmation notifications.
fr_CA: Sélectionner un modèle pour les notifications de confirmation de réservation.

en: Select a template for booking reminders.
fr_CA: Sélectionner un modèle pour les rappels de réservation.

en: Select a template for invoices.
fr_CA: Sélectionner un modèle pour les factures.

en: Select a template for status "Arrived" notification.
fr_CA: Sélectionner un modèle pour les notifications de modification de réservation.

en: Select category
fr_CA: Sélectionner une catégorie

en: Select date
fr_CA: Sélectionner la date

en: Select date input placeholder
fr_CA: Sélectionner l’espace réservé à la saisie de date sur le formulaire de réservation.

en: Select date input placeholder on the booking form.
fr_CA: Sélectionner l’espace réservé à la saisie de date sur le formulaire de réservation.

en: Select how the Stripe Javascript needs to be loaded
fr_CA: Sélectionner comment le Stripe Javascript doit être chargé

en: Select how the date will be displayed on the Appointments page in the admin area.
fr_CA: Sélectionner comment la date sera affichée sur la page Rendez-vous dans la zone d’administration.

en: Select how to display time slots on the Schedule page.
fr_CA: Sélectionner comment afficher les plages horaires sur la page Calendrier.

en: Select how to load Stripe API. Set 'no' or 6.21.1 only if there is a conflict with another plugin that uses Stripe.
fr_CA: Sélectionner comment charger l’API Stripe. Définir 'no' ou 6.21.1 uniquement en cas de conflit avec un autre plugin qui utilise Stripe.

en: Select service
fr_CA: Sélectionner un service

en: Select the additional fields that you wish to include in the Stripe payment process.
fr_CA: Sélectionner les champs supplémentaires que vous souhaitez inclure dans le processus de paiement Stripe.

en: Select the booking date.
fr_CA: Sélectionner la date de réservation.

en: Select the booking time.
fr_CA: Sélectionner l'heure de réservation.

en: Select the currency to use for PayPal payments.
fr_CA: Sélectionner la devise à utiliser pour les paiements PayPal.

en: Select the currency to use for Stripe payments.
fr_CA: Sélectionner la devise pour les paiements Stripe

en: Select the days and time intervals when this service is available for booking.
fr_CA: Sélectionner les jours et les intervalles de temps lorsque ce service est disponible pour la réservation.

en: Select the method of exporting group services.
fr_CA: Sélectionner la méthode d’exportation des services de groupe.

en: Select the preferred payment method(s) for this service.
fr_CA: Sélectionner le ou les modes de paiement préférés pour ce service.

en: Select the service for which the booking is being made.
fr_CA: Sélectionner le service pour lequel la réservation est effectuée.

en: Select the services for which a time slot will be automatically locked once at least one place is booked. Note: With autolock turned on, connected service bookings are considered when locking time slots.
fr_CA: Sélectionner les services pour lesquels un créneau horaire sera automatiquement verrouillé une fois qu’au moins une place est réservée. Remarque : Lorsque le verrouillage automatique est activé, les réservations de services connectés sont prises en compte lors du verrouillage des plages horaires.

en: Select the services to be included in this category.
fr_CA: Sélectionner les services à inclure dans cette catégorie.

en: Select the timing for the booking reminder SMS. For instance, set the value to 0 for the day of booking, 1 for one day before the booking, 2 for two days before, and so on.
fr_CA: Sélectionner l’heure du SMS de rappel de réservation. Par exemple, définirla valeur sur 0 pour le jour de la réservation, 1 pour un jour avant la réservation, 2 pour deux jours avant, et ainsi de suite.

en: Select the timing for the reminder notification. For instance, set the value to 0 for the day of booking, 1 for one day before the booking, 2 for two days before, and so on.
fr_CA: Sélectionner le moment de la notification de rappel. Par exemple, définissez la valeur sur 0 pour le jour de la réservation, 1 pour un jour avant la réservation, 2 pour deux jours avant, et ainsi de suite.

en: Select time slot
fr_CA: Sélectionner un créneau horaire

en: Select when to create the meeting in Zoom - on booking or on payment or booking approval.
fr_CA: Sélectionner quand créer la réunion dans Zoom - sur la réservation ou sur l’approbation du paiement ou de la réservation.

en: Select your local timezone for both the backend and booking form.
fr_CA: Selectionner votre fuseau horaire pour l'interface backend et le formulaire de réservation

en: Semicolon
fr_CA: point-virgule

en: Send SMS after admin adds a booking
fr_CA: Envoyer un SMS après que l’administrateur ajoute une réservation

en: Send SMS after customer makes a booking
fr_CA: Envoyer un SMS après la réservation du client

en: Send admin a copy of booking approval email
fr_CA: Envoyer à l’administrateur une copie du courriel de validation de la réservation

en: Send admin a copy of invoice email
fr_CA: Envoyer à l'administrateur une copie du courriel de facture

en: Send an alert email to administrator if any issue occurred with the integration
fr_CA: Envoyer un courriel d’alerte à l’administrateur en cas de problème avec l’intégration

en: Send booking approval SMS
fr_CA: Envoyer un SMS d’approbation de réservation

en: Send booking approval email (to customer)
fr_CA: Envoyer le courriel d’approbation de réservation (au client)

en: Send booking cancelation email (to admin)
fr_CA: Envoyer le courriel d’annulation de réservation (à l’administrateur)

en: Send booking cancelation email (to customer)
fr_CA: Envoyer le courriel d’annulation de réservation (au client)

en: Send booking cancelation email (to other customers in the group booking)
fr_CA: Envoyer l’email d’annulation de réservation (aux autres clients de la réservation de groupe)

en: Send booking confirmation email (to admin)
fr_CA: Envoyer l’email de confirmation de réservation (à l’administrateur)

en: Send booking confirmation email (to customer)
fr_CA: Envoyer un courriel au client

en: Send booking reminder SMS
fr_CA: Envoyer un SMS de rappel de réservation

en: Send copies of admin email notifications to addresses
fr_CA: Envoyer des copies des notifications par courriel aux adresses

en: Send invoice on approval
fr_CA: Envoyer une facture après validation

en: Send invoice on booking
fr_CA: Envoyer la facture au moment de la réservation

en: Send invoice on payment complete
fr_CA: Envoyer une facture une fois le paiement est validé

en: Send invoice to a customer (HTML format)
fr_CA: Envoyer la facture à un client (format HTML)

en: Send payment received SMS
fr_CA: Envoyer un courriel indiquant que le paiement a été reçu (à l'administrateur)

en: Send payment received email (to admin)
fr_CA: Envoyer un courriel indiquant que le paiement a été reçu (à l'administrateur)

en: Send payment received email (to customer)
fr_CA: Envoyer le paiement reçu par courriel (au client)

en: Send payment received email for 'Pay on arrival' method
fr_CA: Envoyer un courriel indiquant que le paiement a été reçu (à l'administrateur)

en: Send reminder email (to admin)
fr_CA: Envoyer un courriel de rappel (à l’administrateur)

en: Send reminder email (to customer)
fr_CA: Envoyer un courriel de rappel (au client)

en: Send reminder to customer X days before booking
fr_CA: Envoyer un rappel au client X jours avant la réservation

en: Send reminders only for approved bookings.
fr_CA: Envoyer des rappels uniquement pour les réservations approuvées.

en: Send reminders to customers in X days
fr_CA: Envoyer des rappels aux clients dans X jours

en: Send status "Arrived" email (to customer)
fr_CA: Envoyer le statut "Arrivé" par courriel (au client)

en: September
fr_CA: Septembre

en: Service categories
fr_CA: Catégories de services

en: Service category
fr_CA: Catégories de services

en: Service fee
fr_CA: Frais de service

en: Service fee label
fr_CA: Étiquette de frais de service

en: Service label
fr_CA: Etiquette de service

en: Service label on the booking form.
fr_CA: Étiquette de service sur le formulaire de réservation.

en: Service name
fr_CA: Nom de service

en: Services in the same category
fr_CA: Services dans la même catégorie

en: Services step title
fr_CA: Titre de l’étape Services

en: Services title in the booking form sidebar.
fr_CA: Titre des services dans la barre latérale du formulaire de réservation.

en: Set 0 to not disable time slots
fr_CA: Définir 0 pour ne pas désactiver les plages horaires

en: Set dates when your business is closed, and no new bookings will be accepted.
fr_CA: Fixer des dates de fermeture de votre entreprise et aucune nouvelle réservation ne sera acceptée.

en: Set delay for "Arrived" email
fr_CA: Message du courriel de statut "Arrivé"

en: Set expiration time on approve
fr_CA: Définie le délai d'expiration sur validé

en: Set expiration time on booking
fr_CA: Définir l’heure d’expiration sur la réservation

en: Set status after booking is paid with Stripe to
fr_CA: Définir le statut après que la réservation est payée avec Stripe à

en: Set the card element font size on mobile devices. Leave empty for the default input field font size.
fr_CA: Définir la taille de police de l’élément de carte sur les appareils mobiles. Laisser vide pour la taille de police de champ de saisie par défaut.

en: Set the cutoff time (in minutes) before the scheduled booking when customers cannot cancel or modify their bookings.
fr_CA: Définissez l’heure limite (en minutes) avant la réservation planifiée lorsque les clients ne peuvent pas annuler ou modifier leurs réservations.

en: Set the default number of days to be displayed on the appointment page. To improve performance, consider using a lower value.
fr_CA: Définir le nombre de jours par défaut à afficher sur la page de rendez-vous. Pour améliorer les performances, envisagez d’utiliser une valeur inférieure.

en: Set the limit for the maximum number of bookings across all services in a day. Leave it empty for no restrictions.
fr_CA: Fixer la limite du nombre maximal de réservations pour tous les services d’une journée. Laisser vide pour aucune restriction.

en: Set the preferred hour for email reminders sent to customers and admins, based on your local timezone.
fr_CA: Définir l’heure préférée pour les rappels par courriel envoyés aux clients et aux administrateurs, en fonction de votre fuseau horaire local.

en: Set the service price. If you're not using online payments, keep it zero.
fr_CA: Fixer le prix du service. Si vous n’utilisez pas les paiements en ligne, le garder à zéro.

en: Set the starting number for your invoices. Use the placeholder #invoice_number in your notifications. Each time a customer makes a payment, the value of this option will be increased by one.
fr_CA: Définir le numéro de départ de vos factures. Utiliser l’espace réservé #invoice_number dans vos notifications. Chaque fois qu’un client effectue un paiement, la valeur de cette option sera augmentée d’un.

en: Set the status to "Arrived" X minutes after the end of the booking
fr_CA: Régler le statut sur "Arrivé" X minutes après la fin de la réservation

en: Set the system-wide maximum number of bookings allowed at any given time for all services. Leave it empty for no restrictions.
fr_CA: Définir le nombre maximal de réservations autorisées à tout moment pour tous les services. Laisser vide pour aucune restriction.

en: Set the value by which the price will be increased, decreased, or replaced.
fr_CA: Définir la valeur par laquelle le prix sera augmenté, diminué ou remplacé.

en: Settings
fr_CA: Réglages

en: Setup Advanced Options
fr_CA: Configuration des options avancées

en: Show _MENU_ entries
fr_CA: Afficher _MENU_ entrées

en: Show booked time slots
fr_CA: Afficher les plages horaires réservées

en: Show local time by default
fr_CA: Créneaux horaires disponibles

en: Show locked time slots as booked
fr_CA: Afficher les plages horaires verrouillées comme réservées

en: Show more
fr_CA: Voir plus

en: Show next week
fr_CA: Voir la semaine suivante

en: Show night hours time slots in previous day
fr_CA: Afficher les plages horaires de nuit de la veille

en: Show past bookings
fr_CA: Commencer une réservation

en: Show suitable hours
fr_CA: Afficher les heures appropriées

en: Show who booked the time slot
fr_CA: Afficher les plages horaires réservées

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fr_CA: Affichage de 0 à 0 sur 0 entrées

en: Singapore Dollar
fr_CA: Dollar de Singapour

en: Skip the setup wizard
fr_CA: Terminer l’assistant de configuration

en: Something went wrong, please try again.
fr_CA: Quelque chose d'anormal s'est produit. Merci de réessayer.

en: Sorry, you can not cancel because you have exceeded the time allowed to do so.
fr_CA: Désolé, vous ne pouvez pas annuler parce que vous avez dépassé le temps autorisé pour le faire.

en: Special business hours
fr_CA: Heures d’ouverture spéciales

en: Specify a date range if the service is only valid for a specific period of time.
fr_CA: Spécifier une plage de dates si le service n’est valide que pour une période spécifique.

en: Specify the Usage limit for the coupon - the maximum number of times it can be applied. Leaving it blank means unlimited use.
fr_CA: Spécifier la limite d’utilisation pour le coupon - le nombre maximum de fois qu’il peut être appliqué. Le laisser vide signifie une utilisation illimitée.

en: Specify the buffer period for new reservations. E.g., if it's 9 AM and you want to offer time slots starting 24 hours later, enter 1440 (24 hours * 60 minutes).
fr_CA: Spécifiez la période tampon pour les nouvelles réservations. Par exemple, s’il est 9 h et que vous voulez offrir des plages horaires commençant 24 heures plus tard, entrez 1440 (24 heures * 60 minutes).

en: Specify the default status assigned to newly created bookings.
fr_CA: Spécifiez le statut par défaut attribué aux réservations nouvellement créées.

en: Specify the landing page URL for payment or cancelation. This page should include the [webbabooking] shortcode.
fr_CA: Spécifier l’URL de la page de destination pour le paiement ou l’annulation. Cette page doit inclure le shortcode [webbabooking].

en: Specify the minutes (X) after which "Awaiting Approval" bookings will be automatically deleted. To disable automatic deletion, set the value to 0.
fr_CA: Spécifier les minutes (X) après lesquelles les réservations "En attente d’approbation" seront automatiquement supprimées. Pour désactiver la suppression automatique, définissez la valeur sur 0.

en: Specify the necessary deposit amount for booking. Leave it 0 for full upfront payment.
fr_CA: Spécifier le montant du dépôt nécessaire pour la réservation. Le laisser à 0 pour le paiement initial complet.

en: Specify the number of dates displayed in the calendar.
fr_CA: Spécifier le nombre de dates affichées dans le calendrier.

en: Specify the number of hours after midnight to display on the next day's calendar.
fr_CA: Spécifier le nombre d’heures après minuit à afficher sur le calendrier du lendemain.

en: Specify the number of minutes after the end of the booking when the status should be automatically changed to "Arrived." Leave the field empty to keep the status unchanged.
fr_CA: Spécifier le nombre de minutes après la fin de la réservation lorsque le statut doit être automatiquement changé en "Arrivé".

en: Specify the number of places being booked for this appointment.
fr_CA: Préciser le nombre de places réservées pour ce rendez-vous.

en: Specify the order for applying pricing rules to a service. This matters when you apply multiple rules for the same service.
fr_CA: Préciser l’ordre d’application des règles de tarification à un service. Cela est important lorsque vous appliquez plusieurs règles pour le même service.

en: Specify the time given to the customer (in minutes) for completing the payment before the booking is automatically deleted.
fr_CA: Spécifiez le temps donné au client (en minutes) pour effectuer le paiement avant que la réservation ne soit automatiquement supprimée.

en: Specify what action should be performed on the price.
fr_CA: Spécifier quelle action doit être effectuée sur le prix.

en: Specify when the event should be added to the admin's calendar when creating bookings.
fr_CA: Spécifier quand l’événement doit être ajouté au calendrier de l’administrateur lors de la création des réservations.

en: Specify whether the amount is a fixed value or a percentage of the price.
fr_CA: Spécifier si le montant est une valeur fixe ou un pourcentage du prix.

en: Speficy the fixed amount that will be applied as the discount.
fr_CA: Préciser le montant fixe qui sera appliqué comme remise.

en: Speficy the percentage that will be applied as the discount.
fr_CA: Préciser le pourcentage qui sera appliqué comme réduction.

en: Start
fr_CA: Début

en: Start - End
fr_CA: Début-Fin

en: Start booking
fr_CA: Commencer une réservation

en: Start export
fr_CA: Commencer l'exportation

en: State
fr_CA: Région

en: Status
fr_CA: Statut

en: Status "Arrived" email message
fr_CA: Message du courriel de statut "Arrivé"

en: Status "Arrived" email subject line
fr_CA: Sujet du courriel de statut "Arrivé"

en: Status "arrived" template
fr_CA: Message du courriel de statut "Arrivé"

en: Status of the booking paid with WooCommerce
fr_CA: Statut de la réservation payée avec WooCommerce

en: Step (minutes)
fr_CA: Espace (minutes)

en: Step separator on mobile
fr_CA: Séparateur d’étape sur mobile

en: Stripe API error message
fr_CA: Message d’erreur de l’API Stripe

en: Stripe API error message during payment processing. Placeholders: #response.
fr_CA: Message d’erreur de l’API Stripe pendant le traitement du paiement. Espaces réservés : #response.

en: Stripe card element error message
fr_CA: Message d’erreur de l’élément de carte Stripe

en: Stripe currency
fr_CA: Devise Stripe

en: Subtotal
fr_CA: Sous total

en: Subtotal title
fr_CA: Titre sous-total

en: Sun
fr_CA: Dim

en: Sunday
fr_CA: Dimanche

en: Swedish Krona
fr_CA: Courrone Suédoise

en: Swiss Franc
fr_CA: Franc Suisse

en: Taiwan New Dollar
fr_CA: Nouveau Dollar Taiwanais

en: Take into account the external calendar (ics)
fr_CA: Prendre en compte le calendrier externe (ics)

en: Tax
fr_CA: Taxe

en: Tax label
fr_CA: Etiquette de taxe

en: Tax used for online payments.
fr_CA: Taxe utilisée pour les paiements en ligne

en: Template
fr_CA: Modèle

en: Text above the booking form. List of available placeholders.
fr_CA: Texte au-dessus du formulaire de réservation. Liste des espaces réservés disponibles.

en: Text displayed as the link to the Zoom meeting.
fr_CA: Texte affiché comme lien vers la réunion Zoom.

en: Text for the "Your local time" checkbox.
fr_CA: Cochez la case "Votre heure locale".

en: Text of the Zoom meeting URL
fr_CA: Texte de l’URL de la réunion Zoom

en: Text of the approval link sent to an admin
fr_CA: Texte du lien d’approbation envoyé à un administrateur

en: Text of the booking approval link sent to the admin in the email notification.
fr_CA: Texte du lien d’approbation de la réservation envoyé à l’administrateur dans la notification par courriel.

en: Text of the booking cancelation link sent to a customer in the email notification.
fr_CA: Texte du lien d’annulation de réservation envoyé à un client dans la notification par courriel.

en: Text of the booking cancelation link sent to the admin in the email notification.
fr_CA: Texte du lien d’annulation de réservation envoyé à l’administrateur dans la notification par courriel

en: Text of the cancelation button
fr_CA: Texte du bouton d’annulation

en: Text of the cancelation form label
fr_CA: Texte de l’étiquette du formulaire d’annulation

en: Text of the cancelation link sent to a customer
fr_CA: Texte du lien d’annulation envoyé à un client

en: Text of the cancellation link sent to an admin
fr_CA: Texte du lien d’annulation envoyé à un administrateur

en: Text of the link for adding event to customer's Google Calendar
fr_CA: Texte du lien pour ajouter un événement au calendrier Google du client

en: Text of the link included in the email notification
fr_CA: Texte du lien inclus dans la notification par courriel

en: Text of the link to add a booking to Google Calendar. Sent to a customer in the email notification.
fr_CA: Texte du lien pour ajouter une réservation à Google Agenda. Envoyé à un client dans la notification par courriel.

en: Text of the payment link sent to a customer
fr_CA: Texte du lien de paiement envoyé à un client

en: Text of the payment link sent to a customer in the email notification.
fr_CA: Texte du lien de paiement envoyé à un client dans la notification par courriel.

en: Text of the shown to a customer when booking is cancelled.
fr_CA: Texte montré à un client lorsque la réservation est annulée.

en: Text on a booked time slot.
fr_CA: Texte sur une plage horaire réservée

en: Text on the Back button.
fr_CA: Texte sur le bouton Précédent

en: Text on the Next button.
fr_CA: Texte sur le bouton Suivant.

en: Text shown in the backend calendar. <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/placeholders/">
fr_CA: Utiliser l’éditeur de texte pour préparer le modèle de courriel. <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/placeholders/">

en: Text shown on the group service time slots. For example "Available: 10".
fr_CA: Texte affiché sur les plages horaires du service de groupe. Par exemple "Disponible : 10".

en: Text shown when user selects PayPal payment method and will be redirected to PayPal to approve the payment.
fr_CA: Texte affiché lorsque l’utilisateur sélectionne le mode de paiement PayPal et sera redirigé vers PayPal pour approuver le paiement.

en: Thai Baht
fr_CA: Baht Thaïlandais

en: Thank you for your booking!
fr_CA: Merci pour votre réservation !

en: Thank you message
fr_CA: message de remerciement

en: Thank you message shown
fr_CA: message de remerciement

en: The Google Calendar API require PHP 5.4 or greater. Your version is
fr_CA: L’API Google Calendar nécessite PHP 5.4 ou supérieur. Votre version est

en: The field is related to the number of seats booked
fr_CA: Le champ est lié au nombre de places réservées

en: The phone number must start with a + sign.
fr_CA: Le numéro de téléphone doit commencer par un signe +.

en: There are no bookings available for payment.
fr_CA: Il n’y a pas de réservation disponible pour le paiement.

en: This indicates that the service with the ID 1 will be available on 01/15/2023 from 15:00 to 18:00.
fr_CA: Cela signifie que le service avec l'ID 1 sera disponible le 15/01/2023 de 15h00 à 18h00.

en: This is a shortcode for the booking form, place it in the page you want it to appear:
fr_CA: Il s’agit d’un shortcode pour le formulaire de réservation, placez-le dans la page que vous souhaitez qu’il apparaisse :

en: This means that all services will be available on 01/15/2023 from 15:00 to 18:00.
fr_CA: Cela signifie que tous les services seront disponibles le 15/01/2023 de 15h00 à 18h00.

en: Thu
fr_CA: Jeu

en: Thursday
fr_CA: Jeudi

en: Time
fr_CA: Heure

en: Time entered incorrectly
fr_CA: heure saisie incorrectement

en: Time slot auto lock / unlock
fr_CA: Verrouillage/déverrouillage automatique de la plage horaire

en: Time slot format
fr_CA: Format des plages horaires

en: Time slot was not booked
fr_CA: La plage horaire n'était pas réservée

en: Time slot(s) already booked.
fr_CA: Créneau(x) horaire(s) déjà réservés.

en: Time slots format on the schedule page
fr_CA: Format des plages horaires sur la page des horaires

en: Time slots not found message
fr_CA: Message pour les plages horaires introuvables

en: Time to pay (in minutes)
fr_CA: Durée pour payer (en minutes)

en: Timezone
fr_CA: Fuseau horaire

en: To
fr_CA: Jusqu'à

en: Today
fr_CA: Aujourd'hui

en: Total amount:
fr_CA: Montant total:

en: Total locked:
fr_CA: Total verrouillé :

en: Total title
fr_CA: Titre total

en: Total unlocked:
fr_CA: Total déverrouillé :

en: Tue
fr_CA: Mar

en: Tuesday
fr_CA: Mardi

en: Turn off if other plugins in your WordPress installation are using the pickadate date picker.
fr_CA: Désactivez si d’autres plugins dans votre installation WordPress utilisent le sélecteur de date pickadate.

en: Turn on if Webba Booking events should not be considered in 2-ways synchronization.
fr_CA: Activer si les événements Webba Booking ne doivent pas être considérés comme une synchronisation de 2 façons.

en: Turn on if free Google Calendar events should not be considered in 2-ways synchronization.
fr_CA: Activer si les événements Google Agenda gratuits ne doivent pas être considérés comme une synchronisation de 2 façons.

en: Turn on if you want to send a copy of the booking approval email to the admin. Please note that the copy will be sent only if the booking is approved via the approval link.
fr_CA: Activer si vous souhaitez envoyer une copie du courriel de validation de réservation à l’administrateur. Veuillez noter que la copie ne sera envoyée que si la réservation est validée via le lien d’approbation.

en: Turn on if you want to send a copy of the invoice email to the admin.
fr_CA: Activer si vous souhaitez envoyer une copie de l’e-mail de facturation à l’administrateur.

en: Turn on this option to control the availability of time slots for the same service when they overlap. When turned on, the system will automatically adjust the availability to avoid double booking.
fr_CA: Activer cette option pour contrôler la disponibilité des plages horaires pour le même service lorsqu’elles se chevauchent. Lorsqu’elle est activée, le système ajuste automatiquement la disponibilité pour éviter une double réservation.

en: Turn on to activate the coupon feature in the booking system. Read more about <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/set-up-frontend-booking-process/coupons/">Coupns setup</a>.
fr_CA: Activer la fonction de coupon dans le système de réservation. En savoir plus sur <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/set-up-frontend-booking-process/coupons/">Réglage des coupons</a>.

en: Turn on to activate the multiple booking mode that allows booking multiple time slots in the same booking.
fr_CA: Activer le mode de réservation multiple qui permet de réserver plusieurs plages horaires dans la même réservation.

en: Turn on to alert admin about issues with integration. Notification is sent to the email set in the service settings.
fr_CA: Activer pour alerter l’administrateur des problèmes d’intégration. Une notification est envoyée au courrier électronique défini dans les paramètres du service.

en: Turn on to align the booking system with GDPR guidelines, providing enhanced data protection and privacy for customer information.
fr_CA: Activer pour aligner le système de réservation avec les directives RGPD, offrant une protection accrue des données et de la confidentialité des informations client.

en: Turn on to allow customers to cancel their paid bookings.
fr_CA: Activer pour permettre aux clients d'annuler leurs réservations payées

en: Turn on to allow time slots that extend beyond midnight.
fr_CA: Activer pour permettre des plages horaires qui s’étendent au-delà de minuit.

en: Turn on to allow users to attach files in the booking form. Please include the file input field in the custom form. For more information, see <a href="https://webba-booking.com/documentation/set-up-frontend-booking-process/using-custom-fields-in-the-booking-form/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Custom fields</a>.
fr_CA: Activer cette option pour permettre aux utilisateurs de joindre des fichiers dans le formulaire de réservation. Veuillez inclure le champ de saisie du fichier dans le formulaire personnalisé. Pour plus d’informations, voir <a href="https://webba-booking.com/documentation/set-up-frontend-booking-process/using-custom-fields-in-the-booking-form/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Custom fields</a>.

en: Turn on to attach iCal file to the booking confirmation email sent to customer.
fr_CA: Activez pour joindre le fichier iCal au courriel de confirmation de réservation envoyé au client.

en: Turn on to attach iCal file to the booking confirmation email sent to the admin.
fr_CA: Activer pour joindre le fichier iCal au courriel de confirmation de réservation envoyé à l'administrateur

en: Turn on to automatically delete unpaid bookings.
fr_CA: Activer l'effacement automatique des réservations non payées

en: Turn on to automatically send a booking cancelation email to all the customers added to the group booking.
fr_CA: Activer pour envoyer automatiquement un courriel d’annulation de réservation à tous les clients ajoutés au groupe de réservation

en: Turn on to automatically send a booking cancelation email to the admin after a booking is canceled.
fr_CA: Activer pour envoyer automatiquement un couuriel d’annulation de réservation à l’administrateur après l’annulation d’une réservation.

en: Turn on to automatically send a booking cancelation email to the customer after a booking is canceled.
fr_CA: Activer pour envoyer automatiquement un courriel d’annulation de réservation au client après l’annulation d’une réservation.

en: Turn on to automatically send a booking confirmation email to the admin.
fr_CA: Activer pour envoyer automatiquement un e-mail d’annulation de réservation à l’administrateur après l’annulation d’une réservation.

en: Turn on to automatically send a booking confirmation email to the customer after booking.
fr_CA: Activer pour envoyer automatiquement un courriel de confirmation de réservation au client après la réservation.

en: Turn on to automatically send a notification email to the customer once their booking request is approved.
fr_CA: Activer pour envoyer automatiquement un e-mail de notification au client une fois sa demande de réservation approuvée.

en: Turn on to automatically send an email notification to the administrator when a payment for a booking is received.
fr_CA: Activer pour envoyer automatiquement une notification par courriel à l’administrateur lorsqu’un paiement pour une réservation est reçu.

en: Turn on to automatically send an email notification to the customer after they choose the 'Pay on Arrival' payment method.
fr_CA: Activer pour envoyer automatiquement une notification par courriel au client lorsque le statut de sa réservation est changé en "Arrivé."

en: Turn on to automatically send an email notification to the customer when a payment for a booking is received.
fr_CA: Activer pour envoyer automatiquement une notification par courriel au client lorsqu’un paiement pour une réservation est reçu.

en: Turn on to automatically send an email notification to the customer when the status of their booking is changed to "Arrived."
fr_CA: Activer pour envoyer automatiquement une notification par courriel au client lorsque le statut de sa réservation est changé en "Arrivé."

en: Turn on to avoid adding tax to the deposit. Important note: when this is turned on, do not use subtotal and tax placeholders.
fr_CA: Activer l’option pour éviter d’ajouter une taxe sur le dépôt. Remarque importante : lorsque cette option est activée, ne pas utiliser de sous-total et d’espace réservé pour la taxe

en: Turn on to hide address on PayPal checkout.
fr_CA: Activer pour masquer l’adresse lors du paiement PayPal.

en: Turn on to hide the postal code field in the Stripe checkout.
fr_CA: Activer cette option pour masquer le champ du code postal dans la caisse Stripe.

en: Turn on to load CSS and JS files only when the booking form shortcode is detected on the page, optimizing performance for non-booking pages.
fr_CA: Activez le chargement des fichiers CSS et JS uniquement lorsque le raccourci du formulaire de réservation est détecté sur la page, optimisant ainsi les performances pour les pages sans réservation.

en: Turn on to make the phone field mandatory.
fr_CA: Activer pour rendre le champ téléphone obligatoire

en: Turn on to override the default error message displayed for Stripe card elements. To customize the error message, navigate to Wording/Translation -> Advanced Settings and modify the "Stripe card element error message" according to your preferences.
fr_CA: Activer pour remplacer le message d’erreur par défaut affiché pour les éléments de carte Stripe. Pour personnaliser le message d’erreur, aller à Libellé/Traduction -> Paramètres avancés et modifiez le "Message d’erreur de l’élément de carte Stripe" en fonction de vos préférences.

en: Turn on to prefill fields in the WooCommerce checkout with the data entered in the Webba booking form.
fr_CA: Activer les champs de préremplissage dans le panier WooCommerce avec les données saisies dans le formulaire de réservation Webba.

en: Turn on to prevent customers from making bookings for the current time slot.
fr_CA: Activer pour empêcher les clients de faire des réservations pour la plage horaire actuelle.

en: Turn on to restrict customers from making multiple bookings for the same day using the same email address.
fr_CA: Activez cette option pour empêcher les clients de faire plusieurs réservations le même jour en utilisant la même adresse mail.

en: Turn on to restrict customers from making multiple bookings for the same service using the same email address.
fr_CA: Activer cette option pour empêcher les clients de faire plusieurs réservations pour le même service en utilisant la même adresse mail.

en: Turn on to restrict customers from making multiple bookings for the same time slot using the same email address.
fr_CA: Activez cette option pour empêcher les clients de faire plusieurs réservations pour la même plage horaire en utilisant la même adresse mail.

en: Turn on to restrict payment functionality to approved bookings only.
fr_CA: Activer pour limiter la fonctionnalité de paiement uniquement aux réservations validées.

en: Turn on to send admin automatic email reminders for upcoming bookings.
fr_CA: Activer pour envoyer des rappels automatiques par courriel à l’administrateur pour les réservations à venir.

en: Turn on to send booking SMS notifications to customers when the booking was done by an admin.
fr_CA: Activer pour envoyer des notifications SMS de réservation aux clients lorsque la réservation a été effectuée par un administrateur.

en: Turn on to send booking SMS notifications to customers when they make a booking.
fr_CA: Activer pour envoyer des notifications de réservation par SMS aux clients lorsqu’ils effectuent une réservation.

en: Turn on to send booking approval SMS notifications to customers once their booking has been approved.
fr_CA: Activer pour envoyer des notifications SMS d’approbation de réservation aux clients une fois leur réservation approuvée.

en: Turn on to send booking reminder SMS notifications to customers.
fr_CA: Activer pour envoyer des notifications SMS de rappel de réservation aux clients.

en: Turn on to send customers automatic email reminders for their upcoming bookings.
fr_CA: Activer pour envoyer aux clients des rappels automatiques par courriel pour leurs réservations à venir.

en: Turn on to send payment received SMS notifications to customers once their booking has been paid.
fr_CA: Activer pour envoyer des notifications SMS d’approbation de réservation aux clients une fois leur réservation approuvée.

en: Turn on to send reminder email notifications only for approved bookings.
fr_CA: Activer pour envoyer des notifications par e-mail de rappel uniquement pour les réservations approuvées.

en: Turn on to set holidays as recurring yearly.
fr_CA: Activer pour définir les jours fériés comme récurrents chaque année.

en: Turn on to show booked time slots as "Booked".
fr_CA: Activer pour afficher les plages horaires réservées comme "Réservé".

en: Turn on to show locked time slots as "Booked".
fr_CA: Activer pour afficher les plages horaires verrouillées comme "Réservé".

en: Twilio ACCOUNT SID
fr_CA: SID Acompte Twilio

en: Twilio phone number or Messaging Service SID
fr_CA: Numéro de téléphone Twilio ou service de messagerie SID

en: Two-ways
fr_CA: Bidirectionnel

en: U.S. Dollar
fr_CA: Dollar U.S.

en: Unable to add product the cart
fr_CA: Impossible d'ajouter l'espace

en: Unable to cancel booking, please check the email you've entered.
fr_CA: Impossible d’annuler la réservation, veuillez vérifier l'adresse du courriel que vous avez saisie.

en: Unable to create payment.
fr_CA: Impossible de créer le paiement

en: Unable to initalize Stripe object
fr_CA: Impossible d’initialiser l’objet Stripe

en: Unable to open booking
fr_CA: Impossible d'ouvrir la réservation

en: Unfortunately we were unable to meet your search criteria. Please change the criteria and try again.
fr_CA: Malheureusement nous avons été incapables de répondre à vos critères de recherche. S'il vous plaît changer les critères et essayez à nouveau.

en: Usage limit
fr_CA: Limite d'usage

en: Use Webba Booking time zone
fr_CA: Utiliser le fuseau horaire de Webba Booking

en: Use customer's calendar time zone
fr_CA: Utiliser le fuseau horaire du calendrier du client

en: Use the text editor to prepare the email template. <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/placeholders/">
fr_CA: Utiliser l’éditeur de texte pour préparer le modèle de courriel. <a rel="noopener" target="_blank" href="https://webba-booking.com/documentation/placeholders/">

en: Use this option to display custom fields alongside the customer name in the appointments table and schedules. For instance, you can show the customer's name and last name by using the placeholder #name #field_lastname. In this example, the last name is stored in a custom field with the ID "lastname". Remember to include the #name placeholder in the value of this option for it to work correctly.
fr_CA: Utiliser cette option pour afficher les champs personnalisés à côté du nom du client dans la table de rendez-vous et les horaires. Par exemple, vous pouvez afficher le nom et le nom de famille du client en utilisant l’espace réservé #name #field_lastname. Dans cet exemple, le nom de famille est stocké dans un champ personnalisé avec l’ID "nom de famille". Ne pas oublier d’inclure l’espace réservé #name dans la valeur de cette option pour qu’elle fonctionne correctement.

en: Used
fr_CA: Utilisé

en: Used only for dropdown date select
fr_CA: Utilisé uniquement pour la date du menu déroulant

en: User
fr_CA: Utilisateur

en: User IP
fr_CA: IP utilisateur

en: User details title in the booking form sidebar.
fr_CA: Titre des détails de l’utilisateur dans la barre latérale du formulaire de réservation.

en: User in the cart item
fr_CA: Utilisateur dans l’article du panier

en: User interface
fr_CA: Interface utilisateur

en: User limit message
fr_CA: Message de limite d’utilisateur

en: Users
fr_CA: Utilisateurs

en: Validate WooCommerce coupons as Webba Coupons
fr_CA: Valider les coupons WooCommerce en tant que coupons Webba

en: Validation of %s failed
fr_CA: Échec de la validation de %s

en: Value of %s is not acceptable
fr_CA: La valeur de %s n’est pas acceptable

en: Version of Google Client API
fr_CA: Version de l’API client Google

en: View Settings
fr_CA: Réglages

en: Warning message on cancel booking (buffer)
fr_CA: Message d’avertissement sur la réservation d’annulation (tampon)

en: Warning message on cancel booking (reason: paid booking)
fr_CA: Message d’avertissement sur l’annulation de la réservation (raison : réservation payée)

en: Webba Booking
fr_CA: Webba booking

en: Webba Booking pricing rules
fr_CA: Règles de tarification de Webba Booking

en: Webba Booking services
fr_CA: Services Webba booking

en: Wed
fr_CA: Mer

en: Wednesday
fr_CA: Mercredi

en: Week
fr_CA: Semaine

en: Welcome to the Setup Wizard! Create your first service/event:
fr_CA: Bienvenue dans l’assistant de configuration! Créez votre premier service ou événement :

en: What are your business hours?
fr_CA: Heures d’ouverture spéciales

en: When Enabled:Customer Notifications: The reply-to email address is set to the email specified in the service settings.
    Admin Notifications: The reply-to email address is set to the customer's email address. When Disabled: The 'From: email' value is used as the reply-to address for notifications.
fr_CA: Lorsque Activé:Notifications client : L’adresse du courriel de réponse est définie sur le courriel spécifié dans les paramètres du service.
    Notifications d’administrateur : L’adresse du courriel de réponse est définie sur l’adresse du courriel du client. Lorsqu’elle est désactivée : La valeur 'de : courriel' est utilisée comme adresse de réponse pour les notifications.

en: When one service is booked, it will automatically lock another one, preventing conflicting bookings.
fr_CA: Lorsqu’un service est réservé, il bloque automatiquement un autre, empêchant les réservations conflictuelles.

en: WooCommerce not found
fr_CA: WooCommerce non trouvé

en: WooCommerce option label
fr_CA: Etiquette d'option WooCommerce

en: WooCommerce product ID
fr_CA: ID de produit WooCommerce

en: Wording / Translation
fr_CA: Libellé / Traduction

en: Write the number of decimal places to show for prices. E.g. Write 1 for prices to appear as 25.1 or 2 for prices to appear as 25.10.
fr_CA: Écrire le nombre de décimales à afficher pour les prix, p. ex., écrire 1 pour que les prix apparaissent comme 25,1 ou 2 pour que les prix apparaissent comme 25,10.

en: Wrong field
fr_CA: Mauvais champ

en: Yes
fr_CA: Oui

en: Yes (including bookings from neighboring services.)
fr_CA: Oui (y compris les réservations des services voisins.)

en: Yes, delete it.
fr_CA: Oui, effacer

en: Yes, load version 6.21.1 (not recommended)
fr_CA: Oui, charger la version 6.21.1 (non recommandé)

en: Yes, load version 7.26.0
fr_CA: Oui, charger la version 7.26.0

en: You have %s new bookings in the past 24 hours
fr_CA: Vous avez %s de nouvelles réservations dans les dernières 24 heures

en: You have reached your booking limit.
fr_CA: Vous avez atteint votre limite de réservation.

en: You will be redirected to PayPal to approve the payment
fr_CA: Vous serez redirigé vers PayPal pour approuver le paiement

en: You will be redirected to PayPal to approve the payment.
fr_CA: Vous serez redirigé vers PayPal pour approuver le paiement.

en: Your appointment canceled
fr_CA: Votre rendez-vous a été annulé

en: Your appointment id is #appointment_id
fr_CA: Votre numéro de rendez-vous est #appointment_id.

en: Your booking has been approved
fr_CA: Votre réservation a été validée

en: Your booking has been cancelled.
fr_CA: Votre réservation a été annulée.

en: Your booking should be paid on arrival
fr_CA: Votre réservation doit être payée à l’arrivée

en: Your local time
fr_CA: Votre heure locale

en: Your local time checkbox
fr_CA: Votre case à cocher de l’heure locale

en: Zoom meeting creation
fr_CA: Création de la réunion Zoom

en: approve payment
fr_CA: valider le paiement

en: approved
fr_CA: approuvé

en: authentication with Stripe's API failed
fr_CA: L’authentification avec l’API de Stripe a échoué

en: authorization failed
fr_CA: échec de l'autorisation

en: authorization required
fr_CA: autorisation requise

en: available
fr_CA: disponible

en: coupon code
fr_CA: code coupon

en: customer
fr_CA: client

en: d/m/y
fr_CA: j/m/a

en: deselect all
fr_CA: Tout désélectionner

en: end
fr_CA: Fin

en: equals
fr_CA: égale

en: fixed
fr_CA: fixe

en: from
fr_CA: de

en: generic Stripe error
fr_CA: erreur générique Stripe

en: high
fr_CA: haut

en: incorrect amount
fr_CA: montant incorrect

en: incorrect attachment
fr_CA: fichier joint inccorect

en: incorrect day
fr_CA: jour incorrect

en: incorrect duration
fr_CA: durée incorrecte

en: incorrect email
fr_CA: Adresse Email incorrecte

en: incorrect id
fr_CA: id incorrect

en: incorrect input
fr_CA: entrée incorrecte

en: incorrect interval
fr_CA: intervalle incorrect

en: incorrect min_quantity
fr_CA: min_quantity incorrecte

en: incorrect multiple limit
fr_CA: limite multiple incorrecte

en: incorrect multiple low limit
fr_CA: limite inférieure multiple incorrecte

en: incorrect name
fr_CA: nom incorrect

en: incorrect phone
fr_CA: téléphone incorrect

en: incorrect prepare_time
fr_CA: mauvaise heure de préparation

en: incorrect price
fr_CA: prix incorrect

en: incorrect priority
fr_CA: priorité incorrecte

en: incorrect quantity
fr_CA: quantité incorrecte

en: incorrect service
fr_CA: Service incorrect

en: incorrect step
fr_CA: Espace incorrect

en: incorrect time
fr_CA: heure incorrecte

en: incorrect time offset
fr_CA: décalage horaire incorrect

en: increase
fr_CA: augmentation

en: invalid parameters were supplied to Stripe's API
fr_CA: des paramètres non valides ont été fournis à l’API de Stripe

en: invalid payment id
fr_CA: ID de paiement non valide

en: jQuery Mask Plugin
fr_CA: PLugin JQuery

en: jQuery Masked Input Plugin
fr_CA: PLugin jQuery Masqued Input

en: less than
fr_CA: moins que

en: low
fr_CA: bas

en: m/d/y
fr_CA: m/j/a

en: medium
fr_CA: moyen

en: more than
fr_CA: plus que

en: network communication with Stripe failed
fr_CA: Échec de la communication réseau avec Stripe

en: no data
fr_CA: pas de données

en: pending
fr_CA: en attente

en: percent
fr_CA: pourcentage

en: reduce
fr_CA: réduction

en: replace
fr_CA: remplacer

en: select all
fr_CA: Tout sélectionner

en: select option
fr_CA: Sélectionner une option

en: select...
fr_CA: choisir...

en: too many requests made to the API too quickly
fr_CA: Trop de requêtes faites à l’API trop rapidement

en: unable to initalize Stripe object
fr_CA: impossible d’initialiser l’objet Stripe

en: unable to open booking
fr_CA: Impossible d’ouvrir la réservation

en: unknown error
fr_CA: erreur inconnue

en: wrong amount given
fr_CA: montant erroné donné

en: wrong booking ids
fr_CA: mauvais identifiants de réservation

en: y-m-d
fr_CA: a-m-j

en: y/m/d
fr_CA: a/m/j
